Gegužės 25 d., pirmadienį, 16 val. Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje salėje vyks iškilmingas renginys, skirtas Lietuvos jauniesiems talentams – gabiausiems šalies vaikams – pagerbti. Jo metu vyks pirmojo Lietuvoje mokinių autobiografinio žinyno „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ pristatymas.

Renginį organizuoja knygos leidėjai – VšĮ Leidybos idėjų centras. Renginį ves aktorė ir laidų vedėja Beata Tiškevič-Hasanova, koncertuos Artūro Noviko džiazo mokyklos vokaliniai ansambliai „Jazz Island“ ir „Mini Jazz“, dainuos Lietuvos dainuojamosios poezijos konkursų nugalėtojas Žilvinas Ališauskas.

Renginyje dalyvaus ir jaunuosius Lietuvos talentus sveikins LR Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, LR Kultūros ministras Šarūnas Birutis, LR Švietimo ir mokslo ministras Juozas Bernatonis.

Renginyje dalyvaus apie 450 svečių: moksleiviai ir jų tėveliai, pedagogai, vaikų meno ir sporto kolektyvų atstovai iš visos Lietuvos, renginio rėmėjai ir kiti garbūs svečiai. Jų tarpe LR Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Dainius Numgaudis, Valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, žymiausias Lietuvos lenktynininkas Benediktas Vanagas, KTU gimnazijos direktoriaus pavaduotojas, Nacionalinės moksleivių akademijos direktorius Leonas Narkevičius, UAB „ABC Data Lietuva“ generalinis direktorius Raimundas Byčius. Šalies moksleivių vardu kalbės Kauno KTU gimnazijos moksleivis, daugelio konkursų prizininkas, Jeilio universiteto Jeilio-NUS koledžo oranizuotos Jungtinių Tautų modelio tarptautinės konferencijos Singapūre dalyvis ir krizių komiteto narys Rokas Morkūnas.

Renginio organizatoriai ir rėmėjai pasirūpino, kad gabiausi šalies moksleiviai, kurių autobiografinės apybraižos yra knygoje „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“, būtų nudžiuginti dovana – knyga.

VšĮ Leidybos idėjų centro išleistas autobiografinių apybraižų rinkinys „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ yra unikali, Lietuvoje pirmą kartą išleista tokio pobūdžio knyga, skirta jauniesiems talentams suburti. Joje – vaikų, apdovanotų įvairiose mokslo ir meno olimpiadose bei konkursuose, pelniusių prizus sporto varžybose, tų, kuriais didžiuojasi ne tik tėvai, mokytojai, bet ir visa Lietuva, pasakojimai apie save. „Esame tikri, kad apie juos po 20 ar 50 metų skaitysime vadovėliuose ir enciklopedijose, o ši knyga taps unikaliu dokumentu, kuriame įamžinta iškilių Lietuvos kūrėjų kelio pradžia“, – pasakoja knygos redaktorė Vaiva Markevičiūtė. Anot jos, didžioji dauguma knygos herojų savo ateitį nori kurti Lietuvoje, o planuojantys studijuoti užsienyje pasisėmę patirties žada grįžti į tėvynę. Visiems jiems labai svarbi šeima, ji – viena pagrindinių vertybių ir gyvenimo orientyrų.

„Ši knyga yra savotoška laiko mašina. Iš vienos pusės – tai ateities knyga, kurioje mūsų jaunoji karta turi galimybę jau šiandien save pristatyti ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui. Tai knyga, į kurią sudėti mūsų gabaus jaunimo pasiekimai ir įvertinimai, tai leidinys-orakulas, piešiantis lietuvių tautai šviesią, modernią ateitį, kurią sukurs talentingi, užsispyrę ir jėgų negailintyus žmonės. Netrukus ši knyga taps ir savotiška galimybe grįžti į praeitį, įvertinti iškeltus ir pasiektus tikslus. Galbūt paskatins naujų siekių imtis jaunus žmones, kurie yra gavę Dievo dovaną mokslo, sporto ar meno šakose “, – specialiai knygai rašo Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.

Didžiąją knygos dalį sudaro autentiškos pastarųjų ketverių metų gabiausių Lietuvos mokinių autobiografinės apybraižos – jų net 569. Pasak Leidybos idėjų centro projektų direktorės Vidos Laumenskaitės-Dauderienės, knygoje aprašyti daugelio šalies miestų ir miestelių mokyklų gabiausi mokiniai ir jų pasiekimai, yra ir besimokančių Lenkijos, Baltarusijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Ispanijos mokyklose. „Tikriausiai natūralu, kad daugiausia jų mokosi didžiuosiuose šalies miestuose. Pagal gabiausių vaikų skaičių pirmauja Kauno apskritis. Iš pusšešto šimto gabiausiųjų Lietuvos mokinių net 147 mokosi 41-oje Kauno, 137 – 34-iose Vilniaus, 64 – 22-ose Klaipėdos, 31 – 13-oje Šiaulių, 14 mokosi 7-iose Alytaus, 13 – 4-iose Panevėžio miestų ir rajonų mokyklose. Kalbant apie konkrečias mokyklas, Vilniuje daugiausia – 55 – gabiausių vaikų mokosi Nacionalinėje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, 14 – Vilniaus licėjuje, 8 – Ozo gimnazijoje. Kaune daugiausia – 14 – vaikų mokosi Kauno technologijos universiteto, 11 – Jėzuitų, 10 – Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijose. Klaipėdoje daugiausia – 14 – vaikų mokosi Klaipėdos Eduardo Balsio menų, 13 – „Ąžuolyno“ gimnazijose, – pasakoja V. Dauderienė. Knygos pabaigoje – savotiška Lietuvos gimnazijų garbės lenta, kurioje skelbiami geriausių mokinių penketukai ir šių mokinių mokytojai.

Apybraižose vaikai pasakoja apie savo šeimas, mėgstamiausias pamokas, pasiekimus, autoritetus, dalijasi savo svajonėmis. Jų pasakojimai įdomūs, spalvingi, kupini ryžto.

Be autobiografijų knygoje pateikiamos Lietuvos mokinių pasiekimų nacionalinėse mokslo ir meno olimpiadose bei tarptautinėse sporto varžybose apžvalgos. Taip pat pristatoma talentų kalvė – mokymo įstaigos, kolektyvai ir organizacijos, užtikrinančios, kad jaunieji Lietuvos talentai galėtų atskleisti ir tobulinti savo gabumus. Knygoje dėmesys skiriamas ir talentų arenai – svarbiausiems moksleivių konkursams ir organizacijoms, kuriose savo išskirtinius gebėjimus mokiniai gali parodyti jau dabar. Nepamiršti ir talentų draugai, padedantys jaunuoliams siekti pačių didžiausių aukštumų.

Jaunuosius Lietuvos sportininkus, kūrėjus, visuomenininkus ir mokslininkus rekomendavo Lietuvos bendrojo lavinimo ir meno mokyklos, sporto centrai, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, mokinių organizacijos, užsienyje esančios lietuvių mokyklos, kitos įstaigos. Biografijos spausdintos gavus tėvų leidimą.