Kai jau vienas kitas žmogus užsimena supratęs, kad vasara praėjo negrįžtamai, kai žiniasklaidoje šmėkšteli vienas kitas pranešimas apie planuojamą įjungti centrinį šildymą miestuose, kai viena kita parduotuvė nebeištvėrusi moliūginės spalvos, ima puoštis beveik kalėdinėmis girliandomis, metas įsisąmoninti, kad kažkoks etapas baigėsi. Vadinasi, prasideda kitas. Renginių jūrose mariose lygiai taip pat.

Jei peržvelgtume Bernardinai.lt pasirodžiusias kultūrai skirtas publikacijas, išvystume, kad nemažai jų skirta įvairioms pradžioms. Pavyzdžiui, visus savo ir artmųjų mėgstamiausiųjų knygų dešimtukus įveikę skaitytojai su džiaugsmu gali imtis leidinių, paskelbtų Metų knygos rinkimų nominacijose. Laiko dar yra, visas dvidešimt pozicijų galima perskaityti. Gal net ne vieną kartą. O balsuoti iš to paties kompiuterio leista net penketą kartų.

Gausėjančioje lietuviško kino produkcijoje ką tik pradėtas rodyti filmas visai šeimai „Gustavo nuotykiai“. Manyčiau, kad laidos „Gustavo enciklopedija“ autorius Audrius Rakauskas jau užsiaugino savo auditoriją ir jo bei režisieriaus Vaido Lekavičiaus kūrinys tikrai sulauks dėmesio.

Šiomis dienomis turi kuo džiaugtis ir muzikos gerbėjai. Viena vertus, pirmadienį prasideda tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“, kita vertus, dar tęsiasi „Vilnius Jazz 2014“ pasirodymai. Apie kai kuriuos teko girdėti labai šiltų atsiliepimų. Tarkim, apie japoniškąją šios muzikinės dėlionės dalelę.

Iš muzikinių apžvalgų skrynutės Kęsto Vasilevskio dėka skaitytojus pasiekė straipsnis apie džiazo atlikėją Cole‘ą Albertą Porterį, o švelnųjį roko milžiną – grupę „Gentle Giant“ – pristatė Domantas Razauskas.

Grįžtant prie pradinės temos. Praeitą savaitę Vilniaus universitete pradžia paskelbta ir Ukrainos kultūros dienų renginiams.

Daugiakultūriškumo linija tinka Lietuvai, o jos sostinei – ypač. Tad Ukrainos kaimynės Lenkijos kino savaitės renginiai irgi nelieka nepastebėti. Į kino teatrus rinkosi ir renkasi žiūrovai. Kolega Donatas Puslys parengė puikių tekstų iš tos retrospektyvos grįžęs. Jei kam kiltų abejonių, kokio lygio filmai demonstruojami „Lenkų kino savaitėje“, tikrai kviečiu paskaityti publikacijas apie „Papušą“, apie „Stiprųjį angelą“, apie „Vilties žmogų“.

Kultūra (ar bent jos istorija) Lietuvoje sunkiai įsivaizduojama be jidiš indėlio, tad pažintis su žydų dainų ir šokių ansambliu „Fajerlech“ (apie jį pasakoja meno vadovė Larisa Vyšniauskienė).

Kultūros ir pasaulio padėtis aptariama pagal vokiečių spaudą parengtame interviu su kultūros teoretiku Byung-Chul Hanu.

Kiek lietuviškesnis ir dėl to gal net daugiau aktualesnis, nes įvietintas, yra Vaido Jauniškio kultūros komentaras, pavadinimu „Madingas kūrėjas. Studija“, pirmiausia ištartas LRT radijo klausytojams.

Apie Valstybinio jaunimo teatro padėtį Ievos Liškevičiūtės parengtame pokalbyje mintis išsako teatro vadovas, režisierius Algirdas Latėnas ir Literatūrinės dalies vedėja Gintė Pranckūnaitė.

Dar šiek tiek literatūros nuorodų. Neseniai „Poetinio Druskininkų rudens“ festivalyje Jotvingių premiją gavusio poeto Gintaro Bleizgio penktąją knygą „Jonas Krikštytojas“ išsamiai aptaria Elena Faustina Andrulytė, o „Literatūros ir meno“ savaitraštyje į anketos klausimus atsako poetas, eseistas Rolandas Rastauskas.

Pasak jo, „istorijoje, deja, liks viskas“. Rodos, tai iš dalies patvirtina ir praeitą savaitę ištikusios sarkofagų Kretingoje esančioje Tiškevičių koplyčioje radybos.

Na, o praeitos savaitės žvalgymai ir ieškojimai baigti, belieka pradėti apmąstymus ir meditacijas įsigyvenant į šią...

Gerų dienų!