Laukdama kiekvieno mėnesio naujienų, vis labiau „suzombėju“ – man jų reikia, aš jų laukiu, ieškau, seku naujienas. Ir paskui skaitau naktimis, nes kaip gi galima nepabaigti vienos ar kitos nuostabios istorijos, sukrečiančio tikrumo, taiklių žodžių... Taigi, gegužei ritantis į antrą pusę, pats metas pasidairyti, kokią knygą skaityti atostogoms – pasižvalgom, iš viso 11 naujienų.

L. Lowry. Suskaičiuotos žvaigždės/ vertė S. Parulskis. – Vilnius: Alma littera, 2015. 144 p.

Su amerikiečių rašytoja Lois Lowry jau esame pažįstami – lietuvių kalba, taip pat šioje „10+ Klasikos“ serijoje, išleista jos knyga „Siuntėjas“, pagal kurią, beje naujai pastatytas ir filmas. Perskaičiusi „Siuntėją“ ilgai savyje nešiojausi jausmą, kad tą knygą turi perskaityti kiekvienas žmogus, tad buvo įdomu palyginti, pažvelgti į kitą rašytojos darbą.

Šioje knygoje pasakojama apie dešimtmetę Anemariją, su tėvais gyvenančią Danijos sostinėje Kopenhagoje. Veiksmas vyksta II pasaulinio karo metais, tačiau kad vyksta karas, vaikams primena tik maisto stygius ir rūstūs vokiečių kareiviai ties gatvių kampais. Geriausia Anemarijos draugė – žydaitė Elena, ir kai vieną dieną pasklinda žinia, kad vokiečiai ketina „pervežti“ visus Kopenhagos žydus, Anemarijos šeima imasi globoti Eleną ir ją paslėpti. Tačiau Anemarijai teks nuveikti iš šį tą daugiau, kad išgelbėtų draugę ir jos šeimą...

Jautriai ir subtiliai papasakota istorija kviečia į holokausto temą pažvelgti vaiko akimis. Vaiko, kuriam ne viskas iki galo paaiškinama, kuris savaip mato karą ir kareivių savivalę, kuriam, tiesą sakant, nežinoti visko yra privalumas. Knyga, žinoma, apima ir žymiai daugiau: ji klausia ir primena, kaip svarbu būti atsakingiems ir garbingiems. Kaip svarbu elgtis dorai, tinkamai, nors šiame pasaulyje tai ne visada lengva, o kartais net ir pavojinga.

Knygoje taip pat rasite autorės palydimąjį ir baigiamąjį žodį, suteikiantį knygai konteksto, paaiškinantį, kaip Danijoje vyko II pasaulinis karas ir holokaustas. Manau, kad apie tai būtina kalbėti ir kalbėtis, priminti, ypač dabartiniams vaikams, kuriems „holokaustas“ tereiškia kažkokį nesuprantamą praeities žodį.  Ir, beje, meninė kalba, literatūra, šiai temai yra pati tinkamiausia.

N. Babbitt. Amžinieji Takiai/ vertė V. Alksnėnas. – Vilnius: Nieko rimta, 2015. 144 p.

Dar vienas šio mėnesio perliukas, atveriantis žmogaus vertybių, gyvenimo kaitos, mirties ir amžinybės santykio temas. O be to, čia dar susipina pasaka ir tikra istorija, realybė ir stebuklai, nors ir pasakojama, atrodytų, apie visiškai įprastus žmones, jų gyvenimus.

Pagrindinė knygos veikėja – dešimtmetė mergaitė Vinė, gyvenanti nors pasiturimą, bet itin uždarą ir vienišą gyvenimą, kontroliuojamą griežtos mamos ir senelės. Čia svarbiausia tvarka ir nesidomėjimas nieku toliau namo tvoros. Tačiau vieną dieną, nusprendusi, kad negali daugiau taip tverti, Vinė netyčia išvysta iš keisto šaltinio geriantį jaunuolį, ir kad tai pamatė, ji staigiai šio jaunuolio šeimos išgabenama (sakytum, „pagrobiama“) į jų namus – kad viskas būtų paaiškinta. Nenoriu atskleisti knygos siužeto, nes čia vis dėlto jis irgi svarbus. Būtent per siužetą autorė itin taupiai, aiškiai ir neįmantriais žodžiais pasakoja pačius sudėtingiausius gyvenimo dalykus ir dėsnius. Kurių pagrindinis skambėtų maždaug taip: žmogus turi numirti, tai yra dėsnis: jei gimei, kažkada ir mirsi, nes toks yra amžinybės ratas. Kas atsitiktų, jei šis ratas būtų sujauktas? Jei atsirastų galinčių gyventi amžinai – ir tai būtų labiau privalumas ir didžiausia kančia.

Tekstas itin poetiškas, svajingas, keliantis klausimus, o ne pateikiantis atsakymus, verčiantis susimąstyti, nudiegiantis širdį, įtemptas. Tačiau tuo pačiu itin paprastas ir aiškus, kaip tie amžinieji dėsniai.

E. Liegutė. Rudis, kuris tapo Džimu. – Vilnius: Alma littera, 2015. 64 p.

Emilija Liegutė – žinoma prozininkė ir dramaturgė, taip pat rašanti ir vaikams. Ši knyga pirmąkart buvo išleista 1995 metais ir vėliau sulaukė tęsinio, tačiau kas nespėjote susipažinti, galite tai padaryti dabar.

Tai švelnus ir jautrus pasakojimas apie šunelį Rudį, kurį stipriai skriaudė jo senojo šeimininko sūnus. Paskutinis įvykis galėjo baigtis Rudžio mirtimi, tačiau jį atsitiktinai išgelbėja pro šalį ėjęs seniukas, kuris apsiima sutvarstyti Rudžio žaizdas ir jį išgydyti. Pamažu, globojamas senuko ir jo anūkėlės Monikutės, šunelis atsigauna ir įsitraukia į naujos savo šeimos gyvenimą. Čia Rudis ir vardą naują gauna – tampa Džimu. Ir jo kiekvieną dieną laukia vis kiti nuotykiai ir išbandymai. Pačiu didžiausiu tampa pažinti su kosmonautu šunimi Orionu ir didysis gaisras, kuriame šuneliui teks įveikti ir savo didžiąsias baimes.

Knyga parašyta itin žaismingai, paprastai, tekstas nesudėtingas, pasakojama paties šunelio vardu, tad įdomu, kaip jis mato pasaulį ir išgyvena skirtingas situacijas. Knyga patiks jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams.

Mano atostogų knyga. – Kaunas: Debesų ganyklos, 2015. 120 p.

Leidykla „Debesų ganyklos“ įteikia vaikams tikrą dovanėlę atostogoms – būtent joms skirtą knygą.

Beje, tai ne šiaip sau knyga, o ir atsiminimų albumas, idėjų generatorius, žaidimų ir veiklų žinynas.

Knygą sudaro 4 skyriai: „Skyrius apie tave“, „Draugų albumas“, „Teminių vakarėlių idėjos“ ir „Smagūs žaidimai“. Pirmieji du skyriai skirti knygos savininkui ir jo draugams ir primena mūsų vaikystėje pačių kurtus ir draugams dalijamus „atsiminimų albumus“: ten surašydavome konkrečius klausimus ir duodavome draugui į juos atsakyti, dar kažką nupiešti, palinkėti. Taigi, viskas, kas nauja, yra seniai užmiršta gera. Manau, kad tai šauni idėja, nes vasarodamas vaikas susipažįsta su naujais draugais ar sutinka senus, retais pas močiutę kaime matomus draugus.

Kitos dvi knygos dalys skirtos pramogoms – vaikams pateikiama daugybė šaunių idėjų, kaip leisti laiką su draugais ir ką nekasdieniško nuveikti. Ypač kai lyja lietus ar nėra, kas veikti. Idėjų čia rasite nuo sumuštinio iki plakato, aprangos ir žaidimų. Puikus interaktyvus palydovas pradinukui!

M. O‘Hara. Mano didelė riebi auksinė žuvelė Zombis/ vertė R. Stamkauskienė. – Vilnius: Tyto Alba, 2015. 192 p.

8-10 metų vaikams skirtoje knygoje rašytoja ir aktorė Mo O‘Hara pasakoja apie dviejų brolių nutikimus su jų žuvele. Vyresnysis brolis (blogiukas) nusprendžia paeksperimentuoti su chemiko rinkiniu ir vos nepražudo žuvelės, tačiau ją išgelbsti jaunesnysis brolis Tomas ir atgaivina. Tačiau po atgaivinimo žuvelė vardu Frankis tampa Zombiu ir įgyja galią hipnotizuoti. Tuo nusprendžia pasinaudoti piktų kėslų turintis vyresnysis brolis – juk būtų taip šaunu užhipnotizuoti visus mokytojus ir pačią mokyklą. Tačiau ką apie tai mano pati žuvelė ir ar Tomas tai leis? Juk kai išgelbėjo žuvį, ji dabar tapo jo.

