Savaitgalį Šiauliuose vyko Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės susitikimas su merijos bei švietimo institucijų vadovais, taip pat vietos bendruomene, žurnalistais. Oficialus Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) atstovų vizito tikslas – dialogas tarp ministerijos ir Šiaulių miesto bei pagrindinių švietimo įstaigų vadovų pradedamos švietimo pertvarkos kontekste. Tai jau ketvirtas toks ŠMM vizitas po skirtingus Lietuvos regionus.

Šiaulius bene labiausiai nuraminusi pokalbio su žurnalistais kulminacija – ministrė pakvietė studentus, planuojančius stoti į Šiaulių universitetą, nekeisti savo planų ir stoti būtent į Šiaulių universitetą. „Be jokios abejonės, prasideda priėmimas į aukštąsias mokyklas: stokite į Šiaulių universitetą, – Šiaulių žurnalistams sakė J. Petrauskienė. – Kokį universitetą baigsite, likimas sudėlios per sprendimus, kurie bus pateikti artimiausiu metu.“

„Taip pat buvome patikinti, jog, cituojant ministrę, „pozicijos uždaryti universitetą nėra“ ir jog „Šiaulių mieste privalo išlikti universitetinis mokslas“, – po susitikimo su ministre sakė Šiaulių universiteto tarybos pirmininkas Rimvydas Vaštakas. – Turėdami tokią viešai išsakytą aiškią Vyriausybės poziciją ir paramą, galime nuraminti visą dėl Šiaulių universiteto subruzdusią bendruomenę ir visas jėgas nukreipti į stojamuosius, kurie – jau nebe už kalnų.“

Taip pat R. Vaštakas sakė, jog jau dabar yra išgrynintos trys galimos strateginės kryptys, pagal kurias universitetinės studijos ir toliau bus vykdomos Šiauliuose: „Siekiant užtikrinti stabilią universiteto veiklą, taip pat atsižvelgiant į jo būtinybę tenkinti ne tik Šiaulių miesto ir rajono, bet ir visos Šiaurės Lietuvos poreikius, yra numatoma galimybė stambinti Šiaulių universitetą, pavyzdžiui, išplečiant veiklą per Šiaulių ir Panevėžio miestus bei rajonus. Tai – vienas iš trijų svarstomų scenarijų, tad šiandien jau kalbame ne apie universiteto jungimąsi su kitu universitetu ar pavertimą filialu (kas reikštų, kad būtų tenkinami nebe Šiaulių miesto, o kito universiteto poreikiai), o apie autonomiško universiteto išsaugojimą ir jo stambinimą viso regiono vardan, palaikant vyriausybės akcentuojamą regionų stiprinimo politiką.“

Susitikime su ŠMM atstovais dalyvavęs Šiaulių miesto meras Artūras Visockas taip pat akcentavo, jog ministrė atvyko kupina geriausių norų. „Suprantame, kad universitetas privalo keistis. Jis išliks ir bus stiprus tik tuomet, kuomet bus patrauklus esamiems ir būsimiems studentams. Vis dėlto reikalinga ir valstybinė politika, kuri apimtų regionus ir švietimo srityje. Pavyzdžiui, Šiaulių universitetas garsėja pedagogikos, specialiosios pedagogikos, taip pat technologijų srityse. Todėl jei kalbame, kad Šiauliuose ruošiami geri specialistai reikalingi ir Vilniui ar Kaunui, mes matome universiteto ir miesto ateitį. Bet jei valstybiniu lygmeniu viską paliekame savieigai ir tik konstatuodami skleidžiame žinias, kad universitetas silpsta, tai tada apie kokią regioninę politiką mes kalbam?..“, – per susitikimą kalbėjo Šiaulių meras.

Per apsilankymą mieste ministrė J. Petrauskienė skyrė laiko ir Šiaulių bendruomenės „Laisvieji piliečiai“ atstovams, kurių narys – ir europarlamentaras Valentinas Mazuronis. Neseniai viešai paskelbtame laiške jis paragino miestiečius ginti savąją Alma mater patiems ir nesitaikstyti su jokiais „iš viršaus“ nuleidžiamais sprendimais.

Viešojoje erdvėje pasklidus kalboms apie universitetų konsolidaciją, pagal kurios pirminius planus Šiaulių mieste būtų paliekama veikti tik kolegija arba vieno iš Lietuvos universitetų padalinys, susibūrė ir viešai prabilo ne viena iniciatyvinė grupė. Viešą laišką, kuriuo remiamas Šiaulių universiteto autonomiškumas, pasirašė 7 Šiaurės Lietuvos savivaldybių merai: Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas, Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis, Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis, Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas ir Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis.

Praeitą savaitgalį Seimo narys Valerijus Simulikas viešai paskelbė Šiaulių krašto bičiulių grupės raštą, kuriuo prisiimama atsakomybė už Šiaulių universiteto išsaugojimą ir veiklos tęstinumą. „Skatiname visus, norinčiuosius nekeisti savo planų, rinktis Šiaulių universitetą – studijuoti arčiau namų, kas daro mokslą pigesnį ir prieinamesnį“, – sakoma Seimo narių pareiškime. Šį Seimo narių pareiškimą bei įsipareigojimą pasirašė Valerijus Simulikas, Rima Baškienė, Stasys Tumėnas, Arūnas Gumuliauskas, Juozas Rimkus, Valius Ąžuolas, Aurimas Gaidžiūnas, taip pat Lietuvos Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius.