Birželio 25–28 dienomis „Litexpo“ parodų rūmuose jau šeštą kartą vyks vienas didžiausių šalyje šiuolaikiniam menui skirtų renginių – mugė „ArtVilnius'15“. Kaskart vis daugiau garsių kūrėjų, šiuolaikinio meno kolekcionierių bei mėgėjų pritraukiančiame renginyje šįmet svečiuosis ir geriausios Ukrainos Kijevo bei Dniepropetrovsko šiuolaikinio meno galerijos.

B. Czarnecki. Minios struktūros

Mugėje šiais metais dalyvauja 55 galerijos iš 15 pasaulio šalių – iš kaimyninių šalių, Danijos, Olandijos, Prancūzijos, Rumunijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos. Geografine prasme bus pristatomas dar platesnis meno laukas, nes skirtingų šalių galerijos dažnu atveju atveža dar kitų šalių meno kūrinių. Pavyzdžiui, viena Vokietijos galerijų eksponuos afrikietišką meną.

Tarptautinė įmonė „Lewben Group” pirmą kartą visuomenei pristatys dalį meno fondo „Lewben Art Foundation“ valdomos šiuolaikinių tarptautinių menininkų kolekcijos kūrinių. Ekspozicijoje bus pristatyti net devynių autorių, gerai žinomų pasaulyje, kūriniai. Pristatomų menininkų darbus į savo kolekcijas įtraukia žymiausi muziejai, tokie kaip „MoMA“ ir „Tate“, taip pat jie eksponuojami pagrindinėse galerijose, bienalėse ar parodose, tokiose kaip „Documenta“.

A. Lahusen. Šešėlių veidrodis


Šių metų mugės metu ypatingas dėmesys bus skiriamas videomenui. Vieno seniausių Europoje šiuolaikinio video meno festivalio „Videonale“ kuratoriai atrinko geriausius festivalio videodarbus, taip pat parodys kylančias videomeno žvaigždes. Šiuo metu Niujorke gyvenantis menininkas bei muzikantas Vladimiras Tarasovas mugėje pristatys dar niekada Lietuvoje nerodytą videoinstaliaciją „Šešiasdešimtieji“. Taip pat Jono Meko centro mobili laboratorija pristatys „Meno kūrinio auros kontekstualizatorių“. Tai bus mobili laboratorija ant mašinos priekabos, kurioje visi norintieji galės nustatyti įvairių meno kūrinių kontekstinę vertę.

Tradicinė didelių gabaritų skulptūrų bei instaliacijų paroda „Takas“ šiais metais tapo tarptautine. Menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos bei Ukrainos pristatys įspūdingų meno kūrinių. Vienam išskirtiniausių „Tako“ darbų – ukrainiečio Nikitos Shalenny instaliacijai „Siberija“ – prireikė net 6000 žalių medžiaginių rankšluosčių. Šios instaliacijos pagrindinė mintis yra susirūpinimas vartotojišku požiūriu į Sibiro gamtą, esą Sibiro miškai kertami, mediena eksportuojama į Kiniją, kad iš jos būtų gaminami rankšluosčiai. Anot parodos organizatorių, menininkas šią instaliaciją pradės statyti nuo kitos savaitės. Tai bus centrinis mugės kūrinys, kuris užims apie 80 kvadratinių metrų. Garsi Kijevo galerija „Potega“ pristatys projektą „Apmaudas“. Menininkų darbai atspindi Maidaną, pastaruosius įvykius Ukrainoje.

Nikita Shalenyi. Instaliacija „Sibiras“


Lewben Art Foundation“ ekspoziciją mugės metu papildys svarbią vietą šiuolaikinio meno pasaulyje užimančių menininkų skulptūros. Tony Craggas (g. 1949 m., Didžioji Britanija) – vienas žymiausių skulptorių per pastaruosius 50 metų. Pats menininkas yra sakęs, kad medžiagą ar daiktą mato apsuptą gausios papildomos informacijos aura, o šią aurą jis tyrinėja pasitelkdamas vis naujų medžiagų. Antras ekspozicijoje pristatomas skulptorius Thomasas Houseago (g. 1972 m., Didžioji Britanija) – šiuolaikinės kūrybos ir meno istorijos saitas: jo skulptūros – tarsi nuorodos į daugelį klasikinių meno kūrinių. Vienas pagrindinių T. Houseago kūrybos skiriamųjų bruožų – kaukės, turinčios paliktą savo kūrėjo žymę. Svarbus parodos elementas – Bertrand’o Lavier (g. 1949 m., Prancūzija), užimančio garbingą vietą šiuolaikinio meno pasaulyje, darbai. Savo kūryba jis dažnai ironiškai parodo visus gyvenimo virtimo menu etapus ir taip ragina naujai pažvelgti į meno ir tikrovės santykį.

ArtVilnius’15“ pristatomoje ekspozicijoje taip pat bus galima išvysti Jonathaso de Andrade (g. 1982 m., Brazilija) instaliaciją, kurioje spalvotos figūros susiejamos su žodžiais. Šis menininkas, analizuodamas antropologines, politines ir moralines temas, skatina atidžiau pažvelgti į šiuolaikinės kultūros paradoksus.

E. Ludavičius. Avių banda

Visos tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’15“ metu „Lewben Art Foundation“ ekspozicijoje periodiškai vyks performansas – smuikininkas Kęstutis Pleita muzikinius kūrinius atliks Pedro Reyeso (g. 1972, Meksika) iš šaunamųjų ginklų sukurtu smuiku. P. Reyeso „IX smuikas“ – tai 2014 m. vykdyta akcija, kuri yra projekto „Visuomenė be ginklų“ (angl. Disarm) dalis. Jo idėja – iš ginklų sukurti muzikos instrumentus. P. Reyesas šį projektą pradėjo 2013 m., po panašaus projekto „Vaizdas“, kuriam Meksikos vyriausybės paprašė apie 6 700 pistoletų, kad galėtų iš jų kurti menines kompozicijas.

Anot menotyrininko Ernesto Parulskio, viena iš trijų mugės funkcijų yra lokalios publikos edukavimas ir pritraukimas. Tai suteikia galimybę ir kiek seniau sukurtus gerus meno kūrinius eksponuoti dar kartą, be to, kur kas platesnei nei kitose įprastose meno eksponavimo vietose, publikai. Kaip pastebima, per kelias mugės dienas meno kūrinius pamato tiek žmonių, kiek, pavyzdžiui, Šiuolaikinio meno centre pamatytų per visus metus. Taip pat į specifines meno eksponavimo vietas renkasi daugiau menininkų publika.