Leidėjai teigia, kad svarbiausias šio knygos tikslas – juokinti skaitytoją. Sakyčiau, kad tai lengvo turinio įtraukianti knyga, pasakojanti apie nerealius, visiškai sufantazuotus nuotykius. Be to, vaikams labai patinka įsivaizduoti, kad gyvūnai ima viską suprasti kaip žmonės ir jiems padeda.

H. Webb. Vieniša kalytė Džesė/ vertė S. Kaziukonytė. – Vilnius: Alma littera, 2015. 128 p.

Tai pradinukams patraukliu šriftu išleistos knygelės. Jas skaityti lengva ir greita. Paprastos minimalistinės iliustracijos. Tekstas nesudėtingas, tačiau istorija pateikiama jautriai, įtraukiančiai, su įdomiai intriga ir, žinoma, gera atomazga.

Susilaužęs koją vyresnysis Chlojos brolis Vilas ilgam patenka į ligoninę. Mama su tėčiu baiminasi dėl sūnaus sveikatos ir kasdien jį lanko. Tad nebelieka kam rūpintis jauna šeimos augintine borderkole Džese. Šuniukė Džesė nusiminusi ir vieniša, taip pat jaučiasi ir Chloja. Tačiau mergaitė bijo šunų, o Džesė ilgisi tik Vilo. Ar joms pavyks susidraugauti?

Paprasti, bet jautrūs sakiniai beldžiasi į vaiko vidinį pasaulį, padeda geriau pažinti emocijas. Beje, lietuvių kalba turime jau arti dvidešimt šios autorės knygų apie vaikų ir jų augintinių istorijas bei jausmus. Tad smagios kelionės po vaikų ir jų augintinių draugystės pasaulį!

A. Sagstrom. Aukštai ar žemai? – Vilnius: Tikra knyga, 2015. 24 p.

Patiems mažiausiems skirtoje knygelėje svarbiausia tampa kūrybingai smalsučiams paaiškinti, ką reiškia „aukštai“ ir „žemai“ – kad tai priešingi dalykai. Ir kad gyvenime kažkas būna aukštai, o kažkas žemai. Knyga itin spalvota, iliustracijos paprastos ir aiškios, jos vaizduojama vaikučiams įprasta kasdienybė, aplinka, tad taip jie gali susipažinti su mus supančiu pasauliu. Su Sofija ir Jurgiu keliaudami puslapis iš puslapio, jie galės dar kartą įtvirtinti šias priešingybes bei atpažinti ir savo gyvenimo daiktus, įvykius, situacijas.

L. Numeroff. Jei duosi peliukui sausainį/ vertė V. Uzėlaitė – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 32 p.

Jei į namus užsuks alkanas keliauninkas, mielai pavaišinsi jį sausainiu. Gavęs sausainį, peliukas paprašys pieno. Paskui užsimanys pasižiūrėti į veidrodį, ar neliko pieno ūsų. Tuomet paprašys žirklių apsikirpti. O tada...Taip ir pasipila įvykių virtinė šioje knygelėje lyg domino plytelės, virsta iš puslapio į puslapį, o skaitytojui norisi šypsotis. Teksto sumanymas, manau, primena mūsuose įprastas pasakas be galo – kažkas vyksta, vyksta, kol nepastebi kaip vėl iš naujo tas pats.

Dar 1985 m. išleista amerikiečių autorių Lauros Numerof ir Felicijos Bond paveikslėlių knygelė pasaulyje sulaukė didžiulės sėkmės, ir mums ji siūloma kaip edukacinė priemonė, padedanti vaikams mokytis skaityti ne tik lietuvių, bet ir anglų kalbomis. Taigi čia tekstas pateikiamas, ne tik lietuviškai, bet ir angliškai, be to, nurodoma anglų kalbos žodžių transkripcija (t.y. tarimas), priešlapiuose rasime ir žodynėlį, o pabaigoje laukia spalvingas stalo žaidimas.

Sh. Creech. Du mėnesiai kelio/ vertė D. Zaikauskienė. – Vilnius: Alma littera, 2015. 288 p.

