Labas visiems, vasarą leidžiantiems su knyga. Pati besirengdama vasaros atostogoms, ieškojau, ką būtų galima išrinkti skaityti dukrai vasarai. Šį mėnesį tikrai daug naujienų, įvairiausių amžių ir nuotaikų skaitytojams. Tad prigirebkit ir jūs kažką savo atostogoms iš šio mėnesio naujienų. Geros visiems knygų vasaros!

P. Raud. Princesė Lulu ir ponas Skeletonas/ vertė K. Bykovienė. – Vilnius: Dominicus Lituanus, 2015. 136 p.

Tai šmaikšti ir nuotaikinga knyga apie karaliaus spintos skeletą ir netyčia atskleistą didelę paslaptį. Apie draugystę, ištikimybę, melą, sąžinę ir toleranciją. Knygos autorė Piret Raud gimė 1971 m. Taline. Baigusi vidurinę mokyklą studijavo Estijos dailės akademijoje. Vėliau dirbo laisvai samdoma dailininke, parašė 12 knygų vaikams, o iliustravo daugiau kaip 40.

Pasakojimas prasideda nuo... detektyvo: bandydama išsiaiškinti, kas kiekvieną naktį pradangina Karalienės pilnutėlę Karalienės dantų pastos tūtelę, mažoji princesė Lulu slepiasi vonioja ir siekia žūt būt įrodyti, jog tai ne ji taip daranti, kaip kad mano Karalienė. Tačiau ji tikrai nesitikėjo, kad tas amuo bus... skeletas. Norėdama sužinoti, kam ponui Skeletonui reikalinga dantų pasta, Lulu su juo susidraugauja ir sužino... šį tą daugiau, kas pakeis visos Karalystės gyvenimą.

Tai pasaką primenanti istorija su laiminga pabaiga. Pamokanti. Įtraukianti. Juokinga. Kviečianti kartu ieškoti atsakymų, kaip dera elgtis ir ar meluoti yra nusikaltimas ar ne?

2012 m. rašytojos knyga „Princesė Lulu ir ponas Skeletonas“ apdovanota Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) premija.

J. Gray. Katinas Naguotis keršija/ vertė D. Gadeikis. – Vilnius: Alma littera, 2015. 232 p.

Visai neseniai turėjome progos susipažinti su  su Atiku Gramatiku Katiku Naguočiu, šauniausiu pasaulyje katinu ilgapirščiu. O dabar sulaukiame istorijos tęsinio.

Kas nutiks šioje istorijoje? Kai paslaptinga niekdarė Kloba ir jos blogasis katinas Imbierinis Sausainis ištraukia Džimį Šarką ir jo šutvę iš kalėjimo, Atikas žino, kad jam prireiks viso sumanumo ir drąsos juos sučiupti. Ar Atikas sugebės užkirsti kelią didžiausiam nusikaltimui istorijoje ir atkeršyti savo baisiausiam priešui?

Sakyčiau, kad tai knyga, skirta pradinių klasių (5-9 m) amžiaus vaikams.

Istoriją skaityti nesunku, daug dialogų, be to tokio amžiaus vaikams visada patinka herojiški pasakojimai apie gyvūnus.

N. Kliukaitė-Kepenienė. Miestai. Eilėraščiai ir piešiniai vaikams. – Vilnius: Versus Aureus, 2015. 48 p.

Labai savita eilėraščių ir piešinių knygelė. Perskaičiusi pavadinimą lyg ir tikėjausi, kad rasiu poetiškų žinomų miestų vaizdinių, ženklų, simbolių. Tačiau autorė kviečia miestą kaip reiškinį atrasti vos ne kiekviename gyvame sutvėrime. Štai Ak, migo, pramigo žuvėdra/ tiek pūtė į akį, kad miestais apaugo arba Baltoji kirmėlytė velka naštą –/ ant nugaros jai miestai keturi arba O jei miestas gėlių daržely/ arba ant stogo kraigo ir t.t... Toks kūrybiškumas stebina, įkvepia, plečia fantazijos ribas ir kviečia skaitantįjį į miestą pažvelgti ne kaip į konkrečią namų ir gatvių erdvę, vietą, bet ir kaip į laiką arba tai, kas nėra taip lengvai apčiuopiama, paliečiama.

