Bernardinai.lt apžvalgininkė pataria, kurios naujos 2016 m. sausio mėnesį išleistos knygos tinkamiausios pradinių klasių moksleiviams.

P.S. Žinoma, nepamirškite atsižvelgti ir į individualius savo vaiko skaitymo įgūdžius.

M. Bond. Ir vėl meškiukas Pedingtonas/ vertė V. Alksnėnas. – Vilnius: Alma littera, 2015. 144 p.

Praėjo jau daugiau kaip 50 metų, kai anglų rašytojas Michaelis Bondas išleido pirmąją knygą apie meškiuką Pedingtoną. Visai neseniai buvo pastatytas ir Lietuvoje taip pat rodytas filmas vaikams ir visai šeimai apie Pedingtoną. O dabar sulaukėme dar vienų jo nuotykių knygelės.

Čia rasite 7 atskiras istorijas ir Pedingtono nuotykius gyvenant Braunų namuose. Čia jis laikomas lygiaverčiu šeimos nariu ir pats Pedingtonas elgiasi kaip žmogus, bet jis, žinoma, negali būti žmogumi. Manau, tai labai gražus mažo vaiko nekaltumo ir suaugusiojo kultūringumo derinys. Juokingiausia, kad Pedingtono ketinimai visuomet tik geri, jis moka džiaugtis gyvenimu, skiria, kas gera, o kas bloga, bet vis dėlto neapsistato įvairiais suaugusiesiems būdingais apsiribojimais ir ryžtingai sprendžia reikalus savaip.

Trumputės, paskiros istorijos tarytum nemoko nieko nauja ir neturi ypatingo moralo. Todėl taip lengva skaityti apie Pedingtono kvailystes. Meškiukas vis dar yra amžinas optimistas ir atviras viskam, ką jam atneša gyvenimas. Net ir beviltiškiausios istorijos baigiasi... gerai. Taigi, ši knyga ir puikus optimizmo pavyzdys.

V. V. Landsbergis. Birutė – skruzdžių generolė. – Vilnius: Dominicus lituanus, 2015. 84 p.

Gaila, neteko skaityti pirmosios dalies apie šią rašytojo sukurtą veikėją, tad negaliu lyginti. Tačiau žvelgiant į šį pasakojimą, akivaizdu, kad jis tęsia šio rašytojo pasakojimo tradiciją: daug nuotykių, nesusipratimų ir nesusikalbėjimų, vaizdingų ir nonsensiškų veikėjų. Daug dialogų ir šaunių (animacijos stiliaus) iliustracijų. Potekstėje galima įskaityti ir vyrų bei moterų lygybės temą. Man asmeniškai kiek pritrūko pačios Birutės stipresnio išskyrimo iš kitų veikėjų, nes yra tikrai ryškesnių nei ji.

Labiausiai įstrigusi šios knygos frazė: „ku-kū, ku-kū, proteli, kur tu?“. Gaila, kad kartais kalbos perliukai pasislepia po pernelyg barokiniu ir kiek šaržuotu veikėjų vaizdavimu, gana nuspėjamais dialogais. Nes man tai tie kalbos perliukai čia ir smagiausi – tai stebina, tai padeda pačiam išlaisvinti savo kalbą, na, arba bent jau išmokti juokingų posakių.

Gražiausi eilėraščiai vaikams. – Vilnius: Alma littera, 2015. 64 p.

Vis dar manau, kad skaitome vaikams per mažai poezijos, per mažai jie jos girdi, mokosi, klausosi. O poezija labai svarbi vaiko kalbiniam vystymuisi, kalbos išraiškingumui pažinti, pajusti ritmą, rimą, ir per vaikų poeziją transliuojamą vaikystės nuotaiką. Poezijos naudą nusakyti konkrečiai yra labai sudėtinga, tačiau poeziją skaitantis žmogus visada turės žymiau daugiau fantazijos ir savito pasaulio pajautimo.

Šioje rinktinėje rasite bene žinomiausius klasika virtusių autorių eilėraščius: R. Skučaitės, Just. Marcinkevičiaus, K. Kubilinsko, V. Palčinskaitės ir K. Jakubėno. Skaityti nesudėtinga, daug iliustracijų (jų autorė – A. Kulikauskaitė). Atrasite ir labai gerai žinomų eilėraščių – „Mano batai buvo du“, „Žiema“, „Aš mergytė kaip pupa“ ir t.t., ir gal mažiau girdėtų, tačiau puikiai atskleidžiančių šviesų, spalvotą, nenustygstantį vietoje vaikystės pasaulį.

S. Nopola ir T. Nopola. Benas Būgnelis ir Makaronplaukė/ vertė V. Urbaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 96 p.

Antrasis pasakojimas apie Beną Būgnelį. Ir man belieka pasikartoti – vėl parašyti tuos žodžius, kuriuos rašiau pristatydama pirmąją Beno Būgnelio nuotykių dalį: „Knyga, kuri prajuokina, yra gera knyga. Šią skaitydama krizenau ne kartą.“ Jei dar nesusipažinote su šiuo veikėju, tai trumpai: Benas Būgnelis – būgnyti itin mėgstantis vaikas, kartu su savo teta Barbora atsikraustęs gyventi į naują butą Liepinio alėjoje. O šįkart į jų namą atsikrausto naujieji kaimynai, kurių šeimoje auga panašaus amžiaus mergaitė. Teta Barbora bando įtikinti Beną susidraugauti su Makaronplauke (taip Benas vadina naująją kaimynę Nelę), tačiau pati užverda košę: meilės laiškas patenka ne į tas rankas, kyla didelis sąmyšis ir aibė nesusipratimų.

Didelis šriftas, daug smagių paveikslėlių ir nuotykių, kurie prajuokins ne tik vaikus, bet ir jų tėvus.