Rasa Katiliūtė. Gimnazistė. – Vilnius: Pamėginčius, 2016. 200 p.

Sukrečianti istorija apie mergaitę, kuriai teko patirti tremtinės, pabėgėlės ir kalinės dalią

Lietuvos knygynuose pasirodė Rasos Katiliūtės knyga „Gimnazistė“. Tai istorija papasakota remiantis tikrais įvykiais ir KGB dokumentais, saugomais Lietuvos ypatingajame archyve. Knygoje susipina trys pasakojimo gijos: viena gaivina mielus vaikystės prisiminimus tarpukario Lietuvoje, kita pasakoja apie šiurpią Sibiro būtį tremtyje, o trečiąją audžia KGB saugumas, atsainiai, nerūpestingai, vienu parašo brūkštelėjimu nulemdamas žmogaus likimą. Trys skirtingos pasakojimo linijos persipina, išsiskiria, vėl susitinka, sekdamos sukrečiančią istoriją apie mergaitę, kuriai teko patirti tremtinės, pabėgėlės ir kalinės dalią

Knyga „Gimnazistė“, pirmiausia, skirta paaugliams ir jaunimui, nesvetima ji bus ir tremtį išgyvenusiems žmonėms, jų šeimų nariams bei artimiesiems, ir visiems besidomintiems lietuvių tautos istorija.

Knyga apie gimnazistę unikali keliais atžvilgiais. Visų pirma tai nėra skaitytojui įprastas pasakojimas apie tremtį. Paauglei teko ne tik tremtinės, bet ir pabėgėlės, ir kalinės dalia. Mergaitei teko išgyventi ne tik 1941-ųjų metų tremtį, bet patirti ir 1951 metų trėmimą, tapti šių kraupių įvykių tiesiogine liudininke ir dalyve. Knygą sudaro gimnazistės atsiminimai apie gyvenimą tarpukario Lietuvoje, išgyvenimai tremtyje ir KGB dokumentai, kurie atskleidžia šiurpius saugumo metodus, nusikaltimus prieš lietuvių tautą, visišką nesiskaitymą su žmogaus teisėmis, kai vienu parašo brūkštelėjimu buvo laužomi žmonių likimai. Knygoje atsiskleidžia ne tik išskirtinė paauglės asmenybė ir jos gyvenimo istorija, pasakojimas taip pat užfiksuoja išgyvenimus, kuriuos mergaitei teko patirti KGB rūsiuose, kalėjimuose Utenoje, Gorkyje, Novosibirske ir kituose sovietinės Rusijos miestuose. Be to, tai unikalus liudijimas apie istorines sovietmečio realijas bei nusikalstamą KGB veiklą.