Pernai Teisingumo ministerija gavo 1092 prašymus leisti pakeisti pilnamečių asmenų arba vaikų vardus ar pavardes.

2011 metais savo vardą ar pavardę pakeitė daugiau asmenų - 1699, o 2010 metais – 1732, praneša Teisingumo ministerija.

Sumažėjusį Teisingumo ministerijai pateikiamų prašymų skaičių, anot pranešimo, lėmė paprastesnė ir greitesnė pavardžių pakeitimo procedūra.

Tais atvejais, kai asmuo pageidauja susigrąžinti anksčiau turėtą pavardę, turėti bendrą su sutuoktiniu pavardę, prie savo pavardės prijungti sutuoktinio pavardę, turėti šeiminės formos nenurodančią moters pavardę, vietoj nelietuviškos sugramatintos pavardės formos turėti sugramatintą arba atvirkščiai, su pavardės keitimu susijusius klausimus civilinės metrikacijos įstaigos sprendžia savarankiškai.

Anksčiau tokių prašymų pakeisti pavardę pagrįstumą turėjo įvertinti ir Teisingumo ministerija, o tai lėmė ilgesnį jų nagrinėjimą.

Be to, norint pasikeisti pavardę šiais atvejais, galima kreiptis į bet kurią civilinės metrikacijos įstaigą, į kurią gyventojui kreiptis yra patogu.

Tai, anot ministerijos, aktualu didžiųjų miestų gyventojams, tarp kurių pasitaiko faktiškai gyvenančių viename mieste, bet deklaravusių savo gyvenamąją vietą kitame mieste. Taip pat į bet kurią civilinės metrikacijos įstaigą galima kreiptis norint gauti pažymą apie šeiminę padėtį sudarant santuoką kitoje valstybėje, gauti pakartotinius civilinės būklės aktų liudijimus.

Šiuo metu įtvirtinta galimybė tėvams pakeisti nepilnamečio vaiko vardą. Sprendimą dėl nepilnamečio vaiko iki 3 mėnesių amžiaus vardo pakeitimo civilinės metrikacijos įstaigos priima savarankiškai. Kai pageidaujama keisti vyresnio kaip 3 mėnesių amžiaus nepilnamečio vaiko vardą, prašymo pagrįstumą vertina ir Teisingumo ministerija. Prašyti pakeisti nepilnamečio vaiko vardą galima tik tuo atveju, jeigu turimas vardas neatitinka jo interesų, taip pat jeigu vaiko vardo keitimas neprieštaraus jo interesams.

Tais atvejais, kai pats vaikas yra sulaukęs 10 ar daugiau metų, be kitų dokumentų civilinės metrikacijos įstaigai turi būti pateikiamas raštiškas vaiko sutikimas dėl jo vardo keitimo. Visus šiuos dokumentus civilinės metrikacijos įstaiga persiunčia Teisingumo ministerijai, kuri sprendimą dėl vaiko vardo keitimo priima per 2 mėnesius.

Dažniausiai pageidaujama vaiko turimus du vardus pakeisti į vieną iš jų, kuriuo vaikas vadinamas arba vaiko turimą vieną vardą pakeisti į kitą vardą, kuriuo vaikas vadinamas ir kuriuo prisistato aplinkiniams.

Pernai pakeisti 115 vaikų, vyresnių kaip 3 mėnesių amžiaus, vardai. Daugiausia prašymų - 44 - pakeisti nepilnamečio vaiko vardą gauta Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Teisės departamento Civilinės metrikacijos skyriuje. Į Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyrių dėl savo vaikų vardų pakeitimo kreipėsi 9 vaikų tėvai. Klaipėdos mieste dėl nepilnamečių vaikų vardų pakeitimo pateikta 11 prašymų, Kauno mieste – 8, Panevėžio mieste vardą pakeisti prašė 5 vaikų tėvai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.