skaitymas

Ar jaučiate, kaip kvepia pasivaikščiojimai – kaštonais, žydinčiomis obelimis, vyšniomis, alyvomis... Tuoj tuoj ir liepomis pradės... Moksleiviaims jau, matyt, ne mokslai galvoj – visos mintys ir svajonės apie atostogas, poilsį, saulę, pievas... Gal tarp tų svajonių atsiras laiko ir vietos ir gerai knygai?

Šįkart pristatau jums 5 naujas knygas vaikams, knygynų lentynose pasirodžiusias gegužę.

S. Lean. Šuo vardu benamis/ vertė I. Albertavičienė. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 160 p.

Tai labai subtili knyga ir istorija: vaiko žvilgsniu ir pojūčiais regime gyvenimą po netekties.

Pagrindinė knygos veikėja, vienuolikmetė Kelė prieš metus neteko mamos – per tą laiką likusios šeimos gyvenimas pasikeitė neatpažįstamai. Tačiau vaikui net ne tai skaudžiausia. Blogiausia, kad niekas su ja tiesiog nebenori kalbėtis apie mamą, prisiminti, koks buvo gyvenimas su mama – suaugusieji griežtai sako, kad reikia pamiršti tai, kas buvo ir gyventi toliau. O Kelė kaip tyčia kasdien pradeda matyti mamą – ne tik matyti, bet ir su ja kalbėtis... Kaip su visu tuo susijęs didelis pilkas šuo, benamis Džedas ir kurčnebilys naujasis kaimynas berniukas Semas?

Tai širdimi papasakota istorija apie gana sunkų gyvenimo tarpą. Bet knyga tikrai nėra sunki – kaip tik, viltinga, įkvepianti, padedanti pastebėti mažmožius ir patikėti vaiku. Net jei jis sako ar mato tai, kas, atrodytų, neįmanoma.

Iš tiesų tai knygoje parodomas visapusiškas Kelės gyvenimas: ir mokykloje (santykiai su bendraklasiais, mokytojais), ir namuose, ir bendraujant su kitais žmonėmis – kaimynais ir kt. Dar labai subtiliai atsiveria pasakojimas apie draugystę. Dar daug tylos ir dar daugiau nesusipratimų. Kietakaktiško užsispyrėliškumo. Nenoriu atskleisti siužeto vingių, nes knyga tikrai stebinanti, netikėta, įkvepianti ir labai jautri.

Populiariausios pasakėčios vaikams apie žvėrelius/ vertė J. Baltušienė. – Kaunas: Vaiga, 2016. 128 p.

Mokykloje anksčiau ar vėliau vaikams teks susipažinti su pasakėčios žanru. Trumpos apimties alegorinis, pamokantis kūrinėlis gali tapti šaunia paskata pažinti pasaulį ir jo dėsnius, vertybes. Galbūt Ezopo pasakėčios jauniesiems skaitytojams ne iškart įkandamos, tačiau pirmai pažinčiai galima pasitelkti ir vaikams pritaikytas pasakėčias.

Šioje knygoje rasite virš 30 pasakėčių apie gyvūnus (na, jie paprastai ir būna pagrindiniai pasakėčių veikėjai). Knyga gražiai iliustruota. Pabaigoje rasite trumputį paaiškinantį tekstelį apie tai, kas yra pasakėčios ir kuo jos gali būti įdomios, naudingos mažiesiems. Kai kuriose pasakėčiose, pabaigoje, išskiriama pagrindinė teksto mintis, kitaip tariant – moralas, pamokymas. Taigi knyga gali tapti pagalbininku kalbantis su vaikais apie tarpusavio santykius, pasitikėjimą, draugystę. Pasakėčia yra puikus būdas atkreipti dėmesį į kažką labai svarbaus, pamokyti, paaiškinti ne tiesiogiai, o menine kalba.

Čia rasite ir gerai žinomų pasakėčių apie lapę ir varną, gudrų šunį, tuščiagarbę varną, puikiai patarlę „kur du pešasi, trečias laimi“ perteikiančią pasakėčią „Beždžionės teismas“ ir kitų, gal kiek mažiau girdėtų pasakojimų.

Beje, knyga puikiai gali tikti ir pirmoko ar priešmokyklinuko skaitiniams – trumpos istorijos, iliustracijos, prasmingas skaitymas.

D. McKee. Elmerio nuotykiai/ vertė A. Krikščiukaitytė. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 88 p.

2014 metų gegužę leidykla išleido pirmąjį britų iliustruotojo paveikslėlių pasakojimą apie Elmerį.

