Ne paslaptis, kad skaitome vis mažiau... Ne tik mūsų vaikai, ir mes patys... Tiesa, neretas žmogus prisipažįsta, kas vis dėlto vasarą atrasti laiko knygai sekasi geriau. Ką, gi – štai ir čia toji vasara, pats jos vidurys. Pasižvalgykite, galbūt atrasite, ką dar reikėtų prigriebti vasaros atostogų skaitiniams. Vaikams.

A. Piwkowska. Frančeska/ vertė K. Uscila. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 180 p.

Galime kalbėti apie visus prizus, kuriuos už savo knygas yra gavusi šį lenkų rašytoja, o galime tiesiog paimti į rankas knygą ir išdrįsti ją perskaityti. Nes ji kitokia. Ji apie poeziją. Ir apie gyvenimą, kai viskas apsiverčia taip staigiai, kad net šaltas protas nepadeda. Apie paauglystės vingius ir ribas: kai viena vertus tu dar vaikas, o kita vertus lyg bręsti pagreitintu tempu.

Tai pasakojimas apie tris moteris: staiga susirgus trylikametės Frančeskos mamai Natašai, Frančeską pas save gyventi pasiimti niekada nematyta mamoms mama – t.y. močiutė Eva. Frančeskos mama Nataša jau 13 metų nebendravo su savo mama, tad Frančeska nieko ir nežinojo apie savo močiutė. Kuri... šiaip jau ir visai nepanaši į močiutę... O kur dar vidinė Frančeskos painiava, nes ji pajunta norą rašyti poeziją, santykiai su klasiokais bei pirmoji meilė. Išgyvendama dėl mamos gyvybės, Frančeska turi įgyvendinti savo kovas ir kurti santykius, kurie įvairiais išbandomi.

Iš tiesų grakščiai bei įkvepiančiai, su tuo neapčiuopiamu „geros skaitalo“ prieskoniu parašyta knyga, subtiliai atskleidžianti gyvenimo sudėtingumą, bet ir o tačiau ir grožį. Tai emocijų pliūpsnį dovanojanti knyga, perskaičius tokią, užllieja tikro gyvenimo jausmas.

Knyga rekomenduojama vaikams ir paaugliams nuo 11 metų.

N. Blanco. Malūnų slėnis/ vertė E. Sabaliauskaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 32 p.

Nepaprastai jauki ir šilta paveikslų knyga jaunajam skaitytojui-vartytojui.

Tai pasakojimas apie miestelį, kuriame visi tapo Tobulomis Mašinomis, kurioms nieko nebereikia. Net svajonių, nes Mašinos viską gauna čia ir dabar, ir pačios viskuo pasirūpina. Taigi – viskas čia tobula: paspaudi mygtuką ir viską turi – net tobulą draugą ar skanėstą. Todėl šiame miestelyje buvo užmirštas senasis gyvenimas, ir malūnai, ir net vėjas, kuris vieną rytą liovėsi pūtęs. Tačiau čia dar liko du žmonės, kurie nepamiršo svajoti – siuvėja Ana ir Žmogus Paukštis. Galbūt jų svajonės dar įkvėps malūnus ir sugrąžins vėją, kuris vėl pamažu įsups svajonių sparnus? Tobulo gyvenimo našta yra sunki. Ji pakeičia tikrąjį gyvenimą neatpažįstamai, nepalikdama vietos jausmams, netikėtumui, draugystei, santykiui, ryšiui... Visiems tiems žmogiškiems mažmožiams, kurie ir skiria mus nuo robotų.

Manau, ši knygelė tikrai patiks ir tėvams, skaitantiems šią pasaką savo mažiesiems. Galbūt net įkvėps daugiau... svajoti ir mažiau norėti turėti, bet svarbiausia – būti ir džiaugtis. Tikras žvaigždes matyti, o ne paspaudus mygtuką į jas „žiūrėti“.

Knyga rekomenduojama 3-6 metų vaikams.

T. Percival. Mažieji herojai. Burtų vagis/ vertė D. J. Vabalienė. – Vilnius: Alma littera, 2016. 176 p.

Tai knyga, kuri „draugauja“ su technologijomis, mat ja paremtas ir sukurtas nemokamas kompiuterinis žaidimas.

Knygos autorius – profesionalus paveikslėlių knygų kūrėjas ir iliustratorius – šią istoriją sugalvojo parašyti ieškodamas naujų pasakojimo būdų ir formų, kurios paskatintų mažuosius skaityti daugiau.

Ši knyga – tai išgalvotas pasakos pasaulis, galbūt, padėsiantis vaikams dar kartą (o gal – ir tik pirmą) atrasti pasakų stebuklą. Čia natūraliai dalyvauja įvairūs pasakų veikėjai (Raudonkepuraitė ir jos tėtis, Jonukas ir Grytutė ir t.t.), o pagrindinis knygos veikėjas – berniukas Džekas, kuriam teks nelengva užduotis apsaugoti Pasakų miestą. Jūsų laukia neįtikėtini nuotykiai ir išbandymai.

Knyga parašyta didesniu šriftu, papildyta iliustracijomis, tad puikiai tiks jau ir pirmokams.

Knyga rekomenduojama 6-10 metų vaikams.

S. Worland. Popieriniai lėktuvėliai/ vertė I. Tuliševskaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 168 p.

„Popieriniai lėktuvėliai išlėkė į orą. Vieni jų šovė į lubas, kiti sukdamiesi spirale nusileido ant grindų. Kai kurie susidūrė ore, dar kiti atsitrenkė į langus. Tačiau vienas lėktuvėlis skrido tiesiai, greitai, tiksliai. Dilano.“ – rašoma knygos nugarėlėje.

