Premjeras Algirdas Butkevičius Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) iniciatyvą mokyklose įteisinti privalomą tikybos mokymą pavadino politiniu persistengimu ir pabrėžė, kad mokiniai bei jų tėvai privalo turėti galimybę rinktis.

„Aš vadinu tai politiniu persistengimu. Mes turime pamiršti tuos laikus, kada nuleisdavo tam tikrus planus iš viršaus prieš žmogaus norą, valią. Aš manau, nebe tuo laikotarpiu mes gyvename, šeimos ir vaikai turi turėti galimybę pasirinkti“, – trečiadienį interviu radijui „Laisvoji banga“ sakė Vyriausybės vadovas.

Pasak jo, siūlymą dėl privalomo tikybos mokymo teikiantys parlamentarai asmenines nuostatas „bando primesti ir kitiems“.

Seimo posėdžių sekretoriate visi LLRA frakcijos nariai įregistravo Švietimo įstatymo pataisą, kad „tikybos dalykas yra privalomas pradinio ir pagrindinio ugdymo programas vykdančiose mokyklose“.

Šiuo metu moksleiviams iki 14 metų dorinio ugdymo dalyką – tikybą arba etiką – parenka tėvai, o nuo 14 metų jie renkasi patys. Jei būtų priimtos lenkų siūlomos pataisos, teisė rinktis vieną iš privalomo dorinio ugdymo dalykų – tradicinės religinės bendruomenės ar bendrijos tikybą arba etiką – būtų galima tik nuo 14 metų.

Lietuvos Konstitucija teigia, kad „minties, tikėjimo ir sąžinės laisvė yra nevaržoma“, o „valstybinės ir savivaldybių mokymo ir auklėjimo įstaigos yra pasaulietinės“. Konstitucijoje teigiama, kad tėvai ir globėjai nevaržomi rūpinasi vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus, o tikybos mokoma tėvų pageidavimu.

„Niekas negali kito asmens versti nei būti verčiamas pasirinkti ar išpažinti kurią nors religiją arba tikėjimą“, – skelbia 26 Konstitucijos straipsnis.

LLRA siūlymą dėl privalomo tikybos mokymo kritiškai įvertino ir Lietuvos katalikų bažnyčios vyskupų konferencija. Jos pirmininkas, Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius reaguodamas į pataisas išplatino pranešimą, jog Lietuvos katalikų bažnyčia nepritaria, kad šalies mokyklose būtų įvestas privalomas tikybos mokymas.

Tuo metu LLRA teigia, kad siūlymas mokyklose įvesti privalomą tikybos mokymą Konstitucijai neprieštarauja. Lenkai taip pat tvirtina, kad nėra aišku, ar S. Tamkevičiaus išsakyta nuomonė sutampa su visos Lietuvos katalikų dvasininkijos nuomone.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.