Nacionalistams neturėtų būti leidžiama žygiuoti pagrindinėmis didžiųjų šalies miestų gatvėmis minint Valstybės atkūrimo dieną, pareiškė Simono Wiesenthalio biuro Jeruzalėje direktorius Efraimas Zuroffas.

Jis penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad Lietuvos pareigūnai turėtų tokias eitynes uždrausti. „Tikiuosi, kad jie tai padarys“, – sakė E.Zuroffas, paklaustas, ar pareigūnai turėtų uždrausti šeštadienį Kaune rengiamas ir patriotinėmis vadinamas eitynes.

„Jei jie eitynių neuždraus visiškai, jas geriau surengti kur nors kitur, ne pagrindinėje miesto gatvėje ir ne nepriklausomybės dieną“, – kalbėjo E.Zuroffas.

„Vienas iš klausimų, kuris visiems kyla, yra išraiškos laisvė. Kitaip tariant, kodėl jie neturėtų žygiuoti? Kodėl neturėtų išreikšti savo nuomonės? Atsakymas štai toks: išraiškos laisvė nereiškia laisvės įžvalgoms prieš mažumas, laisvės skatinti fašizmą ir marginalizuoti šių šalių gyventojus ir piliečius paprasčiausiai dėl to, kad jie yra kitokios kilmės ar religijos“, – teigė jis.

E.Zuroffo teigimu, neonacių maršai Lietuvoje, skirtingai nei, pavyzdžiui, Vokietijoje, beveik nesulaukia atsako iš jų priešininkų ir iš šalies valdžios pusės. „Kiekvienas nacių maršas Vokietijoje sulaukia daug gausesnės antinacių demonstracijos. Čia, Lietuvoje, nėra beveik nieko, kas aktyviai priešintųsi šioms eitynėms, išskyrus profesorių D.Katzą ir kelis žmones iš žmogaus teisių, gėjų ir lesbiečių organizacijų. Blogiausia yra tai, jog iki vakar nebuvo pavyzdžio, kad Lietuvos vadovai pasmerktų eitynes prieš joms įvykstant, o ne atsakydami į kritiką iš išorės“, – kalbėjo jis.

Ketvirtadienį premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, kad jei per eitynes Kaune Vasario 16-ąją bus bandoma kurstyti tautinę nesantaiką, tam bus duotas ryžtingas atkirtis.

Pasak E.Zuroffo, šios demonstracijos Lietuvai užtraukia „blogą vardą“ užsienyje.

Šeštadienį, vasario 16 dieną, Lietuvos tautinio jaunimo sąjunga (LTJS) rengia eitynes Kaune. Maršrutas drieksis pagrindinėmis miesto gatvėmis – Vytauto prospektu, Laisvės alėja ir Vilniaus gatve.

E.Zuroffas ir tinklapio defendinghistory.com įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius Dovidas Katzas teigia eisiantys į šias eitynes „tyliai kentėti“ ir pažiūrėti jų dalyviams į akis. „Pirmiausia eitynių organizatoriams labai pasisekė, nes rytoj šabas. Per šabą žydai negali nieko daug daryti. Ką galime padaryti – nueiti ten ir tyliai kentėti“, – teigė E.Zuroffas.

„Mes ten būsime išdidžiai, (...) žiūrėsime naciams į akis, taip, manome, susiremdami su demonstracija, o ne baliai išeisime ją ignoruodami ir vėliau organizuodami kokias nors ypatingas, kitokias tolerancijos eitynes – tai išsisukinėjimas“, – antrino D.Katzas.

Kovo 11-ąją tokias eitynes ketinama rengti eitynes ir Vilniuje, tačiau miesto savivaldybė neišdavė leidimo jiems žygiuoti pagrindine miesto gatve – Gedimino prospektu. E.Zurrofas ir D.Katzas pasisako ir prieš šias eitynes bei dar vienas, numatomas kovo 16-ąją Rygoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.