Tą vakarą, kai sulaukėme blogų žinių – kad mama negrįš...“ Dažnam, perskaičiusiam šią naujosios „10+“ serijos knygos „Du mėnesiai kelio“ pirmojo skyriaus frazę, turbūt toptelėja dar viena šiuolaikinė knyga apie skyrybas, yrančią šeimą, psichologinę paauglio dramą. Knyga iš tiesų ir šiuolaikinė, ir psichologinė, ir apie paauglę. Bet... kitokia – taip knyga pristato žinomas literatūrologas Kęstutis Urba. Amerikiečių rašytojos knyga pirmą kartą pasirodė 1994 metais ir iškart pelnė daugybę premijų.

Tai pasakojimas apie trylikametę mergaitę Salamanką, kuri stengiasi išsiaiškinti, kodėl visiškai netikėtai dingo jos mama. Keliaudama su seneliai po Ameriką Salamanką bando perprasti savo šeimos, giminės gyvenimo pasakojimus, o tuo pačiu metu kuria ir savąją istoriją. Kuria? Perpasakoja? O gal tai jos istorija? Knyga labai sodri, „tankaus“ siužeto, daugiasluoksnė. Gyvenimo pilnatvės įspūdis išskiria ją iš daugelio kitų šiuolaikinių paaugliams skirtų knygų, kuriose pernelyg susitelkiama į smulkiausius sielos virpesius ir minimalizuojamas siužetas. – darkart teigia K. Urba. Knygoje rasite ir daugybę paauglių gyvenimo vaizdų, pirmųjų patirčių. Tai visapusiškai gera ir vertinga knyga. Labai. Labai rekomenduoju.

H. M. Denneborg. Katinas Kasperas/ vertė T. Četrauskas. – Vilnius: LRS leidykla, 2015. 184 p.

Prieš mėnesį susipažinome su asiliuke Grizela, o dabar Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla perleido ir kitą Heinricho Marios Denneborgo apysaką jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams, kurios pagrindinis veikėjas yra katinas Kasperas. Jis geriausias Tinos draugas, su juo nenuobodžiausi. O kiek linksmų, neįtikėtinų nuotykių jų laukia Paryžiuje.

Knyga „Katinas Kasperas“ parašyta 1981 metais, neprarasdama populiarumo tvirtai keliauja iš kartos į kartą (pirmasis knygos leidimas lietuvių kalba pasirodė 1997 metais). Perskaičiusi tokią tikrą, nebanalią, vaikystės pasauliu kvepiančią knygą visada atsidūstu – iš gerumo, iš svajingumo ir knygos skaitymo stebuklo pajutimo

A. Cicėnaitė. Raudonosios uolos prakeikimas. – Vilnius: Alma littera, 2015. 232 p.

Pirmosios A. Cicėnaitės knygos „Viskas apie mano šeimą“ (2009) ir „Mano tėtis ir kiti nesusipratimai“ (2001) buvo nominuotos „Metų knygos“ rinkimuose, o 2014 m. autorė, gyvendama Australijoje ir keliaudama po jos žemes, parašė knygą „Kengūrų slėnio paslaptis“. Prisipažinsiu, man ši knyga patiko. Įtraukė, užkabino, parašyta populiariai (beskaitydama negalėjau atsikratyti vaizdinio, kad tai labai vizualus pasakojimas ir jį puikiai matau kaip filmą), bet su išmanymu, rašytojiška intuicija, esama gyvenimiškų pamąstymų, bandymo suprasti pasaulį (kurie, man regis, paaugliams svarbūs ir būtini). Tad buvo įdomu nerti į knygos tęsinį, II dalį, pavadinimu „Raudonosios uolos prakeikimas“.

Po paslaptingo nutikimo Kengūrų slėnyje Ilzė labai pasikeičia. Naujoji Ilzė, drąsi ir šauni, net mokyklos gražuolį Oliverį išdrįsta pakviesti į pasimatymą. Negi jos lauks baisus nusivylimas? Gal dėl visko kaltas Raudonosios Uolos prakeikimas, persekiojantis visus, kurie drįsta nepaisyti nerašytų taisyklių? Autorė pasirinko paaugusiems vaikams aktualias temas ir problemas: draugystės, tėvų ir vaikų santykių, nuojautos, kas yra gerai, o kas blogai ir pan. Sukurti personažai įdomūs, ryškūs. O knygos pabaiga žada... dar vieną tęsinį.