Dar prieš 7 metus Panevėžyje stūksojusio apleisto darželio teritorijoje šiandien aktyviai veikia vienas iš 11 Lietuvos mokslo ir technologijų parkų. Šiandien beveik 50 skirtingų įmonių po vienu stogu priglaudęs parkas savo tikslu įvardina siekį sukurti į pramonę orientuoto mokslo ir technologijų centro infrastruktūrą bei paskatinti aukštųjų technologijų verslo vystymąsi Panevėžio mieste ir regione.

Kaip siekiama šių tikslų, koks darbas verda šiame per 2700 kvadratinių metrų plotą užimančiame mokslo ir technologijų parke?

Ateities planuose modernias robotų, prototipų kūrimo ir atsinaujinančios energetikos laboratorijas turinti įstaiga šiandien, pasak PMTP direktoriaus Sauliaus Zauros, visų pirma siekia po vienu stogu suburti aukštą technologinę, pridėtinę vertę kuriančius sinergiškus verslus. „Siekiame, kad įmonės būtų vieną kitą palaikančios, bendradarbiaujančios tarpusavyje. Pavyzdžiui, statybos įmonei reikia projektuotojų, buhalterinės apskaitos, darbuotojų paieškos, IT ir pan. bendrovių paslaugų.“ 

„Šiandien įsikūręs pusšimtis įmonių, tad tokio judėjimo turime pastoviai. Dabar turime ir gerokai išplėtę teikiamų paslaugų paketą, pradedame teikti Virtualiojo biuro, Bendradarbiavimo erdvės paslaugas. Taip pat teikiame konferencijų centro paslaugas, patys organizuojame įvairius seminarus bei renginius. Pavasarį yra buvę savaičių kai vykdavo po 15 – 20 įvairiausių renginių“ – sako direktorius.

Įstaigos patalpose veikia ir Bendradarbiavimo erdvė, vadinamasis „H.U.B. office“, kuriame galima išsinuomoti jau įrengtą darbo vietą. Pasak direktoriaus, „Čia dirbti gali pradedančios įmonės, programuotojai, IT specialistai, menininkai, ar kiti laisvųjų profesijų atstovai. Vis ne namie virtuvėje sėdėti ir dirbti, o įsikurti nebrangiai, patogiai ir su gera kompanija“.

Viena iš Panevėžio mokslo ir technologijų parko iniciatyvų – „Idėjų laboratorija“, kurioje imama burti verslo „startuolių“ bendruomenę. „Sukurti verslą, ypač „sudėtingesnį“, paremtą žiniomis bei technologija nėra paprasta. Nepakanka vien geros idėjos. Reikalingos žinios, vieni kitus papildančių bei palaikančių žmonių komanda, galimybė pasitarti su reikiamos srities ekspertais. Galiausiai – kapitalas, laikas bei erdvė, kur visa tai būtų galima apjungti. Esme numatę rudenį startuoti su tokia „Idėjų laboratorija“, kur padėtume iniciatyviems žmonėms burtis į komandas, vystyti produktų, paslaugų bei verslo modelių koncepcijas ir kurti verslą nuo „nulio“. Suteiksim patalpas, ryšį su mentoriais, mokymus, „matchmaking‘o“ paslaugas. Tam numatyta erdvė dar neįrengta iki galo, tam neturime jokio „Europinio“ finansavimo o verčiamės savo jėgomis, tačiau planuojame, kad nuo rudens patys pirmieji verslo „startuoliai“ jau galės pradėti kažką daryti.“ – pasakoja direktorius.

Sustabdyta „žalia“ iniciatyva

Prieš keleta metų pradėję remti panevėžiečių studentų kuriamo elektra varomo motorolerio „Fi“ projektą, Panevėžio mokslo ir technologijų parkas buvo užsibrėžęs įkurti ir žaliosios energijos technologijų praktinių tyrimų laboratoriją, o ant 10 miesto mokyklų stogų įkurti saulės energijos elektrines.

„Tačiau pasikeitė teisinė bazė bei tokiu būdu gaminamos elektros energijos supirkimo kaina, tad dabar nebent ženkliai mažesnę ant savo pastato simboliškai užsidėsime. Toms pačioms „Idėjų laboratorijos“ patalpoms apšviesti bei aprūpinti elektros energija bei duomenų, reikalingų išsamiai tiokios alternatyviosios energetikos analizei, rinkimui. ES numatyta, jog nuo 2020 metų naujai statomi administraciniai pastatai turės patys pasigaminti tiek energijos, kiek ir sunaudoja. Tad globalios problemos, tokios, kaip klimato kaita, alternatyvų senkantiems tradiciniams energijos šaltiniams paieška niekur nedingo“.

Jauki aplinka parko darbuotojams

Panevėžio mokslo ir technologijų parko darbuotojams įstaigos patalpose įrengtos ir poilsio erdvės su stalo futbolu ar ledo rituliu, taip pat mankštos ir masažo salės, dušo kabina. „Būti galima 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę.“ – teigia parko direktorius.

Parko patalpose eksponuojamos ir parodos. Šiuo metu lankytojų ir darbuotojų akis džiugina Panevėžio entuziastų ekoteatro „KeisTAI“ fotografijų paroda bei vienos iš įmonių parengta laivų modelių ekspozicija, pagaminta išskirtinai iš gamybos atliekų. Šia ekspozicija skatinama taupiai ir teisingai naudoti gamtos išteklius.

Neseniai pasiūlytos paslaugos technologijų parko darbuotojams: „greitosios“ auto–pagalbos rinkinio, su užvedimo laidais, pompa ir trosu, paskolinimas. Taip pat, galimybė pasiskolinti skėti, esant lietingam orui. „Užstatas yra mūsų logotipas, jeigu kas nors vaikščios su juo, reklamuos mus. Tačiau, galit parašyti, vieno skėčio jau laukiam sugrįžtant – kažkur jis keliauja“ – juokais apie pradingusį skėtį užsimena direktorius.

Tomas Asminavičius