Lietuvos nacionalinės filharmonijos archyvas. M. Raškovskio nuotrauka

Po šventinio šurmulio, regis, sostinę užplūdo muzikinio atokvėpio mėnuo. Nors klasikinės muzikos koncertų sausį nebus itin gausu, tačiau antrojoje mėnesio pusėje bus galima užtikti nemažai dėmesio vertų pasirodymų, padėsiančių įveikti ne tik žiemišką melancholiją, bet ir jaukiai praleisti vakarą.

Rimties ir susikaupimo nestokos Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai. Sausio 13 dienos popietę (13 val.) į Šv. Kazimiero bažnyčią ir nemokamą koncertą pakvies vargonininkas Gediminas Kviklys bei Robertas Beinaris (obojus), jie atliks J. S. Bacho, W. A. Mozarto, J. Brahmso ir lietuvių autorių kūrinius.

14 val. į Vilniaus arkikatedrą baziliką kvies Vilniaus jėzuitų gimnazijos jaunimo mišrus choras „Krantas“ ir vargonininkė Renata Marcinkutė-Lesieur. Sakralinę muzikos valandą įrėmins gracinga programa, kurioje skambės J. S. Bachas, W. Byrdas, G. Caccini, G. Hamiltonas, A. Carter, L. van Beethovenas, taip pat nestigs lietuvių kompozitorių muzikos – skambės G. Kalino, M. K. Čiurlionio, J. Naujalio, G. Venislovo, V. Liaudanskaitės-Vaitkevičienės, K. Daugirdo kūriniai.

Taip pat šią dieną (17 val.) Šv. Kotrynos bažnyčioje rengiamas nemokamas koncertas, kuriame jungtinės atlikėjų pajėgos kartu su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru pakvies pabūti taurios ir vilties kupinos muzikos apsuptyje. Programoje skambės W. A. Mozarto, F. Mendelssohno, G. Bizet, P. Mascagni ir kitų kompozitorių muzika. Šią Lietuvai svarbią datą vainikuos Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (18 val.) skambėsiantis didingas A. Dvoržako kūrinys – „Requiem“. Ypatingu melodingumu pasižymintį opusą atliks garsūs Lietuvos operos solistai Sigutė Stonytė (sopranas), Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas), Kristianas Benediktas (tenoras), Liudas Norvaišas (bosas) ir net du chorai – Kauno valstybinis (vadovas Petras Bingelis) ir LNOBT choras (vadovas Česlovas Radžiūnas). LNOBT simfoniniam orkestrui diriguos Robertas Šervenikas.

Į žiemos antrąją pusę persiristi padės varinių pučiamųjų garsai, kuriuos bus galima išgirsti sausio 16 d. 19 val. Nacionalinės filharmonijos salėje. Koncerto „Orkestras iš arti 1“: Karališkųjų fejerverkų muzika“ programoje numatyta įvairių laikotarpių klasika tapusios muzikos aranžuotės varinių pučiamųjų ir mušamųjų deriniui, atskleidžiančios LNSO pučiamųjų ir mušamųjų grupių muzikantų virtuoziškumą. Organizatoriai tikina, kad pučiamųjų tembruose puikiai pažįstamos melodijos nušvis naujais atspalviais, o vietoj smuiko girdėsime trimito solo ar lyrinį violončelės pasažą atliekančią valtorną. LNSO muzikantams šį vakarą diriguos norvegas maestro Peras Kristianas Svensenas.

Netrukus, jau sausio 19 d. 19 val. Filharmonijoje bus surengtas koncertas „Orkestras iš arti 2“, kuriame nuskambės barokiniai, romantiniai ir XX a. įvairių šalių kompozitorių kūriniai. Vakaro programą įgyvendins Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro styginių ir medinių pučiamųjų grupių muzikantai: Ilona Girdžiūnaitė, Ramunė Grakauskaitė (smuikai), Dovilė Juozapaitienė (altas), Viktoras Palejus (obojus) ir Vytautas Giedraitis (klarnetas). Padedami vakaro batutos šeimininko Modesto Pitrėno, šie solistai su kitais orkestro muzikantais žada surengti tikrą muzikos šventę.