Jau tada knyga išsiskyrė savo žaismingumu, spalvotumu, linksmu sumanymu. Pirmoje dalyje buvo pasakojama apie tai, kad Elmeris yra kitoks nei visi drambliai, todėl sumano tapti toks, kaip visi.

Šįkart leidėjai į vieną knygą sudėjo net tris naujus pasakojimus. Juose susipažinsime su naujais personažais – Elmerio pusbroliu juodai baltu drambliuku Vilmeriu, rožine drambliuke Rože ir ananasiniu Elmerio seneliu. Knyga vėlgi labai spalvinga ir darkart kviečia vaikus žaisti – stebėti pasaulį, sekti Elmerio pėdomis, patirti nuotykių, atrasti. Knygos tekstas paprastutis, tačiau labai nuotaikingas, linksma, pakylėta nuotaika pabyra ne tik tekstu, bet ir iliustracijų kalba. Pasaulis išties yra labai spalvotas – parodykime tai savo vaikams.

Ši knyga puikus leidinys vaikams spalvų tema. Juk Elmeris – drambliukas, kuris lyg skiautinukas išmargintas įvairiomis spalvomis.

T. Hills. Kaip Rikis rašė istoriją/ vertė K. Juškevič. – Vilnius: Baltos lankos, 2016. 40 p.

Tai jau antroji knygelė apie šunelį Rikį ir jo mokytoją geltonąjį paukštelį. Rikis iš pradžių (I dalyje) mokėsi skaityti, o kai jau pažengė skaityme, tai jau galima ir istoriją parašyti. O mažiesiems skaitytojams apie tai skiemenuojant paskaityti.

Šįkart Rikis užsimano parašyti istoriją pats, tačiau... pritrūksta žodžių. Geltonasis paukštelis, Rikio mokytojas, naujų žodžių ir įkvėpimo šuneliui pasiūlo ieškoti jį supančioje gamtoje. Rikis išsiruošia į kelionę. Šunelis ne tik „užaugina“ vešlų žodžių medį, bet ir susiranda naują draugę – droviąją pelėdą. O svarbiausia – sugalvoja ir užrašo savo pirmąją istoriją.

Ši paveikslėlių knyga skirta 4–8 metų vaikams, kurie nori pradėti mokytis arba jau mėgina patys skaityti ir rašyti. Pasakojimas knygelėje yra su-skie-me-nuo-tas, kad vaikas, atpažindamas raides ir tardamas garsus, visą istoriją galėtų perskaityti pats. Knyga iš tiesų reikalinga: besimokantiems skaityti vaikams labai svarbu duoti patiems bandyti skaityti, o diena iš dienos zulinti tą patį Genelį ar Šaltinėlį gali tapti nuobodoka. Todėl labai sveikintina, kad atsiranda įvairovė, pasirinkimas.

D. Roberts. A. MacDonald. Nevala Bertis. Dantys!/ vertė V. Kalvis. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 96 p.

Darkart priminsiu apie leidyklos sumanytą knygų seriją „Aš skaitau!“, mat šiuo pasakojimu tęsiama „Aš skaitau!“ serija, kurios leidiniai pagal skaitymo lygius (0, 1, 2) suskirstyti į tris grupes. Taigi ši knygelė yra 2 lygio ir skirta įtvirtinti skaitymo įgūdžiams. Ką tai reiškia? O gi kad raidės knygoje yra didesniu nei įprasta šriftu, ilgesni sakiniai, įdomi istorija, skirta jau pažengusiam skaitytojui.

Šioje smagioje knygelėje pasakojama apie Bertį – berniuką, kuris negali nustygti ramiai vietoje. Net tada, kai skrenda lėktuvu. Arba, kai privalo tiesiog profilaktiškai apsilankyti pas dantistą arba ramiai išlaukti pertrauką tarp pamokų. Ne, Berčiui pasaulis pilnas nuotykių, išbandymų ir atradimų – ir prie viso to jis turi prisiliesti pats.

Knygelėje vaikai ras kiek didesniu šriftu išleistas tris istorijas, pasakojančias Berčio nuotykius dantisto kabinete, lėktuve, keliaujant su šeima atostogauti ir karštą dieną mokykloje.

Man patiko, kad knyga parašyta sąmojingai, šmaikščiai ir iti nuotaikingai. Gyva ir nesudėtinga kalba.