Iš tiesų tai labai įdomiai parašyta istorija apie dvylikametį Dilaną, kuris supranta, kad geba lankstyti ypač toli skrendančius lėktuvėlius ir galbūt galėtų ryžtis dalyvauti lėktuvėliu čempionate. Dilanas net nenutuokė, kad tokios varžybos apskritai vyksta. Vieną dieną mokytojas pasiūlė vaikams pabandyti išlankstyti kuo toliau nuskrisiantį lėktuvėlį. Ir ką jūs manote? Būtent Dilano lėktuvėlis nuskriejo dar toliau nei pasaulio rekordas! Būtent todėl mokytojas ir paskatino jį pamėginti laimę jaunių čempionate. Ar pavyks Dilanui įveikti ne tik klasės draugus, bet ir puikiai pasirodyti valstijos atrankoje? O gal tai tebuvo laimingas atsitiktinumas?

Istoriją australų rašytojas Steve‘as Worlandas parašė remdamasis to paties pavadinimo savo ir režisieriaus R. Connolly‘io filmu. Taigi, galbūt perskaitę knygą, panorėsite pažiūrėti ir filmą.

Knyga rekomenduoja vaikams ir paaugliams (matyt, daugiau – berniukams) nuo 11 metų.

Mano didysis gyvūnų atlasas/ vertė T. Simonaitis. – Vilnius: Jotema, 2016. 256 p.

Nepaprastai gražiai ir sumaniai išleistas pasaulio gyvūnų atlasas pasakoja ne tik apie juos, bet ir apie mus supančią gyvenamąją aplinką bei parodo ryšius tarp besikeičiančių aplinkos sąlygų ir gyvūnų prisitaikymo išgyventi. Čia sužinosite apie svarbiausias gyvūnų savybes, požymius, apie tai, kokių stebinančių dalykų galima atrasti skirtinguose mūsų pasaulio kampeliuose.

Visi gyvūnai atlase suskirstyti pagal tai, kur jie gyvena: miške ir pievoje, upėse, kalnuose, jūrose ir drėgnuose atogrąžų miškuose ir t.t. Prie kiekvieno gyvūno pateikta kortelė ir svarbiausia informacija apie jį. Tam tikruose skyriuose dar plačiau paaiškinama apie gyvūnijos susiskirstymą į grupes, tipišką vienų ar kitų gyvūnų elgseną, pateikiami ir tam tikri rekordai bei kitos įdomybes. Žinoma, kaip dera tokiai knygai, rasite čia ir testų bei viktorinų, o knygos gale – abėcėlinę visų čia aprašomų gyvūnų rodyklę. Knyga iliustruota fotografijomis. Puikus palydovas į gyvūnijos pasaulį mažiesiems smalsučiams, mat sužinosite ne tik apie mums gerai pažįstamus gyvūnus bei paukščius, bet ir apie tokius, kaip dygliuotasis velnias, kengūrines žiurkes, širdutes, pavianus ir t.t.

Knyga rekomenduojama vaikams nuo 7 metų.

G. Morkūnas. Grįžimo istorija. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 216 p.

Tai antrasis, 2007 metais pirmą kartą pasirodžiusios (ir tapusios metų knyga) knygos leidimas. Manau, kad ši nepaprasta istorija pasirodo vėl iš naujo pačiu laiku, nes problemos bei temos apie kurias čia kalbama, dar dar aktualesnės. Gal net svarbesnės nei prieš devynerius metus. Ir dar tas Gendručio sugebėjimas taip papasakoti gyvenimą!

Tik pabandykit įsivaizduoti, kas atsitiktų, jei nors dienai dingtumėte? O pagrindinė knygos herojė Vilija dingsta... dvylikai metų. Vieną dieną netikėtai pradingusi iš lovelės, po dvylikos metu lygiai taip pat netikėtai „atsiranda“ – sėdi ant kelmelio ir laukia, kol kas nors ją parves namo. Tačiau jau nuo pirmų Vilijos „grįžimo“ puslapių tampa aišku, jog ši mergaitė yra kitokia. Ar jai pavyks tapti tokiai kaip visi? O gal kiti galės nors šiek tiek prisitaikyti ir pamilti ją tokią, kokia yra? Knygoje labai svarbi tampa patyčių tema, vaikų-nebe vaikų bendravimo problemos ir niuansai. Knyga išsiskiria savitu pasakojimo stiliumi, stebuklingai atskleidžiančiu mums pasaulio dovanojamus stebuklus. Kiekvieną dieną.

Knyga rekomenduojama vaikams ir paaugliams nuo 11 metų.

Atverk ir pažink: kompiuteris/ vertė O. Stokys. – Vilnius: Alma littera, 2016. 16 p.

Tai kartoninė knyga-žinynas su daugiau kaip šimtu atverčiamų langelių, padėsiančių vaikui mokytis, pažinti bei suprasti, kaip veikia vienos protingiausių mašinų pasaulyje – kompiuteriai. Tiesą sakant, tai, kad knyga su langeliais, visai nereiškia, jog ji skirta trimečiams. Jei atvirai, buvo ir man pačiai, ko čia sužinoti – ypač apie programavimą, jo kalbas ir visokius kodus bei lustus. Knygelėje stengtasi visą sudėtingą informaciją pateikti kaip galima aiškiau ir paprasčiau, nurodant tarpusavio ryšius bei aiškinant veikimo principus remiantis vaikams supranta kalba.

Galbūt kažkam ši knygelė taps žingsniu į programavimo atradimą. Galbūt praplės akiratį ir supažindins su nematomais kompiuterių ir interneto elementais, padės geriau suprasti, kaip veikia tokia sudėtinga sistema.

Knyga rekomenduojama vaikams nuo 6 metų.