Žurnalas „Time“ 2013-aisiais metų žmogumi paskelbė popiežių Pranciškų, o įtakingiausiu fikciniu personažu išrinktas neseniai pasibaigusio kriminalinio trilerio „Bręstantis blogis“ („Breaking Bad“) pagrindinis antiherojus – Walteris White‘as. Ką įdomaus apie blogio prigimtį galime sužinoti analizuodami šį veikėją?

Itin gabaus, bet nelabai turtingo chemijos mokytojo moralinės transformacijos istoriją pasakojantis amerikiečių serialas susilaukė išskirtinio populiarumo. 8 Emmy apdovanojimai, begalė nominacijų ir kitų statulėlių. Intriguojantis ir atsikvėpti neleidžiantis siužetas su netikėtomis peripetijomis ir puikia aktorių vaidyba. Nieko stebėtino, kad IMDB.com „Bręstantis blogis“ turi 9,5 balų įvertinimą iš 10 galimų, „Facebooke“ serialui skirtą paskyrą mėgsta virš 7 mln. gerbėjų, t. y. daugiau nei gyvena žmonių trijose Baltijos valstybėse.

Walteris White‘as serialo pradžioje rodomas kaip padorus šeimos tėvas, besirūpinantis išlaikyti savo šeimą. Netikėtai sužinojęs, kad serga III stadijos plaučių vėžiu, chemijos mokytojas pasijunta įstumtas į aklavietę ir… nusprendžia pradėti gaminti narkotikus, siekdamas aprūpinti savo šeimą prieš mirdamas.

Kokiomis sąlygomis Walteris apsisprendžia tapti metamfetamino virėju, t. y. kokiomis aplinkybėmis jame subręsta blogis? Pirmiausia, sprendimą Waltas priima vienas, nepasitaręs net su artimiausiais žmonėmis. Tyla apskritai yra tapusi pagrindinio serialo veikėjo palydove – net apie savo ligą šeimai jis praneša tik po kelių savaičių. Antra, dar iki sužinodamas apie mirtiną ligą Walteris seniai nebekelia sau jokių ambicingų tikslų, kaip žmonės pasakytų, „gyvena be ugnelės“. Kadaise dirbęs Nobelio premiją pelniusioje mokslininkų komandoje chemikas savo įgūdžius galėtų panaudoti kam nors prasmingesnio ir ne mažiau pelningo nei gaminti narkotikus.

Įdomu ir tai, kad Walteris White‘as nėra tipinis antiherojus. Priešingai nei serialo „Sopranai. Mafijos kronika“ blogiukai, Walteris neišaugo socialiai determinuojančioje aplinkoje, kur nusikalstamumas yra priimtiniausias ar net vienintelis kelias. Jis yra kraštutinai racionalus, mokslinio mąstymo žmogus, sąmoningai apsisprendžiantis rinktis kelią, kurį visuomenė laiko moraliai nepateisinamu. Savo pasirinkimui šis veikėjas turi vienintelį argumentą – esą tikslas pateisina priemones.

Pirmuoju kompromisu ir jo sukeltomis pasekmėmis prasideda Walterio moralinė nuokalnė. Siekdamas išsaugoti savo tamsią paslaptį pagrindinis serialo veikėjas ilgainiui vis labiau įsipainioja į nusikaltimų voratinklį. O su kiekvienu priimtu sprendimu lieka vis mažiau galimybių išsilaisvinti iš užburto blogio rato.

Manyčiau, kad tai ir yra „Bręstančio blogio“ kabliukas. Rodydamas nusikalstamumą kaip racionalų pasirinkimą, serialas žiūrovą netiesiogiai kviečia kelti nepatogius, bet būtinus moralinius klausimus – ar tikrai yra tikslų, kurie gali pateisinti bet kokias priemones? Ar tam tikros socialinės normos, kurias įtvirtina įstatymai, tėra žmonių susitarimo reikalas? Kodėl blogai išnaudoti kitus žmones ir pelnytis jų gyvenimo sąskaita, jei tai padeda užtikrinti gerovę sau ir savo šeimai? Kas vyksta žmoguje, kuris nuolat sąmoningai apsisprendžia už blogį?

Pagrindinis serialo veikėjas labai vaizdžiai atskleidžia gilią antropologinę tiesą, kad žmogus yra save apsprendžianti būtybė, galinti rinktis, kuriam savo dvilypės prigimties pradui – gėriui ar blogiui – suteikti pirmenybę. Ši žmogaus moralinės transformacijos ar veikiau degradacijos istorija taip pat parodo, kas nutinka, kai asmuo pats pradeda brėžti ribas tarp gėrio ir blogio. Todėl serialas yra neprilygstama reliatyvistinės moralės pasekmių asmeniniam žmogaus gyvenimui ir visai visuomenei studija.