Lietuvos nacionalinė filharmonija. M. Raškovskio nuotrauka

„Muzikos kokybė ir atlikėjų profesionalumas“, – būtent šiuo atrankos kriterijumi Lietuvos nacionalinė filharmonija (LNF)  žada vadovautis antrąjį koncertų pusmetį. LNF vadovės Rūtos Prusevičienės teigimu, kiekvienas siūlomas ir kruopščiai planuojamas koncertas yra savaip svarbus, tačiau  klausytojui derėtų palikti laisvę rinktis tai, kas jam aktualu ir priimtina.

72-ąjį koncertų sezoną Filharmonija siūlo klausytojams  ne tik atrasti save muzikos pasaulyje, tačiau ir per penkis sezono mėnesius ketina pristatyti 57 įvairių kolektyvų ir atlikėjų pavienes koncertines programas. Ypatingai šį pusmetį stebins Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO), kurio repertuarą lydės ne tik meistriškai atliekami klasikinės muzikos kūriniai, tačiau ir žymūs svečiai.  Vienas tokių koncertų numatomas sausio 26 d., kuomet LNSO kartu su dirigentu Juozu Domarku ir pianistu Andrejumi Korobeinikovu atliks įspūdingą ir techniškai itin sudėtingą Šostakovčiaus Pirmąjį koncertą fortepijonui. Taip pat žavus pasirodymas numatomas ir vasario 9 d., – su LNSO koncertuos 2012 m. tarptautinio Yehudi Menuhino smuikininkų konkurso Pekine nugalėtojas Kennethas Renshaw ir dirigentas Jorge Uliarte’as.

Daug koncertų programų rengiantis Nacionalinis simfoninis orkestras šį pusmetį pasitiks ne tik su žymiais pasaulio muzikantais, tačiau  ir dirigentais. Orkestrui diriguos svečiai iš Prancūzijos Olivier Grangeanas, vasario 23 d. surengsiantis koncertą su soliste Joana Daunyte, ir maestro Alainas Paris, kuris kovo 16 d. scenoje pasirodys su Lietuvos publikos mylima pianiste Mūza Rubackyte. Taip pat (kovo 2 d.) orkestras turės galimybę jau antrąjį kartą koncertuoti su rusų dirigentu Vladimiru Lande, kurie pristatys vieną talentingiausių rusų smuikininkų Eugenijų Ugorskį. LNSO kartu su V. Lande pirmą kartą kolektyvo istorijoje išvyks koncertuoti po Pietų Ameriką. Tačiau prie LNSO dirigento pulto iki tol pavyks išvysti ir Modestą Pitrėną, kuris Vasario 16-ąją atsiims ne tik Lietuvos Nacionalinę kultūros ir meno premiją, tačiau ir pristatys Prezidentūros užsakymu sukurtą premjerinį kūrinį – kompozitoriaus Vaclovo Augustino kantatą „Malda už tėvynę“. Gegužės 11 d. koncertų sezoną uždarysiantis LNSO žada dar vieną įspūdingą pasirodymą kartu su pianiste Yeol Eum Son (Pietų Korėja).

LKO pasirodymai, garbingos sukaktys, festivaliai ir jaunoji karta

Daug svetur koncertuojantis Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) šį pusmetį Lietuvoje žada ilgai neužsibūti, tačiau kol bus – surengs ne vieną dėmesį prikaustantį pasirodymą. Vienas tokių, neabejotinai turintis būti įrašytas į klasikinės muzikos gerbėjų kalendorių, tai vasario 20 d. koncertas, kuriame kartu su LKO grieš ir orkestro meno vadovas, smuikininkas Sergejus Krylovas. Taip pat vienas įspūdingiausių koncertų sušildys paskutinę žiemos dieną – „Kremerata Baltica“ orkestras kartu su kolektyvo vadovu, smuikininku Gidonu Kremeriu bei violončelininke Giedre Dirvanauskaite pristatys išskirtinę programą, kurią vainikuos 2010 metais sukurtas legendinio amerikiečio minimalisto Philipo Glasso Koncertas smuikui ir styginių orkestrui Nr. 2 „Amerikietiški metų laikai“. „Kremerata Baltica“ taip pat į Filharmonijos sceną lips ir kovo 3 d., kur uždarys IV tarptautinį J. Heifetzo smuikininkų konkurso finalą. Plačiau apie konkurso programą rasite ČIA.

Filharmonijos sceną papuoš ir vasario 6 d. prasidėsiantis  IV J. S. Bacho muzikos festivalis, truksiantis iki balandžio 1 d. Įvairialypę koncerto programą rasite ČIA

Vieną ryškiausių koncertų balandžio mėnesį padovanos LKO kartu su violončelininku Davidu Geringu, bei solistu Robertu Beinariu. Taip pat balandžio 17 d. Filharmonijoje koncertuos 2012 m. tarptautinio karalienės Elžbietos smuikininkų konkurso nugalėtojas Andrejus Baranovas ir pianistas Darius Mažintas, o balandžio 24 d. fortepijoninių kvintetų programą pažers Mūza Rubackytė ir Valstybinis Vilniaus kvartetas, balandžio 28 d. Taikomosios dailės muziejuje skambės itin intriguojantis ansamblis – Čiurlionio kvartetas muzikuos su perkusininku Bo Håkanssonu.

Dažnai įvairias sukaktis ir jubiliejus įprasminanti Filharmonija ir šį pusmetį ketina nepamiršti paminėti Rodiono Ščedrino 80–mečio, taip pat nuskambės ir  smuikininko Algimanto Pesecko ir dainininkės Inesos Linaburgytės (kovo 13 d.) koncertinės veiklos jubiliejams skirti rečitaliai bei Kauno valstybinio choro koncertas, skirtas šio choro meno vadovo ir dirigento, maestro Petro Bingelio 70-mečio jubiliejui;

Puoselėdama augančią kartą, Filharmonija ir šiemet suteiks galimybę pasirodyti jauniems, tačiau talentingiems ne tik mūsų, tačiau ir užsienio šalių atlikėjams. Sausio 27 d. pristatyti savo talentą ir kultūrinį dialogą turės galimybę megzti jaunieji Vladimiro Spivakovo fondo stipendininkai. Štai kovo 20 d. Martyno Staškaus diriguojamas koncertuos  Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos simfoninis orkestras, choras ir solistai.  Tradiciškai, skambiais balsais gegužės puokštę koncertuose visai šeimai apipins „Ąžuoliuko“ ir „Liepaičių“ chorų dainorėliai.

R. Prusevičienės teigimu, užvėrus 72-ojo Filharmonijos koncerto sezono duris ilsėtis neteks, kadangi lauks ne tik tradiciškai gegužę vykstantis jau 17-asis „Vilniaus festivalis“, skirtas liepą prasidėsiančiam Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai. Ta proga festivalį ketina atidaryti operos solistė Violeta Urmana kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru bei dirigentu  Modestu Pitrėnu. Liepos 5 d. šia proga Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras kartu su Kauno valstybiniu choru ketina dalyvauti iškilmingoje ceremonijoje, kurioje bus pristatyta lietuvių kompozitorių muzika.  

Parengė Dalia Rauktytė