Ruduo. Išėjus į lauką žmonėms vis labiau šąla nosys, dar dažniau šąla rankos, ir kiekvienas vis tvirčiau stengiasi įsisupti į menkai nuo negailestingo vėjo gelbstinčius paltus. Lenkiančiu žingsniu, plūstant garui iš burnos, daugelis sprunka nuo šalčio, kuris neretai įsiskverbia ir į sielą. Trūksta šilumos. Kartais atrodo, kad atšalus orams pasigendama ne tik šiltos vietelės pasėdėti, bet ir žmogiško artumo... Gaila, bet aš nežinau tavo vardo. Taip pat nežinau, kokioje stotelėje tu lauki autobuso, kodėl šiandien netikėtai nusišypsojai ir kas labiausiai jaudina tavo širdį. Tačiau tikrai žinau, kad tavo šypsena kažkam kelia džiaugsmą... Ir šildo. Ar tu supranti, kokią galią nešiojiesi savyje? Ir kiek daug gali nuveikti?

Kamusta ka po?

Ne, aš neklausiu, ką mušti po to, klausiu, kaip tau sekasi! Tik tagalog kalba (apie ją vėliau). Žinau, kad jeigu susitiktume, ir tu manęs paklaustum to paties. O aš plačiai nusišypsojus tau atsakyčiau – geriau nebūna! Mano laimės šaltinis – tai supratimas, kokia palaima yra mylėti, padėti ir džiaugtis kito žmogaus džiaugsmu. Todėl noriu tau pristatyti Tiberiados bendruomenę ir jos misiją Filipinuose.

Misionierė Viktorija ir savanoriai apžiūri į ilgą eilę sustojusius pacientus. Nors trūksta medicinos įrangos, stengiamasi padėti visais įmanomais būdais

Neįprasta kelionė

Iš savos, gerai pažįstamos ir vis labiau rudenėjančios Lietuvos pabandykime persikelti į nedidelį tik 5 tūkst. gyventojų turintį žvejų kaimelį Sapang Filipinuose. Persikelti ten, kur šiuo metu yra gerokai per 30 laipsnių karščio, saulė plieskia taip kaitriai, jog sunku ištverti ir tik apsižvalgę suprantame – čia jau taip įprasta. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad Talimo saloje esančiame kaimelyje kažko trūksta. Ūžimo, burzgimo, benzino kvapo... Ak, taip! Čia nėra automobilių. Kaimą pasiekti galima nebent laivu, o visi namai yra prie ežero. Išties egzotiškas vaizdas.

Sudėtingos gyvenimo sąlygos

Kontrastas

Kūrinijos grožis įspūdingas, tačiau neįmanoma likti abejingam filipiniečių vargams. Daug žmonių gyvena dideliame skurde ir vos turi ką valgyti. Vietiniai gyvena iš žvejybos ir bambukų dirbinių, ir tos dirbtuvės yra viena iš nedaugelio vietų, kur žmonės gali gauti sąžiningą atlygį už darbą. Todėl ne vieno jaunuolio giliausias troškimas yra „padėti savo šeimai, savo broliams ir sesėms, kad jie turėtų ką valgyti ir galėtų studijuoti“.

Uraganų atneštos liūtys neretai užtvindo Filipinų gatves.

Negęstanti viltis

Tiberiados bendruomenės įkurtas „Šv. Damijono“ medicinos centras (angl. San Damiano clinic) – vienintelė vieta visoje saloje, turinčioje apie 40 tūkst. gyventojų, kur filipiniečiai gali kreiptis į kvalifikuotą gydytoją. Deja, ir ten galima padaryti tik pačius elementariausius tyrimus, nes labai trūksta medicininės įrangos. Visos kitos gydymo paslaugos Filipinuose yra mokamos – jei neturi pinigų, esi pasmerktas. Neteisybė skaudina. Tačiau ji gali ir įkvėpti... Kaip ir skausme įmanoma atrasti gyvenimo prasmę ir grožį.

Šv. Damijono klinikos gydytojos misionierės Viktorijos liudijimas apie vėžiu sergančią moterį Noreen: „Vieną dieną sutikau nuostabią pacientę. 38 metų amžiaus ate[*] Noreen, kuri sirgo ketvirtos stadijos vėžiu. Jos būklė buvo tikrai prasta ir, nepaisant viso gydymo, kurį gavo, ate Noreen kentėjo stiprius skausmus. Tuo metu darkart labai stipriai išgyvenau milžinišką bejėgiškumą ir svajojau apie morfino pompą, kurią turėjau galimybę pajungti dirbdama onkologijos skyriuje Lietuvoje. Bet po keleto akimirkų prisiminiau, jog prieš kelias dienas gavome nedidelį ryšulį vaistų. Ir neįtikėtina – ten radau Tramadolio (stiprus narkotinis vaistas). Mažų mažiausiai, galėsime pabandyti palengvinti skausmus. Ir dar nuostabiau tai, kad pradėjom labai gražią draugystę su ate Noreen ir jos šeima. Pradėjau ją lankyti gretimame kaime tam, kad padrąsinčiau ir paprasčiausiai būčiau su ja. Ate Noreen troško sekmadienį dalyvauti šv. Mišiose, bet jos būklė buvo per daug sunki, tad sekmadieniais po Mišių eidavau jos aplankyti ir savo „kūdikiška“ tagalog kalba skaityti dienos Evangelijos. Su dideliu švelnumu ir dar didesne šypsena ji taisė mano tarimą. Kartu išgyvenom tikrai stiprių momentų! Kiekvienąkart su džiaugsmo ašaromis akyse ate Noreen man kartojo, kokia ji yra laiminga, nes daugybė žmonių ją myli ir lanko: „Tai laimė, kokia laimė! Kartu su šia kančios kupina liga, gavau nesibaigiančių palaiminimų.“ Ją rasdavau visada apsuptą daugybės artimųjų ir tai, kaip Ate Noreen sakė, buvo jos didžiausias džiaugsmas. Daug išmokau lankydama šią gražią šeimą. Viltis ir meilė privalo būti stipresni už viską!..“

