„Moteris yra pašaukta šeimos ir visuomenės gyvenimui suteikti tai, kas būdinga tik jai ir ką tik ji gali duoti: savo subtilų švelnumą ir nepailstamą dosnumą, savo meilę smulkmenoms, savo sumanumą ir intuiciją, paprastą ir gilų pamaldumą, atkaklumą...“ Šv. Chosemarija

Apie „Vilnelės“ kultūros centrą buvau girdėjusi bent iš kelių draugių ir pažįstamų merginų. Žinojau tik tiek, kad šis centras siūlo įvairius užsiėmimus, rekolekcijas, paskaitas. Praėjo tikriausiai daugiau nei metai, kol galų gale radau laiko dalyvauti paskaitoje, kuri buvo jau trečioji šiais metais vykstančios autentiškumo akademijos „Išdrįsk atsiskleisti“ paskaita. Susirinkusias merginas mačiau pirmą kartą, nieko nepažinojau, tad buvo nedrąsu, tačiau jau po pirmosios paskaitos nekantriai laukiau kitos! Degu noru papasakoti apie šį centrą ir jų vykdomą prasmingą veiklą, tad kalbinu centro direktorę Liną Uturytę ir „Autentiškumo akademiją“ organizuojančią Kristiną Matikonytę.

Kokia šio centro misija?

Lina: „Vilnelės“ kultūros centro tikslas – ugdyti merginos ir moters asmenybę remiantis krikščioniškomis vertybėmis ir taip prisidėti prie šeimos ir visuomenės gerovės. Norime, kad ugdymas padėtų kurti darnias ir stiprias šeimas. Centro veikla yra orientuota į moksleives, studentes ir moteris.

Kokius užsiėmimus siūlote mergaitėms?

Lina: Mergaitės nuo 8 iki 13 metų renkasi į klubą „Uola“ šeštadieniais ryte. Kiekvienais metais siūlome skirtingas ugdymo temas. Šiais metais – krikščioniška šeima. Taip pat mergaitės čia turi galimybę lavinti savo įgūdžius: mokosi gaminti maistą, vaidinti, groti gitara, kurti filmus, užsienio kalbų... Kiekvienais metais sudarydamos programą mes stengiamės atsižvelgti į mergaičių poreikius ir norus. Pavyzdžiui, šiais metais mergaitės labai norėjo mokytis gaminti ir vaidinti, tad tokius užsiėmimus ir organizuojame.

Tėvams stengiamės akcentuoti, kad tai nėra dailės, šokio ar muzikos mokykla – čia pagrindinis dėmesys skiriamas ugdymui. Norime, kad mergaitės atsiskleistų ir atrastų save, savo pašaukimą ir gyvenimo tikslą. Stangiamės dirbti išvien su tėvais, būti viena komanda, tad artimai su jais bendraujame ir dalinamės mintimis, idėjomis, kaip mes ir kaip jie mato mergaites, kaip galėtume joms padėti atsiskleisti, per kokius užsiėmimus ir veiklas tai galėtume padaryti.

Su vyresnių klasių moksleivėmis susitinkame kiekvieną savaitę pirmadieniais ir penktadieniais. Kai kurios mergaitės pasirenka dorybių ugdymo užsiėmimus, o kitoms, kurios nori pagilinti savo tikėjimą, siūlome tikėjimo pagrindų kursą ir taip pat jos gali pasiruošti sutvirtinimo sakramentui. Centre taip pat galima mokytis ispanų kalbos. Jau trečius metus dalyvaujame Berlyne vykstančiame trumpametražių filmų konkurse „MOVIENALE“, kurio tema kiekvienais metais būna kitokia. Pavyzdžiui, praėjusiais metais buvo „Tiltai“, šiais metais – „Laikas“. Merginos sugalvoja scenarijų, nufilmuojame ir dalyvaujame. Merginos praėjusiais metais laimėjo ypatingą žiuri prizą. Filme buvo pasakojame vienos tremtinės istorija.

