Išsiskyrusių sielovados centras „Bendrakeleiviai šį rudenį siūlo aktualią ir naują programą skyrybų krizę išgyvenančiai šeimai: 13 atvirų susitikimų besiskiriantiems tėvams apie pagalbą vaikui tėvų skyrybų metu. Pakalbinome centro psichologę, programos koordinatorę Jeleną Trofimovą.

ISC „Bendrakeleiviai daug metų dirba su skyrybų krizę išgyvenančiais žmonėmis. Kaip kilo idėja rengti būtent tokį seminarų ciklą?

Kiekvieno žmogaus skyrybas lydi ypatinga emocinė būsena. Skyrybos  tai krizė, reikalaujanti iš žmogaus naujų adaptacijos būdų. Paprastai besiskiriantys suaugusieji kunkuliuoja emocijomis dėl įvykusių ar vykstančių skyrybų, jie apimti noro aiškintis santykius su esamu ar buvusiu sutuoktiniu. Negalima pamiršti ir kitų pokyčių gyvenime, kurie natūraliai ateina su kiekvienomis skyrybomis.

Pirmas labai svarbus žingsnis suaugusiesiems yra susivokti šioje pasikeitusioje situacijoje, atrasti būdų, kaip atstatyti emocinę pusiausvyrą ir kaip gyventi toliau. Didžioji dauguma psichinių jėgų naudojama vidinei kovai prieš jaučiamą bejėgiškumą, kai tampa nebeįmanoma sugrąžinti šeimą bei buvusius santykius su sutuoktiniu arba sutuoktine.

Būtent dėl šių išvardintų aplinkybių neretai su vaikais susijusiems klausimams tiesiog nebelieka jėgų. Daug energijos krizės metu reikalauja sudraskytas mūsų pačių pasaulis, todėl dažnas nesusivokia, kad vaikai išgyvena, jaučia, pastebi, tikrai neatsiriboja nuo šios suaugusiųjų santykių dramos.

Psichologai pabrėžia, kad vaikų tema yra labai svarbi skyrybų plano dalis. Jei turite vaikų, skyrybomis šeima nesibaigia, ji tik pakeičia savo formą… Mūsų psichologų komandos parengtu seminarų ciklu siekiame padėti tėvams lengviau suprasti savo jausmų sumaištį ir vaiko reakcijas į skyrybas, vykstančius kardinalius išorinius pokyčius šeimoje ir pokyčius vaiko pasaulyje.

Kokiu tikslu skyrybas išgyvenantys suaugusieji turėtų lankyti seminarus?

Paimkime pavyzdžiu katastrofą. Juk visuomet pabrėžiama, kad katastrofos metu pirmiausia reikia pasirūpinti savimi, o po to  kitu. Prieš skrydį lėktuve visi kantriai išklausome skrydžio palydovų kiekvieną kartą kartojamas tas pačias instrukcijas: deguonies kaukę užsidėti sau, o tik po to  vaikams ir kitiems, negalintiems pasirūpinti savimi. Šioje situacijoje svarbiausia yra suvokti tai, kad, jei pats esi be deguonies kaukės, tavo šansai padėti kitam smarkiai sumažėja. Todėl svarbu identifikuoti, kas yra tos deguonies kaukės skyrybų metu, ar ta pati kaukė tinka suaugusiajam ir vaikui, koks turėtų būti veiksmų planas ištikus santykių katastrofai.

Tėvai jaučiasi laimingesni, kai žino, ko reikia jų vaikams ir kaip to pasiekti. Kai matome, kad vaikas išalko, žinome, kad ji reikia pamaitinti. Kalbant apie materialius dalykus viskas atrodo aišku. Tačiau, kai paliečiami mažiau apčiuopiami, bet irgi gyvybiškai svarbūs momentai (pvz. emocinis saugumas, pagarbus santykis), atsiranda neaiškumų. Svarbu mokėti atsiliepti į savo vaikų poreikius skyrybų situacijoje. Gera vaiko savijauta turėtų būti kiekvieno tėčio ar mamos (arba kitų vaiką globojančių artimųjų) didžiausias troškimas. Vaikams labai svarbu, kad jų tėvų pasitikėjimas savimi kaip tėvais po skyrybų nesužlugtų. Jiems taip pat svarbu, kad visa šeima (nors ir pasikeitusi) galėtų matyti daugiau vilties ir galimybių naujame gyvenimo etape po skyrybų.

Ko gali tikėtis į jūsų seminarus užsukę klausytojai?

Kiekvieno susitikimo metu bus pristatoma atskira tema apie tai, kaip tinkamai pasiruošti patiems ir paruošti įvairaus amžiaus vaikus tėvų skyryboms, nepakenkti vaiko raidai ir optimaliai pasirūpinti vaiko poreikiais, kaip toliau bendradarbiauti, paskirstant atsakomybes dėl vaikų po skyrybų. Seminarą vedantis psichologas supažindins su pagrindinėmis kiekvienos temos gairėmis, pasidalins žiniomis, paremtomis naujausiais moksliniais tyrimais, bei, aišku, praktine patirtimi. Bus galimybė kartu su kitais aptarti jums svarbius klausimus. Greičiausiai psichologas neatsakys į VISUS jums rūpimus klausimus, nes programos moto  ne mokyti (ar auklėti), bet dalintis. Kai susitinka norintys bendradarbiauti skirtingų sričių atstovai, net baisiausių ir beviltiškiausių katastrofų metu gimsta unikalūs sprendimai. Jūs esate geriausi savo istorijos, patirčių, šeimos bei savo vaikų ekspertai. O seminarų vadovų sritis  žmogaus ir santykių psichologija.

Kartu kalbėsime apie tai, ką reikėtų žinoti, kad jums ir jūsų vaikams skyrybų krizės sukeltos neigiamos pasekmės būtų minimalios  kad jūsų vaikams tėvų skyrybos būtų ne tik sunki patirtis, bet ir galimybė išmokti naujų dalykų apie save, santykius ir sudėtingą suaugusiųjų pasaulį.

Seminarų metu sudarysime galimybes tartis su psichologu dėl asmeninio pokalbio, jei tik iškils poreikis.

Kas gali dalyvauti jūsų seminaruose  tik vaikų tėvai ar ir kiti šeimos nariai?

Norėtume, kad programoje dalyvautų kuo daugiau tėčių ir mamų, nes kurdami programą labiausiai galvojome apie juos. Naudingiausia, jei būtumėte dviese. Tačiau, jei tokios galimybės nėra, bus naudinga, jei ateisite vienas arba viena. Kadangi kiekvienos skyrybos paliečia ir daugiau artimųjų  senelius, dėdes, tetas, ir kt. užsiėmimuose gali dalyvauti ir kiti šeimos artimieji, kuriems rūpi besiskiriančių tėvų ir skyrybų paliestų vaikų gerovė.

Ar būtina dalyvauti kiekviename seminare, kuris vyks kartą per savaitę?

Atviri susitikimai reiškia, kad tėvai, mamos ar kiti šeimos nariai pagal savo poreikius pasirenka ir dalyvauja tuose susitikimuose, kurių temos jiems yra aktualiausios.

Kalbino Asta Žuklytė

Seminarų ciklą nuo rugsėjo 22 d. veda psichologai dr. Rasa Bieliauskaitė, Jelena Trofimova, Asta Groblytė ir Andrius Gota. Daugiau informacijos apie seminaro temas ir tvarkaraštį rasite ČIA.