Autistinių bruožų turinčius vaikus auginantys tėvai susibūrė į Lietuvos autizmo asociaciją „Lietaus vaikai“, kuri balandžio antrąją minėdama Pasaulinę autizmo supratimo dieną, kviečia  prisijungti visus, kurių šeimų neaplenkė pastaroji diagnozė, ir šią dieną sutikti kartu.

Pasak asociacijos pirmininkės Linos Sasnauskienės, autizmo spektro sutrikimų pasaulyje sparčiai daugėja. Kai kurių šaltinių teigimu, skaičiuojama, kad JAV, Jungtinėje karalystėje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių, vienas iš šimto žmonių turi kokio nors lygio autizmo sutrikimą. Deja, ne ką labiau paguodžianti statistika ir Lietuvoje. Nors autizmo diagnostika mūsų šalyje palyginti jauna, Higienos instituto duomenimis, 2011 metais užfiksuoti 306 nauji autizmo atvejai tarp, o 2012 metais vaikų su šiuo sutrikimu padaugėjo dar 373.

Kadangi autizmo spektro sutrikimai paprastai nustatomi vaikams, tai tampa tikru iššūkiu ir sunkiu uždaviniu jų tėvams, kurie turi ne tik lavinti savo vaikus, bet ir kovoti su žmonių neigiamu išankstiniu nusistatymu. Dažnai klaidingai manoma, kad autistinių bruožų turintys asmenys visiškai nelinkę bendrauti su aplinkiniais ir gyvena vien sau suprantamame pasaulyje. Priešingai, autizmo spektro sutrikimų turinčių asmenų yra pačių įvairiausių: nuo visiškai nekalbančių ir silpnai reaguojančių į aplinką, iki gebančių kalbėti ir labai genialių kurioje nors vienoje srityje, tačiau nesugebančių palaikyti socialinių santykių. Šių įgūdžių autistiški vaikai galėtų ir turėtų būti mokomi ne tik savo šeimose, bet ir visuomenėje.

Jau įrodyta, kad Einšteinas turėjo autizmo spektro bruožų. Kai kurie mokslininkai tvirtina, kad Niutonas, Mikelandželas, Mocartas, Darvinas ir dar nemažai kitų ano meto „keistuolių“ taip pat turėjo autizmo spektro sutrikimų. Būtent todėl į jiems svarbią veiklą jie susikoncentruodavo tiek, kad pamiršdavo pavalgyti, persirengti, pamiegoti. Visi jie nemokėjo palaikyti socialinio kontakto su aplinkiniais. O juk visi šie bruožai priskiriami autizmui. Kas gali žinoti, jei jie nebūtų turėję šio sutrikimo, ar būtų palikę tokį pėdsaką žmonijos istorijoje.

Autizmas – tai įvairiapusis raidos sutrikimas. Jau ankstyvoje vaikystėje netolygi raida pastebima kartu su socialinio bendravimo ir kalbos sutrikimais, elgesio bei interesų ypatumais. Autizmo priežastys nežinomos, o simptomai kol kas nėra išgydomi.

„Pasidomėkime ir sužinokime daugiau apie tuos, kurie gyvena tarp mūsų. Nelikime abejingi!“ – ragina Lina Sasnauskienė. Pasak jos, auginti tokį vaiką nėra pasaulio pabaiga, tai tik kelio, kurį galime įveikti kartu, pradžia. „Padėkime mūsų vaikams ir ką gali žinoti, gal jie taip pat paliks gilų pėdsaką istorijoje“, – sako Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ pirmininkė.

Daugiau informacijos:

Lietuvos autizmo asociacijos pirmininkė Lina Sasnauskienė

Tel. +370 620 20665

info@lietausvaikai.lt

www.lietausvaikai.lt