Šiuo metu vyksta karšta diskusija dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų. Jei kam įdomu, bet neturi laiko įsigilinti į svarstomą temą, siūlyčiau Laisvos visuomenės instituto parengtą trumpą pagrindinių diskusijos klausimų paaiškinimą.

Na, o vakar perskaičiau vieno fiziko, garsaus Lietuvoje žmogaus (tiesa, politikos srityje), pasvarstymus apie Pagalbinio apvaisinimo įstatymą ir embrionų šaldymą. Remdamasis fiziko mokslininko metodais, šis žmogus išsamprotavo taip. Gamtoje tik 25% embrionų įsitvirtina gimdoje, o likusieji embrionai žūsta pakeliui. Kadangi taip vyksta gamtoje, tai ir mes turime teisę tuos embrionus naikinti, nejausdami jokių sąžinės priekaištų. Nesupratau, kodėl mes neturime apsiriboti bent jau tais 75 likusiais nuošimčiais, bet čia jau, kaip sakoma, detalės. Šioje vietoje fizikos mokslas ir sustojo.

Esu matematikas, tad norėčiau tokią teoriją vystyti toliau iš matematinės (ką ten matematinės, iš elementariosios) logikos pusės. Metodas, kurį naudosiu, vadinamas ad absurdum, t. y. jeigu teiginys logiškai išsamprotaujamas iki nesąmonės, tas teiginys yra neteisingas.

Tad pradėkim. Jeigu remiamės teiginiu „gamtoje žūsta apie 75% embrionų“ ir toliau tikiname, kad „galime naikinti embrionus“, tai logiška, kad teiginys „iki gimimo žūsta n% embrionų ir vaisių“, atveda iki teiginio, jog „galime naikinti embrionus ir vaisius iki pat gimimo“. Tuomet teiginys „pirmaisiais gyvenimo metais žūsta m% kūdikių“ turėtų leisti mums teigti, jog „galime naikinti kūdikius iki vienerių metų“. Ir t. t. Apibendrinant galima suformuluoti tokią mintį: „Kadangi gamtoje miršta n% žmonių iki m metų, vadinasi, galime naikinti žmones iki m metų“. Brrrr, kaip klaiku ir kokia nesąmonė (vis dar viliuosi, kad tą visi pripažins).

Tad gal geriau baikime tuos fizikinius tyrinėjimus embrionų srityje ir besąlygiškai saugokime gyvybę nuo pat jos prasidėjimo. Tikriausiai nuvilsime savo europinius partnerius, ir Vokietijos ar Prancūzijos biotechnologijos laboratorijos nesulauks embrioninių lietuvių tyrinėjimams atlikti, bet bent jau nenusirisime iki daktaro Mengelės lygio.