Plati šypsena ir gražūs prisiminimai puošia Vilniaus arkivyskupijos Jaunimo centro darbuotojos Astos Degenytės veidą ir mintis, uždavus klausimą apie 2017 metų vasarą Vilniuje vyksiančias Lietuvos jaunimo dienas (LJD). Jau ketvirtąjį kartą prie šio renginio organizavimo prisidedanti Asta, dalindamasi savo prisiminimais, įspūdžiais ir mintimis, kuo artėjantis įvykis svarbus kiekvienam jaunam žmogui, prasitaria, kad Lietuvos jaunimo dienos – tai galimybė kiekvienam žmogui atrasti gabalėlį dangaus čia, Žemėje. Dalinamės Astos mintimis, kurios įkvepia ir kiekvienam, dar neapsisprendusiam dėl dalyvavimo, turėtų suteikti drąsos ir pasiryžimo priimti kvietimą susitikimui ne tik su Lietuvos tikinčiųjų jaunimo bendruomene, bet ir su pačiu Kristumi.

Ar prisimeni savo pirmąsias LJD? Kokie keliai Tave į jas atvedė? Kas labiausiai įsiminė?

Labai gerai prisimenu pirmąsias savo Lietuvos jaunimo  dienas, nes jos vyko mano gimtajame mieste Panevėžyje. Jos vyko 2010 metais. Panevėžio vyskupijos jaunimo centre pradėjau darbuotis 2007-aisiais, todėl man Lietuvos jaunimo dienos buvo neišvengiamybė, bet tik dabar suprantu, kodėl. Tuo metu labai aiškiai supratau, kad Dievas labai apsireiškia mažume, nežinojime ir netvirtume. Man buvo vos dvidešimt metų, kai užgriuvo tokia didžiulė atsakomybė ir supratau, kad be Dievo pagalbos čia neišsiversiu. Dievas, organizuodamas jaunimo dienas, neturi kitų rankų kaip tik žmogaus rankas. Kiek tada pagalbos sulaukiau iš savanorių, draugų, kitų organizatorių. Man jaunimo dienos visada asocijuojasi su bendryste. Kada visa organizacinė komanda, įskaitant savanorius, suremia pečius ir daro neįmanoma. Man tai labai primena pirmųjų Jėzaus mokinių keliones po miestelius ir kaimus, kai nežinodami, kaip viskas baigsis, jie vis tiek nėrė į neeilinį nuotykį.

Didžiausias prisiminimas? Dievas nė vieno žmogaus nesukūrė neapdovanoto, netalentingo, nereikalingo. Visą laiką leidusi sporto salėje, tokia buvo mano jaunystė, aš tiesiog buvau įsimylėjusi sportą, negalėjau patikėti, kad galiu organizuoti savanorių komandas, kad galiu bendrauti su verslininkais, direktoriais, kad galiu muzikuoti, vesti pamokas mokyklose ir daryti daug man nepažintų dalykų. Bet kai neturi kur pabėgti, turi tik bandyti daryti tai, kas atrodo neįmanoma tavo asmeniui. Todėl per LJD atradau savo „netreniruotus“ talentus ir tai įsiminė labiausiai.

 

Jau ne kartą buvai viena iš LJD organizatorių? Kas Tave labiausiai motyvuoja prisidėti prie renginio?

Man Lietuvos jaunimo dienos 2017 Vilniuje bus 4-osios jaunimo dienos, anksčiau esu prisidėjusi prie Panevėžyje, Kaune, Alytuje vykusių jaunimo dienų. Su nekantrumu laukiu šių metų renginio Vilniuje, nes vėl galėsiu stebėti, kaip Dievas myli ir dirba dėl savo tautos. Prisidėti prie renginio mane labiausiai motyvuoja tai, kad matau jauną, veržlią ir džiaugsmingą Lietuvos bažnyčią. Man labai patinka jausti Dievo prisilietimą mano pačios sieloje. Kai jau atrodo, kad padėtis be išeities, kai nuovargis yra didžiulis, ateina kažkokia neįmanoma dovana iškęsti, išbūti ir nepalūžti. Turbūt būtų nesąžininga sakyti, kad Lietuvos jaunimo dienas organizuoti yra tik vienas didelis džiaugsmas. Reikia tikrai daug pastangų, kantrybės suprasti dalykus, kurių neplanuoji: vanduo atvežamas nelaiku, žmonės stato mašinas kur negalima, giesmės užsitęsia ir Švenčiausiasis sakramentas už durų vyskupo rankose laikomas valanda ilgiau, nei planuota. Bet tada turi apsišarvuoti kantrybe ir suprasti, kad ne aš, o Tas, kuris turi galią skaityti visų širdis ir sudėlioti dalykus, kurių aš nesuprantu ir kurių tą akimirką reikia Jo tautai, viską kontroliuoja ir taip sudėliojo.

Šių Jaunimo dienų tema bus „Tiesa padarys jus laisvus“. Ką Tau asmeniškai reiškia tiesa ir laisvė?

