Lapkričio 8 d., penktadienį, Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijoje vyks tarptautinė konferencija „Gimdymo modeliai: galimybės ir teisė rinktis“. Šis renginys svarbus ne tik dėl aukščiausios kompetencijos dalyvių iš įvairių šalių. Tai pirmoji šios tematikos konferencija Lietuvoje, kurią organizuoja ir medicinos profesionalai – Lietuvos akušerių ginekologų draugija bei Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinika – ir visuomeninė organizacija VšĮ Tėvystės centras, atstovaujanti pilietinei iniciatyvai „Gimimas.LT“.

Siūlome gydytojos akušerės ginekologės Bangos Kulikauskaitės pranešimą.

Akušerija yra ypatinga sritis. Ji tarsi visuomenės raidos atspindys, perteikiantis visus  šešėlius ir šviesas.  Ji apima mūsų mintis ir veiksmus, istoriją ir mokslą, atradimus ir klaidas...  Ieškodami, kaip šiuolaikiniame pasaulyje įsivyravusią dominavimo kultūrą pakeisti meilės ir puoselėjimo kultūra, įvairių sričių specialistai žvelgia ir į gimimo momentą. Mąstant globaliai, agresyvus ir konkuruojantis, dėl teritorijų bei išteklių konkuruojantis homo sapiens sukūrė stebėtinai pažangios technikos įvairovę, tačiau atsidūrė ties žemės ir visos kūrinijos sunaikinimo bei pasaulinio karo riba. Išlikti tėra vienintelis kelias – reikia vystyti sugebėjimą mylėti, saugoti, gerbti.

Genetikai vis labiau domisi epigenetiniais faktoriais. Jie reguliuoja genų ekspresiją: įvairūs genai turi tam tikrus kritinius periodus, kai sprendžiasi jų aktyvumas (sakykime, šizofrenijos genui pasireikšti svarbiausias trečias nėštumo mėnuo). Kritinis periodas, kai sprendžiamas klausimas, ar žmogus sugebės mylėti, ar bus socialus, yra gimimo momentas bei perinatalinis laikotarpis. Tuo metu „užprogramuojama“ vaiko oksitocino sistema  – mūsų smegenyse esančių neuromediatorių tinklas, biologinis meilės, pasitikėjimo pagrindas. Todėl visuomenei turi rūpėti tai, kas vyksta gimdymo metu ir iš karto po jo. Vienas didžiausių medicinos mokslo atradimų pastaraisiais dešimtmečiais yra odos prie odos kontaktas, jo svarba motinos ir naujagimio fizinei ir dvasinei sveikatai. Paprastai tariant, atradimas, kad „naujagimiui reikia jo mamos“. Idealiu atveju šis, tarp motinos ir vaiko užsimezgęs ryšys visam vaiko gyvenimui užtikrina: „aš saugus“, „aš esu meilės būtybė“, „čia prasideda mano didysis nuotykis“.Tai ekologiško, atsakingo, gebančio mylėti žmogaus genezė.

Šiame kontekste akušerės darbas ir vaidmuo įgyja ypatingą svorį. Savarankiška akušerinė praktika daugelyje Europos šalių tampa posūkiu į gimdymą be intervencijų, išsaugant ir puoselėjant motinos ir vaiko ryšį, gerbiant moters orumą ir autonomiją, neprarandant jos ir vaiko saugumo. Vis dėlto, nepaisant pokyčių mokslo srityje, nerimą kelia praktikoje vis dar labai dažnos akušerinės operacijos ir intervencijos, jų naudojimo pagrįstumas, optimalumas ir saugumas.

Šį rudenį Lietuvos akušerių ginekologų draugija kartu su nevyriausybinėmis šeimų organizacijomis kviečia gydytojus, akušeres, sveikatos politikus ir šeimas diskusijai apie galimus gimdymo modelius Lietuvoje ir pasualyje, jų pranašumus ir trūkumus, ieškant optimalių variantų kalbant ir apie didelės, ir apie mažos rizikos gimdyvių priežiūrą. Konferencijoje „Gimdymo modeliai: galimybės ir teisė rinktis“ savo šalių ir tarptautine patirtimi dalysis Europos akušerių asociacijos prezidentė, Karališkosios akušerių kolegijos Jungtinėje Karalystėje lektorė Mervi Jokinen, Stokholmo Karolio instituto mokslininkė akušerė Helen Lidgren, kolegės iš Latvijos bei Lietuvos. Teisinius akušerio profesijos aspektus ir žmogaus teisių klausimus gimdymo srityje išsamiai aptars teisininkė iš Jungtinės Karalystės Elizabeth Prochaska ir akušerė ginekologė, Vilniaus universiteto lektorė Daiva Brogienė.

Ši konferencija – tai ir ypatinga galimybė susitikti su garsiu Europos chirurgu Michaeliu Starku iš Vokietijos, kurio iniciatyva 2004 m. buvo įkurta Naujoji Europos chirurgijos akademija (New European Surgical Academy). Ši institucija siekia įvertinti kiekvienos chirurginės procedūros mokslinį pagrįstumą bei būtinumą, kad šios procedūros taptų kuo palankesnės ir minimalesnės. Jo pradėta antiepiziotominė kampanija daugelį Europos ligoninių įgalino epiziotomijų kiekį sumažinti nuo 22–40 proc. iki 5– 6proc.

Michaelis Starkas garsėja ne tik kaip puikus profesionalas, bet ir kaip humaniška asmenybė, skatinanti nuolatinį tobulėjimą, remiantis garsaus vokiečių mokslininko Rudolfo Virchovo mintimi, kad „didžiausia kliūtimi medicinos mokslo progresui visais laikais buvo autoritetai ir sistemos“. Simboliška, kad konferencija „Gimdymo modeliai: galimybės ir teisė rinktis“ gimė bendradarbiaujant medicinos profesionalams ir visuomenei. Tik šitaip gali būti prieinama prie visoms šalims tinkamiausio kelio: įsiklausant vieniems į kitus, įvertinant naujausius mokslo laimėjimus, gerąsias kitų šalių praktikas ir klaidas, atsigręžiant į tikrųjų „gimdymo sistemos užsakovų“ – motinos ir mažylio poreikius. Įvardijus visa tai, galima tikėtis, kad žmonijos raidos ratas dar šiek tiek pasisuks ir įgyvendinti bus geriausi sprendimai.

Baigiantis konferencijai – penktadienį, nuo 16.50 val. Mokslų akademijos Didžiojoje salėje vyks vieša diskusija „Gimdymo modeliai Lietuvoje: dabar ir ateityje“, po jos planuojama parengti rezoliuciją apie įvairių gimdymo modelių įgyvendinimą bei palankios motinoms ir naujagimiams gimdymo ir gimimo aplinkos kūrimą Lietuvoje ir įteikti ją Lietuvos valdžios institucijoms. Viena iš aktualijų, į kurią bus reaguojama šioje diskusijoje, – 2013 m. spalio 4 d. Jungtinių Tautų Vaiko teisių komiteto paskelbta rekomendacija Lietuvai užtikrinti tinkamą pagalbą moterims, norinčioms gimdyti namuose.