Ar organizuojate kokias nors veiklas vasarą?

Kristina: Vyresnių klasių merginoms organizuojame savanoriavimo stovyklas kartu su jų bendraamžėmis iš Ispanijos. Taip pat priimame ir vyresnių klasių lietuves mergaites, kurios būna vadovės. Lietuvės merginos globoja ispanes, padeda įveikti kalbos barjerą. Tokiu būdu lietuvės merginos, būdamos atsakingos už tam tikrus dalykus, turi galimybę tobulėti, ugdyti organizacinius sugebėjimus. Stovykla trunka dvylika dienų.

Šiemet aš taip pat dalyvavau stovykloje, buvau vadovė. Eidavome savanoriauti į senelių namus, į ligonines ir tiesiog lankėme gyventojus, kuriems reikėjo pagalbos. Buvome užsibrėžę du pagrindinius tikslus: padėti išsivalyti, išplauti užuolaidas ir atlikti kitus namų ruošos darbus, kurių patys dėl sveikatos ar senyvo amžiaus padaryti neįstengia, ir pabendrauti. Žmonės labai nori bendrauti, jiems trūksta paprasto artumo, šilumos ir klausimo, kaip sekasi, pasidomėjimo, kuo jie gyvena... Merginos, kurios lankė ligonius, pavyzdžiui, šokdavo ir visaip kitaip bandydavo pralinksminti ligonius, praskaidrinti jų kasdienybę.

Lina: Birželio mėnesį vyksta kalbų ir lyderystės stovykla, skirta 10-16 metų mergaitėms, kurios nori mokytis anglų ir ispanų kalbų, augti dorybėse, ugdyti lyderystės įgūdžius ir prasmingai praleisti atostogų laiką.

Žinau, kad „Vilnelės“ centras turi ką pasiūlyti ne tik mergaitėms ir paauglėms, bet ir studentėms. Papasakokite, ką jos gali rasti centre įdomaus.

Kristina: Šiais metais studentėms organizuojame „Autentiškumo akademiją: išdrįsk atsiskleisti“. Tai jau ketvirtas paskaitų ciklas. Pirmasis buvo apie merginos, moters tapatybę, antrasis apie moteriškumą, kuris vadinosi „Tu tokia žavi“, trečiasis apie viešą kalbėjimą „Išdrįsk pasisakyti“, o šiemet – apie kiekvienos moters autentiškumą. Autentiškumo akademijos programa turi dvi dalis. Pirmoji skirta pažinti save, atrasti savo unikalumą, o antroji – lyderystės įgūdžių ugdymui (strateginių, planavimo, laiko panaudojimo, viešo kalbėjimo, asmeninių finansų valdymo įgūdžių lavinimui ir pan.).

Visas paskaitas veda profesionalūs lektoriai, savo srities specialistai. Į paskaitas susirenka nedidelis būrelis merginų, maždaug iki dvidešimties, tad aplinka būna jauki. Paskaitos yra tikrai geros, tad visuomet kyla klausimų, į kuriuos lektoriai mielai atsako. Kiekviena gali užduoti klausimą apie tai, kas jai svarbu ir sulaukti nuoširdaus, išsamaus atsakymo, tobulėti, atsirinkti, kas jai yra svarbu, ko šiuo metu širdis ieško ir klausia.

Kokios paskaitų temos?

Lina: Jau vyko paskaitos apie charakterio ugdymą, savęs pažinimą, moters pašaukimą, apie jausmus... Šį ketvirtadienį, lapkričio 26 dieną, sutuoktinių pora, auginanti du vaikučius, ves paskaitą apie tvirtos meilės paslaptis.

