Likus vos mėnesiui iki Pranciškaus kelionės į Kubą ir JAV, didėja visuomenės ir žiniasklaidos dėmesys šiam vizitui. Popiežiaus kelionės fonas yra įvairus. Daug dėmesio skiriama neseniai paskelbtai socialinei enciklikai „Laudato Si“ apie integralią ekologiją, kurioje yra keletas stiprių pasisakymų apie šiandienę ekonomikos sistemą, kuri gali tapti žudančia žmones ir natūralią aplinką. Kai kurie komentatoriai tai priėmė kaip kairios pakraipos kritiką kapitalizmui, tačiau, perskaičiuos encikliką, aišku, kad tai neteisingas ir paviršutinis vertinimas.

Kita vertus, popiežius atvyksta po to, kai kaip tik šiomis savaitėmis JAV ir Kuba atnaujino savo ryšius, žadėdamos žengti tolesnius žingsnius normalizuojant santykius. JAV ir Kubos prezidentai sutartinai padėkojo Šventojo Sosto diplomatijai ir popiežiui asmeniškai už tarpininkavimą, išjudinant pusę amžiaus užsitęsusio konflikto sprendimą.

EPA nuotrauka

Popiežius Pranciškus Kubą aplankys rugsėjo 19–22 dienomis, keliaudamas į Jungtines Amerikos Valstijas. Vizito Kuboje programoje tys miestai – be sostinėje Havanos, taip pat Santjagas ir Holginas.

„Priimsime popiežių nuoširdžiai, su derama pagarba ir svetingumu. Jo pasisakymai apie taiką ir lygybę, apie skurdo pašalinimą ir gamtos apsaugą, jo pateikiamos žmonijos problemų analizės kelia susidomėjimą visame pasaulyje“, – kalbėjo Kubos prezidentas prieš vasaros pertrauką užbaigdamas parlamento sesiją.

Dar vienas svarbus konteksto elementas – popiežius dalyvaus Pasauliniame šeimų susitikime praėjus visai nedaug laiko po to, kai JAV Aukščiausiasis teismas dėl vienalyčių santuokų įteisinimo visoje šalyje priėmė sprendimą, sukėlusį daug aistrų.   

Jau žinomos ir kelios įdomios vizito detalės – pavyzdžiui, rugsėjo 24 dieną, lankantis JTO būstinėje Niujorke, popiežiaus klausysis per šešiasdešimties valstybių ir vyriausybių vadovai. Po to žadama pasirašyti vystymosi 2015–2030 metais programą.

Tuo tarpu atvykęs į Filadelfiją rugsėjo 26 dieną, popiežius pasakys kalbą Nacionaliniame Nepriklausomybės parke, Nepriklausomybei dedikuotoje halėje, toje pat vietoje, kur buvo aptarta ir priimta JAV Nepriklausomybės deklaracija ir kiti dokumentai, be galo svarbūs šios šalies istorijai. Popiežius Pranciškus kalbės toje pat vietoje, kur 1863 metų lapkričio 18 dieną Abrahamas Lincolnas, JAV politikas, prezidentas, kovotojas prieš vergovę, pasakė garsią kalbą apie lygybę ir laisvę, principus, kuriais vadovaujasi šiuolaikinės JAV. 

Artėjant popiežiaus vizitui Jungtinėse Amerikos Valstijose, garsusis Gallup socialinių apklausų institutas atliko popiežiaus Pranciškaus populiarumo tyrimą. Vašingtone šiomis dienomis paskelbtais duomenimis, 59% apklaustųjų atsakė, kad mėgsta dabartinį Katalikų Bažnyčios vadovą. Panaši apklausa buvo atlikta ir 2013 m. pavasarį – netrukus po popiežiaus Pranciškaus išrinkimo. Tąkart 58% procentai apklaustųjų atsakė, kad naujasis popiežius jiems patinka. Popiežius Pranciškus populiarumu tarp Jungtinių Valstijų gyventojų pralenkė popiežių Benediktą XVI, tačiau nepasiekia tokio poliarumo lygio, kokį buvo pasiekęs Jonas Paulius II.

Gallup socialinių tyrimų institutas popiežiaus populiarumo apklausą atliko liepos 8–12 dienomis. Buvo apklausti 1009 suaugę amerikiečiai visose valstijose.