Eilėraščių visumą puikiai sujungia paskutinis knygos eilėraštis, sakantis, kad kiekvienas miestas turi savo veidą, savo kalbą, ir garsyną, miestas taip pat turi savo spalvą, kvapą, savbo lietų. Visi knygos eilėraščiai, manau ir bandė atliepti, atspindėti, įvardinti ne tik materialias, bet ir dvasines miestų sudedamąsias.

V. Varkulevičienė. Tikros spalvų istorijos. – Vilnius, 2015. 32 p.

Šioje knygelėje rasime dešimt pasakojimų, kurių kiekvienas nuspalvintas ir skirtas skirtingoms spalvoms – tai atsispindi ir vizualiai. Knygoje devynios spalvos, o dar viena knygos istorija – languota.

Knygos autorė sako: „tikriausiai pastebėjote, kad kiekviena jūsų diena vis kitokia. Ar matėte, kad linksmos ir liūdnos, saulėtos ir apsiniaukusios, tingios ir darbingos dienos būna skirtingų spalvų?“

Knygelės pasakojimai iš tiesų į kiekvieną dieną, įvykį, jausmą kviečia pažvelgti per spalvą.

Tai trumpučiai, itin jautrūs ir subtilūs pasakojimai jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams.

P. Svetina ir D. Stepanič. Antano cirkas/ vertė K. Tamulevičiūtė. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 48 p.

Sveiki atvykę į nepakartojamąjį „Antano Bono ir liūto Leopoldo komedijų cirką“. Jūsų laukia puikus blusų pasirodymas, gražusis liūtas Leopoldas su užmaukšlinta kepure ir dar daug kitų netikėtų veikėjų.

Tai šviesi ir nuostabiais paveikslėliais iliustruota istorija apie draugystę, sumanumą ir įkvepiančią cirko magiją. Pagrindiniai pasakojimo veikėjai yra jūreivis Antanas Bonas ir liūtas Leopoldas, kurie turi sumanyti, kad atgaivinti savo cirką ir pritraukti naujų žiūrovų. Atsakymas, pasirodo, slypi... bibliotekoje.

Labai graži ir jauki knygelė su pasakiškomis iliustracijomis.

Aviukas Šonas. Klampiojo durpyno pabaisa/ vertė G. Auškalnis. – Vilnius:  Alma littera, 2015. 104 p.

Aviukas Šonas puikiai pažįstamas mūsų vaikams – plastelininiai filmukai apie šį nenuoramą jau ne vienus metus prieinami ir lietuvių kalba.

Dabar šis personažas persikelia į knygų pasaulį ir kviečia su šauniosios avių kompanijos ir jų bičiulio sarginio šuns Bitserio nuotykiais susipažinti skaitant juos. Tai jau ne pirmoji Aviuko nuotykių knyga mažiesiems skaitytojams.

Kokia istorija slypi šioje knygelėje? Kas čia per kaukimas? Ar tai dar viena aviuko Šono išdaiga? Ūkininkas mokosi groti trombonu? O gal tai... pabaisa?

Ar Šonui ir Bitseriui pavyks sugalvoti planą ir sugauti pabaisą? O gal jie visi pasmerkti? Beje, knygelėje yra ir užduotėlių.

Orianne Lallemand, Éléonore Thuillier. Vilkas keičia spalvą/ vertė Inga Liaubaitė. – Vilnius: Burokėlis, 2015. 32 p.

Orianne Lallemand, Éléonore Thuillier. Vilkas keliauja aplink pasaulį/ vertė Inga Liaubaitė. – Vilnius: Burokėlis, 2015. 32 p.