Antroje paskaitų ciklo dalyje vyks lyderystės įgūdžių paskaitos, kurias ves įvairių universitetų dėstytojai. Pavyzdžiui, norime pakviesti keletą ISM universiteto dėstytojų, kurie papasakotų apie tarnaujančią lyderystę, strategijos kūrimą ir jos įgyvendinimą. Paskaitą apie finansų valdymą norime paprašyti paskaityti Vilniaus universiteto dėstytoją. Bendradarbiaujame ir su Retorika.lt - šios organizacijos dėstytojas ves užsiėmimą apie viešą kalbėjimą.

Kaip minėjo Kristina, merginų, dalyvaujančių paskaitose, ratelis nedidelis, tad visos turime galimybę klausti ir domėtis konkrečiais dalykais. Pavyzdžiui, paskaitą apie jausmų pasaulį vedė psichologė Vaida Platkevičiūtė, kuri paprašė kiekvienos merginos pasakyti, ką ji norėtų išgirsti, koks klausimas, galbūt net konkreti situacija neduoda ramybės ir norėtume sužinoti, kaip galima pasielgti, kaip išspręsti tam tikras problemas.

Stengiamės suteikti galimybę merginoms augti, tad į visas temas norime žvelgti giliau. Pavyzdžiui, gruodžio 10 dieną vyks paskaita apie madą, kurios metu kalbėsime ne tik apie paviršutinišką grožį, bet apie asmenybės atskleidimą, eleganciją ir padorumą rengiantis.

Jūsų paskaitos yra mokamos. Studentėms viena paskaita kainuoja tris eurus su puse, o dirbančioms merginoms – penkis eurus. Kaip manote, ar mokestis neatbaido jaunų merginų? Juk daug kas šiandien studentams yra arba nemokama, arba su didelėmis nuolaidomis...

Kristina: Manau, tikrai visi esame pastebėję, kad Lietuvoje norime viską, ką tik įmanoma, gauti nemokamai. Tačiau mūsų paskaitos yra mokamos dėl kelių priežasčių: lektoriams yra mokami honorarai, be to, manome, kad kai žmogus susimoka, labiau vertina tai, ką išgirsta, ką gauna. Kai kuriuos mokestis atbaido, o kai kuriuos, atvirkščiai – patraukia, nes tiki, kad tikrai išgirs kažką vertingo. Visu šimtu procentų jaučiame ir matome, kad į paskaitas susirenka motyvuotos merginos.

Lina: Absoliuti dauguma ateina pas mus išgirdusios gerų atsiliepimų, sklindančių iš lūpų į lūpas, iš draugių ir pažįstamų. Tai mums leidžia būti ramioms, kad einame gera kryptimi ir darome tai, ko alksta merginų, moterų sielos.

Moteris kitame mato asmenį. Ji kuria su kitu žmogumi santykį kaip su asmeniu, ne kaip su daiktu ar su tuo, iš kurio gali gauti naudos. Ji sugeba kitą matyti unikalų ir vertingą. Mes, moterys, esame pašauktos visuomenei, šeimai sutekti tai, kas yra būdinga tik mums: švelnumą, meilę, moterišką intuiciją, sumanumą, atkaklumą... 

Kokius užsiėmimus siūlote moterims?

Lina: Šiemet kvietėme moteris į asmeninio augimo programą „Lyderystės gija“, kurią sudaro devyni užsiėmimai. Ši programa skirta moterims, siekiančioms kūno, proto, emocijų ir dvasios darnos. Užsiėmimus veda keturios lektorės, dirbančios ISM Vadybos ir ekonomikos universitete. Programoje dalyvauja apie penkiolika moterų, kurios buriasi į užsiėmimus kartą per mėnesį. Kadangi programa tęstinė, joje dalyvaujančios moterys yra įsipareigojusios dalyvauti visuose užsiėmimuose.

Be visų šitų užsiėmimų, stovyklų, paskaitų ciklų, mūsų „Vilnelės“ kultūros centre yra teikiamas ir dvasinis ugdymas. Merginoms ir moterims, norinčioms pagilinti savo katalikų tikėjimą ir augti dvasiškai, siūlome rekolekcijas, dvasinį vadovavimą, išpažintį, krikščioniškas meditacijas... Dvasinis ugdymas mūsų centre yra patikėtas katalikiškai organizacijai „Opus Dei“.

