Grupė žmogaus teisių aktyvistų internete sukūrė peticiją, kuria siekiama atkreipti Europos lyderių dėmesį į Rusijoje kalinamos ukrainietės Nadios Savčenko padėtį. Peticiją, kurios tekstą pateikiame apačioje, gali pasirašyti kiekvienas norintis.

Mes kreipiamės į jus prašydami imtis ypatingų priemonių siekiant neatidėliotino ir besąlyginio 34 metų Nadios Savčenko paleidimo. Ši Ukrainos pilietė buvo pagrobta ir Rusijos Federacijoje kalinama ilgiau nei 20 mėnesių.

Rusijos valdžia pasišaipė iš pilietinių teisių, tarptautinės teisės ir savo pačios Konstitucijos. Ji parodė panieką tiek tarptautinei bendruomenei, tiek Minsko protokolams.

Kol kas visos tarptautinės bendruomenės pastangos pasirodė esančios nesėkmingos. Kovo 4 dieną protestuodama prieš Rusijos teismo veiksmus Nadia Savčenko paskelbė pilną bado streiką ir atsisakė vartoti net skysčius. Mūsų gebėjimas išsaugoti jos gyvybę pademonstruos tarptautinės diplomatijos efektyvumą ir mūsų įsipareigojimus europinėms vertybėms

Laišką inicijavo Ola Hnatiuk (ola.hnatiuk@gmail.com) - Ukrainos ir Lenkijos intelektualė, istorikė ir rašytoja.

Jį jau pasirašė šie žmonės:

Jurijus Andrukovičius, rašytojas (Ukraina)

Bogumila Berdychowska, rašytoja ir kritikė (Lenkija)

Anna Bikont, rašytoja (Lenkija)

Andrzejus Brzezieckis, žurnalistas (Lenkija)

Leonidas Finbergas, Judaikos studijų centro direktorius (Ukraina)

Hess Aleksandra (Nyderlandai)

Ola Hnatiuk (Lenkija)

Alexanderis Motylas, analitikas (JAV)

Andrzejus Potockis, žurnalistas (Lenkija)

Jurko Prochasko, vertėjas (Ukraina)

Mykola Riabczukas, rašytojas, Ukrainos PEN klubas (Ukraina)

Monika Sznajderman, leidyklos direktorė (Lenkija)

Oleksandras Zinczenko, žurnalistas, istorikas (Ukraina)

Yevhenas Zakharovas, Charkovo žmogaus teisių grupės direktorius (Ukraina)

Serhijus Žadanas, rašytojas (Ukraina)

Priedas:

PASKUTINIS UKRAINOS KARO BELAISVĖS NADEŽDOS SAVČENKO ŽODIS (vertė Rasa Rimickaitė)

Nepripažįstu nei savo kaltės, nei nuosprendžio, nei Rusijos teismo. Jeigu bus paskelbtas mane nuteisiantis nuosprendis, apeliacijos nebus.  Noriu, kad visas demokratinis, civilizuotas pasaulis suprastų, jog Rusija yra totalitarinio režimo ir pasipūtusio diktatoriaus valdoma trečiojo pasaulio šalis, kuriai nusispjaut ant žmogaus tesių ir tarptautinės teisės.

Situacija, kai tie patys žmonės pagrobia žmogų, jį kankina, o po to dar elgiasi taip, lyg turėtų teisę jį teisti, yra absurdiška! Ar iš viso galime kalbėti apie kokį nors teisingą teismą?! Rusijoje neegzistuoja kažkas tokio kaip teismas ir tyrimas! Joje egzistuoja tik Kremliaus lėlių teatrėlio farsas. Manau, kad dalyvauti jame yra absoliučiai beprasmiškas mano gyvenimo laiko gaišinimas!

Todėl apeliacijos nebus. O bus taip: po nuosprendžio tęsiu bado streiką dar dešimt dienų, kol neįsigalios nuosprendis, netgi nepriklausomai nuo to, ar jis bus išverstas į ukariniečių kalbą, kadangi jiems vertimas – tai galimybė tempti laiką. Po dešimties dienų aš paskelbsiu sausą badą, ir tada Rusija turės ne daugiau kaip dešimt dienų tam, kad grąžintų mane atgal į Ukrainą, iš kurios buvau pagrobta! Ir man visiškai tas pats, kaip jie tai argumentuos!

Girdėjau apie gana gerus diplomatinius Petro Aleksandrovičiaus Porošenkos sugebėjimus. Tikiuosi, kad tų jo diplomatinių sugebėjimų pakaks susitarti Rusijoje su vienu idiotu… Juk jis pažadėjo mano mamai, kad jau 2015 m. gegužės mėn. būsiu namie.

Ir kol jie derėsis dėl manęs, seks mano gyvybinės jegos, ir Rusija vienaip ar kitaip grąžins mane Ukrainai, gyvą arba mirusią, bet grąžins!

Ir visas tas dešimt dienų prie kalėjimo vartų dieną ir naktį stovės mano sesuo, kuri lauks, ar mane paleis, ar išneš. O jeigu ją pasodinsite, ją pakeis mano mama, kuriai jau 77 metai. Ar ją taip pat pasodinsite?! Tada į jos vietą stos mano draugė, mano draugas, o už jų stovės ukrainietis, o už jo dar vienas ukrainietis! Prisiminkite, kad visų mūsų neuždarysite! O kai mano tėvynainiai taip stovės, tada paprasti, sąžiningi ir padorūs rusai iš artimaisuių namų pradės jiems nešioti karštą arbatą, sumuštinius ir apklotus, nes kiekvienas jų supranta, kad rytoj šiame tautų kalėjime, vadinamame Rusija, mano vietoje gali atsidurti kiekvieno jų vaikas!

Būtent taip prasideda Maidanai! Ar jums to reikia? Juk bijote to kaip ugnies! Todėl Kremliui būtų geriau, jeigu išsiųsitų mane kuo greičiau ir gyvą!
O visam pasauliui su demokratinėmis jo vertybėmis – ir kuo greičiau, tuo geriau – reikia įsisavinti istorijos pamokas ir prisiminti, kad savo laiku Europa toleravo Hitlerį, Amerika nebuvo pakankamai ryžtinga, o tai tai atvedė prie Antrojo pasaulinio karo.

Putinas yra imperialistinių užmojų kupinas tironas, turintis Napoleono ir Hitlerio kompleksus kartu paėmus! Meška nesupranta žmonių kalbos, supranta tik jėgos kalbą. Todėl jei netapsime ryžtingesni ir laiku teisingai neapibrėšime savo prioritetų, netrukus turėsime trečiąjį pasaulinį karą!

Aš, jau kaip politikė, Rusijai rankos tarptautinėje arenoje daugiau nebepaduosiu. Nejauku duoti ranką tam, kas tau uždėjo antrankius, o tavo tautai grandines. Tačiau prieš priimdama bet kokį politinį savo sprendimą, visada galvosiu apie tai, kokias tai turės pasekmes paprastiems žmonėms tiek Ukrainoje, tiek Rusijoje. Todėl, kad Rusijoje, nepaisant visko, vis dėlto yra daug sąžiningų, gerų ir padorių žmonių.