Labai ilgai diskutavome, kokia turėtų būti Jaunimo dienų Vilniuje tema. Apklausinėjome tikybos mokytojus, pačius jaunus žmones ir supratome vieną – tiesa ir laisvė yra neabejotinai aktuali tema. Šiandienėje visuomenėje galima leisti knygas, straipsnius ir kalbėti, kas norima. Todėl neretai susimąstome: o kas yra toji tiesa? Džiugu, kad žmonės ieško, aiškinasi, nagrinėja, bet turėdami plačias prieigas prie įvairiausios informacijos, kartais nebežinome, kas šiame gyvenime yra svarbiausia.

Aš lygiai taip pat, kaip ir kiti jauni žmonės, ieškau tos išlaisvinančios tiesos. Kokia ta tiesa, kuri išlaisvina ir padaro tavo gyvenimą prasmingą ir laimingą?

Man tiesa niekaip nesikerta su žmogiškumu. Tiesa myli, tiesa kenčia, tiesa yra teisinga. Man didelis turtas ir dovana yra Editos Štein knyga „Maldos moteris“, beje, Šv. Edita yra viena iš jaunimo dienų globėjų, kuri labai daug ieškojo. Ieškojo ne bet ko, o tiesos. Ji buvo filosofė, žydė, kuriai labai rūpėjo tiesa ir kas už jos slypi. Ji buvo puiki moteris, protinga moteris, nenurimusi, kol nerado tiesos, bet, deja, mirusi dujų kameroje. Aš manau, kad gyvenime būtina rasti tiesą, tik gaila, kad mums pritrūksta užsispyrimo ir noro. Tikiuosi, kad šios jaunimo dienos įkvėps norą jos ieškoti ir nenustoti. Norime kalbėti apie tiesos paieškas dvasiniu lygmeniu. Tiesa paprastuoju lygmeniu yra labai paprasta: tiesa, tavo megztinis žalias, tiesa, tavo akių spalva yra mėlyna. Bet norisi ieškoti tos giluminės tiesos, tos meilės tiesos, tos taikos tiesos, tos tiesos, kuri tave išlaisvina ir palydi į meilės patirtį.

Su kuo Tau labiausiai asocijuojasi LJD?

Girdėjau tokį palyginimą: kas yra pragaras ir kas yra dangus? Pragaras yra tokia sielos būsena, kai tau liūdna, negera, vieniša, o dangus – tai būsena, kai tu jautiesi mylimas, vertingas ir brangus. Taigi, man Lietuvos jaunimo dienos yra momentai, kada tu dar būdamas Žemėje gali jausti gabalėlį dangaus. Visų jaunimo dienų metu gali matyti ir jausti, kad esi mylimas. Savanoriai paskiria visą savo laiką ir meilę patarnaudami dalyviams. Neretai jie labai mažai miega, labai ilgai ruošiasi: mokymai, ankstesnis atvykimas į renginio vietą, viso renginio paruošimas ir daug kitų dalykų. Ar tai nereiškia, kaip savanoriams yra brangu dalyvių gerovė? Ar nesmagu jaustis taip mylimam? O kaip savanoriai myli vieni kitus, kaip jie myli organizacinę komandą! Medus sielai!

LJD man yra gabalėlis dangaus!

Ką pasakytum tiems, kurie galbūt kaip tik šiuo metu galvoja ar Joninių savaitgalį vertas paskirti LJD?

Lietuvos jaunimo dienos 2017 Vilniuje bus trijų dienų. Vieną dieną, penktadienį, norime organizuoti akademiniam jaunimui, tokiam jaunimui, kuris yra baigęs mokyklą. Gal studijuojantis, gal sukūręs šeimą, gal viengungis, gal dirbantis, gal bedarbis, bet ši diena skirta vyresniam jaunimui. Nusprendėme, kad šie žmonės irgi nusipelnė terpės diskusijoms, paieškoms, bendrystei. Programą planuojame ir naktinę, juk Joninių naktis.

Už šią dieną ir esu atsakinga ir labai noriu pakviesti nebijoti surizikuoti. Kai man buvo 18-ka metų, dar tada buvau netikinti, buvau pakviesta į bažnytinį renginį. Tą kartą žiūrėjau į viską skeptiškai ir tiesiog važiavau, nes tada važiavo mano draugai. Dabar savo gyvenime dėkoju Dievui už tą dieną, nes aš supratau, kad gyvenimas turi prasmę.

Aš tikiu ir tikrai drąsinu jaunus žmones nepabijoti dalyvauti, juk gyvenime svarbiausia ieškoti tiesos, o kodėl nepabandyti to daryti dabar?

Mes gilinsimės į aktualiausias jaunimui temas: šeima, karjera, ekonomika.

Prie šios dienos organizavimo prisideda labai daug studentų, todėl galiu sakyti: studentai studentams!

Visi penktadienio dalyviai yra kviečiami dalyvauti visas tris dienas (galima įsigyti trijų dienų krepšelį), nors yra galimybė rinktis tik vieną dieną  (galima įsigyti vienos dienos krepšelį).

Nepamiršti yra ir moksleiviai, jiems intensyvi programa prasidės šeštadienį ir baigsis sekmadienį.

Skaityti ir kitus šių autorių tekstus: Matas Baltrukevičius, Akvilė Burneikaitė.