Gaisras Palangoje, 1938-ųjų gegužės 10 d.

2015 m. sukanka net du jubiliejai: 150 metų nuo Paulinos Mongirdaitės ir 130 metų nuo Igno Stropaus gimimo.

Šių datų išvakarėse fotografė Jolanta Klietkutė rengia monografiją skirtą fotografijos užgimimo pajūryje istorijai 1890–1944 m. Remiantis archyvine medžiaga jau parašytas ir sumaketuotas leidinys pasakojantis apie pirmųjų pajūrio fotografų gyvenimus, surinktos jų giminių genealogijos, chronologiškai susisteminta fotografinė ir leidybinė veikla.

Monografijoje publikuojama daug Lietuvos plačiajai visuomenei nežinomų faktų, atrasti net pačių fotografų portretai.

Leidinys gausiai iliustruotas 9 muziejų, 3 archyvų, 10 bibliotekų (Lietuvos, Lenkijos, Latvijos), 12 kolekcininkų bei 19 šeimų albumų iš Lietuvos bei Lenkijos nuotraukomis ir atvirukais.

Kad ši A4 formato 260 psl. knyga pasiektų skaitytoją, trūksta 30 000 litų spaustuvės paslaugoms apmokėti.

Leidinio autorė kviečia visus galinčius prisidėti prie pirmosios Lietuvoje fotografės moters bei pajūrio fotografijos istorijos išsaugojimo ateities kartoms.

Dalis Palangos, Kretingos, Plungės miestelių, jų apylinkių istorijos būtų nugrimzdę nebūtin, jei ne aistringi fotografai Paulina Mongirdaitė bei Ignas Stropus su didele meile begale kadrų fiksavę gatves, architektūrą, žmones, renginius, šventes, kitus įvykius. Daugybė didingų dalykų ir mažyčių smulkmenų per laiko miglas mus pasiekia tik atsidavusių fotografų dėka.

Domėtis būtent šiomis asmenybėmis fotografę J.Klietkutę paskatino tai, kad visuomenei pasiekiama informacija apie pajūrio fotografijos pradininkus yra labai kukli ir fragmentiška.

„Verta grąžinti deramą pagarbą Lietuvos prieškario ikonomis tapusių vaizdų autoriams. Šie fotografai, kurių darbai ir šiandien yra vertinami, nusipelno išsamios jų biografijų bei darbų studijos. Tikiu, jog mums, Lietuvos visuomenei, rūpi savo karšto istoriją išsaugoti ainiams.“ – teigia leidinio sudarytoja J.Klietkutė.

Galinčius paremti šį leidinį prašoma paramą pervesti nurodyta sąskaita:

Šv. Antano dienos centras
Įm. k. 164249830
Sąsk. LT934010041800012285 DNB banke
Banko kodas 40100. SWIFT kodas: AGBL LT 2X
skiltyje „Mokėjimo paskirtis“ įrašyti „Knygai“

Iškilus klausimams galima susisiekti su pačia autore Jolanta Klietkute el.paštu: 15polia@gmail.com, tel. +370 675 19998