Labai gražiai išleistos dvi knygelės apie vilką patiems mažiausiems skaitytojams. Vilko nuotykiai prancūzų kalba jau aprašyti 11-oje istorijų, o dabar prieinami ir lietuvių kalba, mat pasileidęs į kelionę po pasaulį, Vilkas seniai peržengė gimtosios Prancūzijos sienas ir jau pasiekė 20 šalių, šios serijos knygelės išverstos į 16 kalbų. Skirtingų šalių ir kultūrų vaikai taip pamėgo Vilko istorijas, kad jos nuolat užima aukščiausias vietas parduodamiausių knygų sąrašuose.

Istorijų Vilkas – ne vienišas ir žiaurus žvėris, kuriuo gąsdinami vaikai. Jis gyvena Tolimajame miške ir yra visiškai nepiktas, netgi atvirkščiai – Vilkas draugiškas, simpatiškas ir mielas. Šiek tiek naivus, dėl to visuomet patenka į komiškas situacijas. Draugiškas, todėl jį visuomet lydi gerų draugų kompanija. Na, tiesą sakant, jis kiek bambeklis – tai vienintelis jo trūkumas. Vaikai lengvai susitapatins su šiuo veikėju, nes Vilkas į juos panašus: niurna, kvailioja, džiūgauja, žaidžia… Knygelių tikslas – linksminti vaikus, kartu padedant jiems augti ir mokytis: išmokti pažinti spalvas, savaitės dienas, pasaulio šalis, miestus, gyvūnus…

Vienoje istorijoje vilkas nebenori būti juodas ir nusprendžia pakeisti spalvą. Tačiau pasirodo, kad tai padaryti nėra taip paprasta, kaip jis įsivaizdavo… Knygelė moko, kad save reikia priimti tokį, koks esi. Skaitydamas nuotaikingą istoriją vaikas išmoks pažinti spalvas ir savaitės dienas. Kitoje dalyje Vilkui į galvą šauna puiki mintis: o kodėl gi neišvykus į kelionę? Juk jis visada svajojo keliauti po pasaulį! Užsimetęs kuprinę ant pečių, Vilkas nusprendžia aplankyti Italiją, Egiptą, Afriką, Kanadą ir daugybę kitų nuostabių šalių. Ar pavyks jam laimingai grįžti iš tokios ilgos ir nuotykių kupinos kelionės? Knygelės tema – pasaulio pažinimas. Skaitydamas nuotaikingą istoriją vaikas susipažins su įvairiomis šalimis, miestais ir gyvūnais.

E. Hill. Spotui patinka darželyje/ vertė V. Uzėlaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 14 p.

Šios knygelės autorius Ericas Hillas buvo apdovanotas Britų imperijos ordinu. Šio pasaulinio bestselerio, kurio visame pasaulyje parduota virš 50 mln. kopijų, lietuviams teko laukti net nuo 1980 m. Pagrindinis veikėjas yra Spotas. Tai geltonas šuniukas su ruda dėmele abiejuose šonuose ir rudu uodegytės galiuku. Visai kaip ir mažyliai, Spotas yra nenustygstantis vietoje, nuolat viskuo besidomintis, tuo pat metu ir išdykęs, ir meilus.

Tai jau ne pirma knygelė mažiesiems. Šios tema – darželis. Mažo šuniuko laukia labai svarbi diena. Tai jo pirma diena darželyje – ką linksmo šiandien nuveiks Spotas? Ypač paprasta daile ir aiškiomis spalvomis nupieštos knygutės puikiai tinka mažiausiems skaitytojams.

