Prieš 80 metų, 1933 m. liepos 15 d., Lietuvos lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas, garsieji „Lituanica“ pilotai, be nusileidimo skridę 37 val. 11 minučių įveikė 6 411 kilometrų. Tai buvo antras tuo metu skrydžio be nusileidimo pasiekimas aviacijos pasaulyje, įėjęs į transatlantinių skrydžių istoriją.

Liepos 14 d. S. Dariaus ir S. Girėno skrydžiui paminėti Lenkijoje, Ščecine, Pščelnike ir Myslibuže, vyko renginiai, kuriuose dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius, kiti ministerijos ir kariuomenės atstovai.

Pagerbiant Lietuvos lakūnus Ščecine Šv. Jokūbo katedroje aukotos šv. Mišios, prie S. Dariaus ir S. Girėno atminimo lentos Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kariai padėjo gėlių.

Pščelniko miške, kuriame sudužo  „Lituanica“, į Garbės sargybą prie S. Dariaus ir S. Girėno paminklo stojo Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kariai, prie paminklo vyko S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio per Atlantą 80-ųjų metinių minėjimas ir vainikų padėjimo ceremonija. Garbės sargybos kariai atliko pagarbos ir atminimo salves, grojo Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestras, Myslibužo Dariaus ir Girėno gimnazijos ir Punsko moksleiviai atliko meninę programą.

Renginio metu startavo tradicinis estafetinis pagarbos bėgimas „Soldinas – Kaunas“. Jį jau penktą kartą organizuoja Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija, siekdama įamžinti Lietuvos lakūnų žygdarbį. Startavę Soldine (dabar Myslibužas) 20 bėgimo dalyvių finišuos prie S. Dariaus ir S. Girėno paminklo Kaune.

Myslibužo miestelyje, S. Dariaus ir S. Girėno skverelyje prie koplytėlės, kurioje po lėktuvo katastrofos buvo pašarvoti lakūnai prieš pargabenant juos į Lietuvą, yra atidengtas paminklinis akmuo. Lietuvos didvyriams atminti  iššautos pagarbos ir atminimo salvės, Garbės sargybos kuopa surengė parodomąją programą Myslibužo miesto gyventojams.

***

Kiti renginiai, skirti S. Dariaus ir S. Girėno skrydžiui per Atlantą 80-osioms metinėms paminėti:

Liepos 20–21 d. S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio per Atlantą 80-oioms metinėms skirti renginiai vyks Kaune.

Liepos 20 d. – Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčioje bus aukojamos mišios už lakūnus, Aukštųjų Šančių karių kapinėse vyks Lakūnų pagerbimo ceremonija, S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome vyks Aviacijos šventė.

Liepos 21 d. – prie S. Dariaus ir S. Girėno paminklo bus padedamos gėlės, koncertuos Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestras.

Ievos Budzeikaitės nuotraukos

Krašto apsaugos ministerija ir Bernardinai.lt