G. Morkūnas. Vasara su Katšuniu. – VšĮ Aštuntoji diena, 2015. 232 p. : iliustr.

Knyga „Vasara su Katšuniu“ pirmą kartą buvo išleista lygiai prieš dešimt metų. Anuomet ja pasirūpino „Tyto Alba“ leidykla. Galima tik padėkoti leidyklos vadovybei už drąsą leisti anuomet visai nežinomo techninių mokslų daktaro knygą vaikams. Tačiau tikra knyga visada atranda, kaip prasiskinti kelią pas skaitytoją.

Knygos pasirodymas tapo tikra sensacija. Precedento neturintis įvykis – debiutantas aiškia persvara įveikė visus konkurentus talentu ir jo knyga pelnė geriausios metų debiutinės knygos vaikams apdovanojimą. Taip buvo pramintas kelias kitoms G. Morkūno knygoms, o „Vasara su Katšuniu“ labai greitai tapo bibliografine retenybe.

Šiandien pirmojo knygos leidimo jau seniai nebėra knygynuose, auga nauja karta, kuriai susitikimas su Katšuniu – labai svarbus nuotykis. Tai buvo viena iš priežasčių parengti antrąjį knygos leidimą. Tiesa, iš karto žinojome, kad jis bus visai kitoks. Pasak rašytojo žmonos Reginos, nors Gendrutis labai džiaugėsi pirmosios knygos pasirodymu, gerbė talentingą iliustratoriaus darbą, tačiau būta ir kelių apgailestavimų. Pavyzdžiui, kad knygos kalba pernelyg nušlifuota ir dėl to kiek nukentėjo autentiškas autoriaus stilius. Taip pat ir iliustracijos pasiūlė originalią, bet, deja, skaitytojų vaizduotę ribojančią knygos herojų interpretaciją.

Taigi, antrojo leidimo iliustracijų autorei Onai Kvašytei teko spręsti sudėtingą užduotį – pasiūlyti knygos apipavidalinimą, nepiešiant iliustracijų, nevaizduojant paties Katšunio. Sudėtinga užduotis teko ir knygos dailininkei Jūratei Kemeklytei Bagdonienei. Tačiau jų duetas puikiai susidorojo su iššūkiu ir antrasis (tiksliau, naujasis) knygos leidimas leido Gendručio Morkūno tekstui pražysti naujomis spalvomis.

Knygoje matome tik Katšunio pėdas. Jos vilioja žengti vėl ir vėl į priekį. Turint tokį rūpestingą ir talentingą bendražygį kaip Gendrutis, kelionė virsta tikru mėgavimusi skaitymu. Tikrai ne vien vaikams, bet ir paaugliams bei būtinai suaugusiesiems.

Nežinau kodėl G. Morkūnas nusprendė parašyti knygą būtent apie gerą berniuką, kuris nemokėjo būti laimingas, ir Katšunį. Nors, kita vertus, suprasti tokį pasirinkimą tikrai galima. Dauguma berniukų ir mergaičių šiandien jaučiasi nelaimingi, nes tėčiai ir mamos nuolat būna darbe ir neturi jiems laiko, o vaikai taip ir užauga svarstydami, kodėl tėvai nuolat skuba ir nesustoja pasigrožėti pasauliu, kuriame gyvename. Na, o aprašyto Katšunio giminaitį pats auginu namie. Tiesa, pagal pasą tai šuo. Tačiau elgiasi kaip katė. Tik va bėda – nemoku aš taip, kaip G. Morkūno aprašytas berniukas, suprasti savojo katšunio minčių.

Taigi, apie ką knyga „Vasara su Katšuniu“? Pirmiausia, apie muilo burbulus. Jie, autoriaus tvirtinimu, labai daug ką keičia. Netikite? Paklauskite savo vaikų, kodėl jie mėgsta pūsti muilo burbulus. Šiaip, tai visiškai beprasmis užsiėmimas. Visi burbulai sprogsta, tepalikdami trumpalaikį šlapią prisiminimą apie save. Tačiau vaikai į muilo burbulų pūtimą žiūri labai rimtai. Galima net sakyti, kai pradedame nebesuprasti muilo burbulų svarbos, mums laikas eiti pas vaikystės gydytoją. Negirdėjote apie tokį? Tai gydytojas, kuris mums sugrąžina žiupsnelį vaikystės. Deja, paprastai neturime laiko užsiiminėti tokiais niekais, nes esame be galo užimti žmonės. Per dieną turime atlikti tiek daug nepaprastai svarbių dalykų. Tačiau esu tvirtai įsitikinęs, jei labai rimtai susimąstytume – dažnai prasmingiau leistume muilo burbulus.

Nepasakoju jums knygos turinio. Knyga apie gyvenimą. Tokį, koks jis yra iš tikrųjų, kurį vėliau suvyniojame į laikraščių straipsnius, nes tingime gyventi. Skaičiau šią knygą savo dukrai. Kas vakarą po vieną skyrių. Šiaip jau mano dukra puikiai moka skaityti knygas, tačiau man patiko jai skaityti, o jai, atrodo, patiko klausyti. Ar gi galima dar ko nors daugiau reikalauti iš knygos?

Turiu pranešti dvi naujienas. Pradėsiu nuo geros. G. Morkūno knyga yra gera. Kiekviena gera knyga didžiulė šventė bei puiki dovana vaikams. Prasta žinia tėvams – jokia knyga negali pakeisti bendravimo su savo vaiku. Pabandykite tapti savo sūnaus ar dukros Katšuniu, tada, pažadu, ir jūsų gyvenimas net pranoks nuostabiai įdomią knygą.