Atšventęs savo 25-metį, Lietuvos muzikų rėmimo fondas pavasarį pradeda XIX tarptautiniu muzikos festivaliu „Sugrįžimai“. Šių metų „Sugrįžimuose“ – kovo 22–gegužės 14 dienomis – šešiolika koncertų. Juose dalyvaus 16 užsienyje gyvenančių Lietuvos muzikų, 11 užsieniečių ir 64 Lietuvos muzikai. Festivalio geografija prasiplėtė naujomis šalimis: Indonezija, Izraeliu, Kroatija, tad „Sugrįžimuose“ jau bus apsilankę muzikai iš 41 šalies.

Kuo ypatingi XIX „Sugrįžimai“? Naujais vardais, neįprastu alto ir akordeono duetu, gitaros garsais, norvegiška muzika ir išskirtiniu Pabaigos koncertu.

Klausysimės Ciuricho menų universiteto profesoriaus Karlo Andreaso Kolly ir jo studentės Gabrielės Lelytės iš Šveicarijos fortepijoninio dueto. Į klasikinės gitaros koncertą pakvies Danguolė Lingytė, studijavusi Mastrichto konservatorijoje Olandijoje. Jai talkins Eglė Kuliešytė (gitara) ir Agnė Buškevičiūtė (sopranas). Operos solistė, mecosopranas Milda Tubelytė, po studijų Hamburge pakviesta į Braunschweigo valstybinį teatrą, koncertuoti atvyksta su kolege mecosopranu iš Šveicarijos Anna Traub. Joms talkins pianistė Giedrė Muralytė-Eriksonė.

„Sugrįžimuose“ koncertuos ir mecosopranas, operos solistė iš JAV Miglė Žaliukaitė-Limantas. Jai talkins pianistė Eglė Perkumaitė. Dar viena viešnia iš JAV – klavesinininkė, mokslininkė, profesorė Rūta Žemaitytė-Bloomfield. Jos koncerte dalyvaus klavesinininkė Vaiva Eidukaitytė-Storastienė. Klausysimės neįprasto altininkės Gretos Staponkutės ir akordeonininko Augustino Rakausko dueto „Tutto a dio“. Šiuo metu atlikėjai studijuoja Šveicarijoje. Vargonų muzikos koncertą surengs Vladimiras Grudinas, prisistatantis sceniniu vardu Vladimiras Antonovas Čarskis, ir Vilniaus moterų choras „Liepos“, vadovaujamas Audronės Steponavičiūtės-Zupkauskienės.

Festivalyje sulauksime muzikų, jau kartą klausytojus džiuginusių „Sugrįžimuose“. Tai Oslo filharmonijos orkestro artistai – altininkas Povilas Syrrist-Gelgota ir violončelininkė Toril Syrrist-Gelgota. Drauge su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, vadovaujamu dirigento Donato Katkaus, jie padovanos norvegiškos muzikos koncertą, dedikuotą Norvegijos kompozitorių sąjungos 100 metų jubiliejui.

Koncertuos ir daugelio nacionalinių bei tarptautinių konkursų laureatai – violončelininkas Dmitrijus Berezinas, studijuojantis Kelno aukštojoje muzikos ir šokio mokykloje, ir žinomas fleitininkas Vytenis Gurstis, po studijų Londone ir Kelne doktorantūrai sugrįžęs į Lietuvą. Jiems talkins pianistas, daugelio nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatas Aleksandras Kašpurinas iš Sankt Peterburgo.

Saksofonininkė Rusnė Mikiškaitė, gyvenanti Londone, daug koncertuoja su Laefer saksofonų kvartetu, gitaristu L. Mantovani ir pianiste iš Indonezijos I. Setiadi. Su pastarąja ir girdėsime Rusnę „Sugrįžimų“ koncerte. Smuikininkė Ieva Pranskutė, studijuojanti Austrijoje, ir pianistė Morta Grigaliūnaitė, studijavusi Karališkojoje muzikos akademijoje Londone, Karalienės Sofijos aukštojoje muzikos mokykloje Madride ir Kelno aukštojoje muzikos ir šokio mokykloje Vokietijoje – jau pažįstamos festivalio gerbėjams. Koncertuoti merginos pasikvietė violončelininką iš Kroatijos Mislavą Brajkovičių.

Į festivalio Pabaigos koncertą atvyks Dresdeno filharmonijos styginių kvartetas, suburtas ir vadovaujamas pirmo smuiko Dalios Stulgytės-Richter. Prieš 25 metus išvykusi į Vokietiją, šiuo metu Drezdeno simfoninio orkestro koncertmeisterė ir inspiravo festivalio „Sugrįžimai“ atsiradimą Lietuvos muzikų rėmimo fondo veikloje. Šį kartą į Lietuvą atvyksta su kolegomis: smuikininke Denise Nittel, altininku Matanu Gilitchensky, violončelininku Victoru Meisteriu. Pabaigos koncerte dalyvaus ir vokalistai – Manheimo muzikos ir scenos menų universiteto magistrantai, studijavę Milano „La Scala“ akademijoje – Modestas Sedlevičius (baritonas) ir Jihyun Cecilia Lee (sopranas, Pietų Korėja). Koncerte dalyvaus ir tenoras Edgaras Davidovičius bei pianistė Audronė Juozauskaitė.