Koncertų ciklas „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ vargonų muzikos mylėtojus šį šeštadienį, vasario 21 d. 18 val. kviečia į vargonininko dr. Vido Pinkevičiaus koncertą „2015 m. vargonų kompozitoriai jubiliatai“, kuris yra renginių, skirtų paminėti didžiausių Lietuvos vargonų atstatymo 15 metų sukakčiai (2000-2015), dalis.

Koncerte pirmą kartą Lietuvoje skambės visi šiaurės Vokietijos Baroko kompozitorių Nicolaus Bruhnso (1665-1697) ir Johanno Nicolaus Hanffo (1665-1711) kūriniai vargonams. Visas vargonų pasaulis šiais metais švenčia šių dviejų vargonininkų 350 metų jubiliejų.

Kaip pasakojo Pinkevičius, šie abu trumpai gyvenę kompozitoriai spėjo vargonų pasaulyje palikti ryškų pėdsaką:

„Bruhnso didžiausi pasiekimai glūdi taip vadinamame Fantastiniame stiliuje (Stylus fantasticus)parašytuose daugiadalių preliudų ir choralinių fantazijų srityje. Savo didžiuosiuose preliuduose jis mėgo naudoti staigias nuotaikų, temų ir faktūrų kaitas, o fugose – penkių ir šešių balsų faktūrą. Tokiuose tirštuose muzikiniuose audiniuose vargonininkui tenka groti po du balsus kiekvienoje rankoje ir po atskirą balsą kiekvienoje kojoje“, – pasakojo Pinkevičius.

Anot vargonininko, Bruhnso vienintelė choralinė fantazija „Nun komm, der Heiden Heiland“ tema apima visus tuometinei liuteronų tikėjimo pietistinei atšakai būdingus bruožus: „Iš keturių didelių epizodų, atitinkančių pačio choralo struktūrą, sudarytoje choralinėje fantazijoje gausu nepaprastai švelnių sąskambių ir melodinių slinkčių, kurios akcentuoja asmeninį santykį su Dievu. Ir preliuduose, ir šioje fantazijoje gausu barokinio retorinio simbolizmo, kuris atskleidžiamas per specialiai tam tikslui naudojamas ritmines ir melodines figūras. Tai – tikros muzikinės istorijos, kurias sekti Bruhnsas išmoko iš savo mokytojo didžiojo meistro Dietericho Buxtehudės“, – savo muzikines įžvalgas atskleidė vargonininkas.

Pasak Pinkevičiaus, iš Hanffo vargonų kūrybos išliko tik 7 choraliniai preliudai: „Visi jie yra puikiai polifoniškai sukonstruoti ir taip pat primena Buxtehudės ornamentuotus choralus, kuriuose dešinė ranka groja choralo melodiją solo vargonų balsais, paįvairintą elegantiškomis ir neperkrautomis diminucijomis ir pasažais. Kiti balsai kairėje rankoje ir kojose akompanuoja sudarydami švelniai skambančius tercijų ir sekstų sąskambius“, – mintimis dalinosi Pinkevičius.

Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 5 Eur; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 3 Eur.

Vargonininkas, pedagogas, improvizatorius ir kompozitorius dr. Vidas Pinkevičius dėsto Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, yra Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas, Vilniaus universiteto vargonininkas bei vargonų studijos “Unda Maris” įkūrėjas ir vadovas. Jis vykdo švietėjišką veiklą per įvairias paskaitas, seminarus, demonstracijas, koncertus, dalyvauja radijo laidose bei rašo tinklaraštį apie vargonus ir jų meną, kurį kiekvienas vargonų muzikos mylėtojas gali prenumeruoti el. paštu nemokamai.

Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus.