Praūžus, nušurmuliavus įvairiems renginiams, kurie trukdė atidžiau pažvelgti į kultūrines publikacijas, jau galima ir kiek stabtelėti, įsižiūrėti į kokią dėlionės detalę – parodyti ją kitam. Šią savaitę pabandžiau peržiūrėti už titulinio puslapio ribų arba tiesiog menkiau pastebėtas žinias. Taigi, pradėkim.

02 20, penktadienis

Praeitą savaitę daugiausia visų dėmesį traukė nuo ketvirtadienio iki sekmadienio veikusi Vilniaus knygų mugė. Bernardinai.lt paskelbė daug pranešimų šia tema, tačiau pora akcentų norėtųsi pridėti. Mugės metu veikė keletas ekspozicijų. Apie Rūtos Kačkutės skirtukų įsimintiną parodą nespėjome parašyti, o štai apie vadovėlių ekspoziciją šį tą publikavome. Labai įdomus jausmas - išvysti vadovėlius, iš kurių mokeisi ar bent kuriuos nešiojaisi kuprinėje. Atmintis traukia prisiminimus pluoštais, vos spėji gaudyti...

Penktadienį poetei Giedrei Kazlauskaitei už eilėraščių rinkinį „Meninos“ buvo įteikta Jurgos Ivanauskaitės premija. Apie jos knygą išsamią recenziją parašė Virginija Tamošiūnaitė.

02 21, šeštadienis

Šeštadienį sostinės Šv. Jonų bažnyčioje vyko koncertas, kuriame skambėjo vargonų kompozitorių jubiliatų – vokiečių Nicolaus Bruhnso (1665–1697) ir Johanno Nicolaus Hanffo (1665–1711) kūriniai. Jų muzika priskiriama baroko epochai.

Kiek nepelnytai primiršta ir nepastebėta pasirodė Vaivos Lanskoronskytės recenzija filmui „Atkirtis“, todėl siūlytume ją šeštadieniniams skaitiniams.

O tarp Vilniaus knygų mugės naujienų – žinia, kad Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto rinkimuose kūrybiškiausia metų knyga pripažinta Dalios Staponkutės esė knyga „Iš dviejų renkuosi trečią“. Premija bus įteikta minint Kovo 11-ąją sostinės Vileišių rūmuose. Visą kūrybiškiausių knygų dvyliktuką galima rasti čia.

02 22, sekmadienis

Sekmadienį iš Vilniaus vienai žiniai persikelkime į Kauną. Ten, M. Žilinsko dailės galerijoje,  atidaryta paroda, skirta prisiminti kunigą Ričardą Mikutavičių ir jo paveikslų kolekciją.

Tokią dieną tiesiog privalu neskubriai paskaitinėti gerą žurnalą. Lietuvoje alternatyvų ne per daug, bet naują „Kelionė su Bernardinai.lt“ numerį turėti turbūt prasminga visiems, kam bent šiek tiek patinka mūsų dienraštis.

Na, o kino mėgėjai turi galimybę tris kovo sekmadienius apsilankyti gerame filme. Tokiu turbūt galima laikyti režisieriaus L. Visconti darbą „Mirtis Venecijoje“ pagal to paties pavadinimo T. Manno literatūros kūrinį

02 23, pirmadienis

Savaitės pradžioje dar ne vėlu skelbti tai, kas buvo paskelbta savaitgalį. Sekmadienį buvo paskelbti antrojo Nacionalinio vaikų literatūros konkurso nugalėtojai, tad šiemet vėl daugybę darželių ir pradinių mokyklų pasieks fondo „Švieskime vaikus“ išleisti prizininkų leidiniai.

Solveiga Gutautė apsilankė teatre ir parašė atsiliepimą apie spektaklį, kalba savotiška, forma irgi, bet tą neįprastumą nugali nuoširdus bandymas suvokti, kas įvyko vaidinime.

02 24, antradienis

Antradienį sostinės Turniškėse surengta  2015 m. „M. K. Čiurlionio taurės REX” įteikimo ir nusipelniusių Šviesuolių pagerbimo ceremonija, kurios metu apdovanoti Prancūzijos garbės konsulas Klaipėdoje  Olivieris Criou,  verslininkas Juozas Kabašinskas ir leidyklos „Žara“ įkūrėjai Ramutė ir Aidas Žandariai. Taip apdovanotos Prancūzijos ambasados įvertintos asmenybės, kurios, pasak apdovanojimų ceremonijos rengėjų, „savo veikla kuria tiltus tarp atstovaujamos šalies ir Lietuvos“.

Tą pačią dieną Kaune poetui, satyrikui, vertėjui Aleksui Dabulskiui įteikta Vieno lito premija. Jos iniciatoriai – Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyrius, tad natūralu, kad šiuo apdovanojimu ir pagerbiami kauniečiai.

Choras „Jauna muzika“ pasiūlė visą savo veiklos jubiliejinį koncertą peržiūrėti ir perklausyti. Kodėl gi ne?.. Taip ir padarykim.

02 25, trečiadienis

Trečiadienį buvo galima ateiti pasižiūrėti į fotografijų parodą „Misija Sibiras‘14“. Jei nespėjote, ne bėda, paroda veiks iki kovo 26 dienos.

Tądien paskirti ir Vyriausybės kultūros ir meno premijų laureatai. Labai džiugu, kad tarp apdovanotųjų – ir literatūros lauko žmonės – poetas Stasys Jonauskas, ir literatūrologas Kęstutis Urba.

O Klaipėda ėmėsi paveldo pertvarkos. Bažnyčiai ruošiamasi atstatyti 75 metrų aukščio bokštą.

02 26, ketvirtadienis

Šiai dienai paliktos artimiausios ateities žinutės. Penktadienį VDA parodų salėje „Titanikas“ atidaroma Jūratės Stauskaitės paroda, savaitgalį verta aplankyti Aleksandros Kašubos instaliaciją.

Kitos savaitės pradžioje  laukia tikra intelekto puota. Pirmadienį Kaune vyks Alfonso Nykos-Niliūno atminimo vakaras, o antradienį Vilniuje Gailių klano premija už „Mažosios studijos“ sukūrimą ir kitus gerus darbus bus apdovanotas pranciškonas Julius Sasnauskas OFM.

Tad švenčių netrūksta ir netrūks ateity, belieka švęsti ir žvalgytis, kuo dar pradžiugins rytojus.