Moters lyderystė iš krikščioniškosios perspektyvos – kokia ji?

Lina: Man labai įstrigo dr. Irenos Eglės Laumenskaitės, VU Filosofijos fakulteto docentės žodžiai, kuriuos ji sakė paskaitos „Moters pašaukimas“ metu: „Moteris kitame mato asmenį.“ Ji kuria su kitu žmogumi santykį kaip su asmeniu, ne kaip su daiktu ar su tuo, iš kurio gali gauti naudos. Ji sugeba kitą matyti unikalų ir vertingą. Mes, moterys, esame pašauktos visuomenei, šeimai sutekti tai, kas yra būdinga tik mums: švelnumą, meilę, moterišką intuiciją, sumanumą, atkaklumą... 

Iš pradžių šį studentėms skirtą paskaitų ciklą norėjome pavadinti „Lyderystės akademija“, bet paskui nusprendėme, jog geriausiai mintį atskleidžia žodis „autentiškumas“ – norime padėti merginoms ir jaunoms moterims atrasti savo misiją, tikslą ir atsiskleisti. Gali būti, kad viena jaus, jog jai duotas talentas užsiimti verslu, vadovauti didelei kompanijai, kita įprasmins save, panaudos savo talentus rūpindamasi šeima. Kiekviena turime rasti tą vietą, kurioje galima labiausiai išsiskleisti, kad galėtume atiduoti daugiausia, kiek galime. Mes skleidžiamės ne sau. Mes atiduodame savo talentus ir sugebėjimus kitiems, nes būtent gyvenimas kitam, dėl kito įprasmina mūsų veiklą. Vyras be moters, kaip ir moteris be vyro šeimoje negali visiškai išsiskleisti.

Kristina: Moteris, kaip lyderė, turi galią įkvėpti kitus skleistis. Nesvarbu, ar ta vieta, kurioje ji įkvėptų kitus, būtų įmonė, kuriai vadovauja, ar šeima, kurioje vyras galėtų jaustis mylimu vyru, o vaikai – mylimais vaikais.

Kristina, iš kur sužinojai apie šį centrą? Kuo tau, jaunai moteriai, jo veikla yra artima?

Studijavau Portugalijoje ir ten susipažinau su mergina, kuri man papasakojo apie Opus Dei centro veiklą ir pakvietė prisijungti. Viename centre gyvenau, o į kitą vaikščiodavau, dalyvaudavau veikloje: žiūrėdavome filmus, eidavau mokytis, dalyvaudavau paskaitose. Buvau tik girdėjusi, kad Lietuvoje taip pat yra toks centras. Tuomet ta mergina, su kuria bendravome Portugalijoje, nusiuntė Linai mano kontaktus, o ji man parašė laišką. Man patiko veikla Portugalijoje, todėl nekantravau sudalyvauti Lietuvoje organizuojamuose renginiuose.

Grįžusi į Lietuvą pradėjau lankyti ciklo „Kokia tu žavi“ paskaitas, kurios mane tikrai sužavėjo. Temos man yra labai aktualios, o ir aplinka labai jauki – galiu nesidrovėdama klausti to, kas man, kaip merginai, moteriai yra svarbu. Nepaprastai džiaugiuosi, kad atradau šį centrą. Jame daugybė savo srities profesionalų dalijasi savo patirtimi ir išmintimi su merginomis ir moterimis, todėl kviečiu prisijungti visas, kurios nori gilintis į save, atrasti savo kelią ar tiesiog ieško atsakymų į svarbius gyvenimo klausimus.

Daugiau apie „Vilnelės“ kultūros centro organizuojamus užsiėmimus galite sužinoti ČIA.