KNYGOS PAAUGLIAMS

trys knygos paaugliams

D. Opolskaitė. Eksperimentas gyventi. – Vilnius: Alma littera, 2015. 176 p.

Leidyklos „Alma littera“ 2014 m. skelbto pirmojo Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkurso laimėtoja. Bevardė knygos pasakotoja auga vaikų globos namuose kartu su skaudų likimą patyrusiais Konstantu ir Beata, gražesniu gyvenimu atkakliai tikinčia Dominyka, neprognozuojamu Geniumi. Jų pasaulis – tai džiunglės su savais įstatymais, kurių nevalia pažeisti, ir jie laukia tik vieno – kada galės išeiti į pasaulį. Ir štai penkiolikmetė knygos pasakotoja pirmą kartą atsiduria už globos namų durų. Netikėtai užgriuvusi laisvė, pirmoji meilė, nauji draugai. Ir nauji išbandymai suaugusiųjų pasaulyje, kuriame gyventi niekas neišmokė...

Šioje knygoje nėra nei dirbtinių saldiklių, nei skonio stipriklių – tai geras, stiprus, rūstus tekstas apie gyvenimo išbandymų laužytą, bet nesulaužytą, bandantį atsistoti jauną žmogų.

Rašytoja Renata Šerelytė, knygos „Rebekos salos“ autorė

A. Cicėnaitė. Niujorko respublika. – Vilnius: Alma littera, 2015. 224 p.

Leidyklos „Alma littera“ 2014 m. skelbto pirmojo Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkurso laimėtoja. Tais metais visi tik ir kalba apie permainas. Net geriausia Beatričės draugė Margarita grįžta iš Amerikos neįtikėtinai pasikeitusi. Tik Beatričės gyvenime nenusimato nieko įdomaus. Tėvai be perstojo riejasi, močiutė su kaimyne ginčijasi, kuri mirs pirma, o mažesnioji sesutė nė per žingsnį neatstodama sekioja iš paskos. Bet juk kas nors vis tiek turi įvykti! Ir vieną dieną klasėje pasirodo naujokas Oskaras... Tai pasakojimas apie dvi seseris, du brolius, jų draugus ir skirtingus jų likimus. Apie Vilnių, paukščius, pirmąją meilę ir pirmuosius nepriklausomybės metus. Apie dideles permainas. Ir Niujorko respubliką, apie kurią žino tik Beatričė su Oskaru.

R. Una. Atjunk. – Vilnius: Alma littera, 2015. 272 p.

Leidyklos „Alma littera“ 2014 m. skelbto pirmojo Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkurso laimėtoja.

– Kodėl susitikus žmonėms neišeina bendrauti?

– Hmmm, – mama numykia ir aš klausau, ar jos mykime girdėti atodūsis. – Nes žmonės yra skirtingi. Skirtingo temperamento, charakterio. Be to, emocijos.

– Kaip suprasti emocijos? Simboliai?

– Ne simboliai, o jausena, kai susiginčiji, užsiplieski. Jei nepavyksta susitarti, nekalbi. Ar tau taip nebūna?

– Nebūna.

Keturiolikmetei Grytai sunku prisitaikyti steriliai išvalytame pasaulyje, kuriame nelikę pojūčių nei jausmų. Visi daiktai, spalvos, kvapai perkelti į sistemą, kurioje intensyviai bendrauja žmonės. Tačiau Gryta niekaip neįstengia būti kaip visi. Jai nesiseka paisyti draudimo bėgioti stadione ir susitikinėti su gyvais žmonėmis. Ji slapta klausosi pasakojimų apie tai, kaip kadaise žmonės taškydavosi balose, liesdavo vienas kitą, bučiuodavosi, įsimylėdavo. Kartą apytuščiame stadione ji sutinka panašų į save. Beveik tuo pat metu pasiekia žinia, kad sistema sugalvojo, kaip dar geriau kontroliuoti žmones. Grytai ir naujajam jos bičiuliui Mantui teks apsispręsti, likti sistemoje ar sprukti iš jos. Tik ar tai įmanoma? Ir kokia tokio pasirinkimo kaina? „Atjunk“ – knyga apie tai, kuo galime virsti netolimoje ateityje.