Antrąjį 73-iojo sezono pusmetį tradiciškai Filharmonija ketina pratęsti ne tik šventinę Kalėdų nuotaiką, pakviesdama į Menų festivalio „Kalėdiniai vakarai“ renginius. Šiame orkestro muzikos koncerte su LNSO, diriguojant maestro Juozui Domarkui, pasirodys Rusijos pianistas Andrejus Korobeinikovas, atliksiantis įspūdingą ir techniškai itin sudėtingą Šostakovčiaus Pirmąjį koncertą fortepijonui. O orkestro programoje – ištisa muzikos spalvų gama: tai ir rafinuota klasicizmo vunderkindo Mozarto „Haffnerio“ simfonija, audringo romantizmo emocijomis trykštanti Liszto poema „Mazepa“, ir į filosofinius apmąstymus kreipiantis Musorgskio simfoninis paveikslas „Naktis ant Raganų kalno“.

Tačiau tuo muzikinės šventės nesibaigs, kadangi paskutinę mėnesio dieną savo gimtadienio šventę Kauno filharmonijoje (18 val.) pradės švęsti Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ir jo vadovas maestro Gintaras Rinkevičius. O vasario 1 d. orkestro gimtadieniu ir 24-uoju gyvavimo sezonu galės pasidžiaugti ir sostinės publika. Gimtadienio koncerte pasirodys ypatingi svečiai – nuostabaus balso Lilija Gubaidulina, visuomet žavinti Lietuvos publiką, bei Edgaras Montvidas, operos scenose jau sukūręs per 20 vaidmenų, dainuojantis garsiuose operos teatruose. Sveikindami orkestrą klausytojams solistai dovanos gražiausias operų arijas ir duetus.

Taip pat viena iš reikšmingų Lietuvos klasikinės muzikos sukakčių minės ir Nacionalinė filharmonija, pakviesianti sausio 27 d. 16 val. Taikomosios dailės muziejuje paminėti kompozitoriaus, smuikininko, dirigento, kultūros ir meno veikėjo Jurgio Gaižausko 90-metį. Šia proga scenoje pasirodys J. Gaižausko duktė violončelininkė Vilija Gaižauskaitė-Veličkienė, šiemet švenčianti kūrybinės veiklos 35-metį. Atlikėja griežia Lietuvos nacionaliniame simfoniniame orkestre bei trio „Keturstygis“. Šioms sukaktims skirtame koncerte skambės Jurgio Gaižausko ir Ludwigo van Beethoveno kūriniai.

Vis dėlto labiausiai šventiškai nusiteikę ir puokštę gražiausių operų šį mėnesį dovanos Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, kuris pakvies ne tik į naujausią premjerą – J. Strausso operetę „Šikšnosparnis“ ar gerai pažįstamą to paties kompozitoriaus operetę „Vienos kraujas“, tačiau ir į tokias operas kaip „Eugenijus Oneginas“, „Traviata“, „Madam Baterflai“, „Otelas“ir „Karmen“. O kur dar baletuose skambantys gražiausi klasikų kūriniai, kurių taip pat šį mėnesį bus apstu šioje scenoje. Vis dėlto gražiausiu ir išskirtiniausiu kūriniu šį mėnesį norėtųsi vainikuoti jau minėtą sausio 13 d. skambėsiantį A. Dvořáko „Requiem“. Tad kviečiu susipažinti ne tik su šiuo kūriniu, tačiau ir paklausyti, ką apie jį kalba operos solistai, atliksiantys sudėtingiausias ir svarbiausias partijas.

Na, o prieš atsisveikindama iki kito mėnesio ir belaukdama naujų iššūkių klasikinės muzikos padangėje, atsisveikinu su aukščiausiu klasikos ir romantizmo sintezės kūriniu – didinguoju „Requiem“, tiesa, skambėjusiu ne Lietuvos scenoje, tačiau padėsiančiu pažinti visą kūrinį tiems, kas tądien negalės susipažinti su juo iš arčiau:

Parengė Dalia Rauktytė