Vienas iš pagrindinių pragyvenimo šaltinių - žvejyba

Pagalba jaunimui ir lūšnynų vaikams. Švietimas ir ugdymas

Kiekvienais metais, atsižvelgiant į tai, kiek aukų gaunama, finansuojama apie trisdešimt stipendininkų. Stipendijos suteikiamos pradinių ir vidurinių mokyklų mokiniams bei universitetų studentams. Tikslas – suteikti jauniems žmonėms, kilusiems iš vargingų šeimų, galimybę pabaigti vidurinę mokyklą ir įstoti į koledžą ar universitetą. Pabaigę studijas, jie turi didesnį šansą susirasti darbą ir tokiu būdu padėti savo šeimai. Taip jie nebėra pasmerkti visą gyvenimą pasilikti skurde.

Tam taip pat labai reikia aukų, nes vienerių metų mokslas pradinukui kainuoja apie 115 eurų, vidurinės mokyklos mokiniui apie 200 eurų, o koledžo studentui apie 1250 eurų. Tačiau mokymosi rezultatai akivaizdūs. Ši programa jau išaugino daug gražių žmonių.

Šv. Damijono grupė. Savanoriai, brolis Emmanuelis ir Filipinų jaunimas

Brolau, ateinu!

Bendruomenei svarbūs tiek dvasiniai, tiek materialiniai saloje gyvenančių žmonių poreikiai, todėl net ir nedidelis indėlis ar auka gali pakeisti labai daug. Kaip yra pasakiusi viena lietuvių rašytoja, mažuose pasaulio kampeliuose maži žmonės, darydami gerus darbus, pamažu keičia pasaulio veidą.

Mes, grupė jaunų žmonių, užsidegę noru prisidėti prie šios misijos, kviečiame tave prisijungti ir susitikti su mumis šiuose renginiuose Vilniuje:

  • Pyragų ir rankdarbių mugėje! Savanoriai lauks Vilniaus miesto erdvėse spalio 22 d. nuo 14 iki 17 valandos. Galėsite daugiau sužinoti apie misiją, pasivaišinti skaniu pyragu, išgerti arbatos ir galbūt parsinešti namo gražų rankdarbį... Daugiau informacijos www.tavobrolis.lt.
  • Mokyklose! Nuo lapkričio mėnesio savanoriai eis kalbėti apie misiją į mokyklas, bus rodomi filmukai ir nuotraukos iš Filipinų.
  • Gospelo muzikos koncerte lapkričio 20 dieną, 14 valandą šv. Jonų bažnyčioje;
  • Misijos baigiamajame koncerte vasario mėnesį.

Sekite naujienas misijos interneto puslapyje www.tavobrolis.lt

Kiti būdai prisidėti

-          Malda;

-          Auka ir parama šioms sritims:

  • Evangelizacijai. Priemonės tikėjimui ir vilčiai skleisti;
  • Stipendijoms. Galimybė vaikams ir jaunuoliams mokytis ir studijuoti ir taip išeiti iš užburto skurdo rato;
  • Medicinai. Pagalba ligoniams. Artimiausi uždaviniai: įsteigti kraujospūdžio matavimo punktus Talimo saloje ir apmokyti vietinius žmones juose dirbti, pirkti teipus.
Lūšnynuose gyvenantys vaikai visada noriai laukia atvykstančių savanorių ir mėgsta su jais leisti laiką.

Jei turite savo pasiūlymų, kaip prisidėti prie misijos, galite rašyti el. paštu filipinai.misija@gmail.com

Norimą auką galite perduoti ir Tiberiados broliams banko pavedimu:

Banko sąsk. Nr. LT 287300010110563450 Tiberiados bendruomenė,

Įm. kodas 192082153

Paskirtyje nurodykite, kokiai sričiai skiriate auką.

Pridedame pora nuorodų, jei norėtumėte paskaityti daugiau misionierės Viktorijos liudijimų apie situaciją Filipinuose ir Tiberiados bendruomenės misiją:

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2014-08-31-viktorija-cirvinskaite-misija-visada-prasideda-atsiklaupus/121203

http://www.delfi.lt/gyvenimas/istorijos/filipinuose-zmones-gydziusi-lietuve-vienuolis-issiusdavo-mane-i-kalnus-kad-vietiniai-nerastu.d?id=65260012

Pasivyti gėrį nesunku, tiesiog reikia kartu su juo lėkti nepamirštant, kad jis nuolat šalia mūsų... Esame pajėgūs kiekvienoje dienoje įgyvendinti gerumą. Gyvenime jis pasirodo įvairiausiuose pavidaluose. Jis linkęs būti nugalėtoju, užsispyrėliu, kovotojo kailyje. Džiugu, kad gerumo kalbą supranta daugelis. Belieka visiems išmokti ja kalbėti.

Laukiame tavęs!

 

 [*] Filipinuose tai žodis, išreiškiantis pagarbą, tai tarsi kreiptis „mano vyresnioji sese“.