Bassekou Kouyate iš Malio – vienas žymiausių šiuolaikinių Vakarų Afrikos „ngoni“ instrumento meistrų. Federico Pedrotti nuotr.

Lietuvoje koncertuosiantis Bassekou Kouyate iš Malio yra vienas žymiausių šiuolaikinių Vakarų Afrikos ngoni instrumento meistrų. Šis dviem „Grammy“ apdovanojimams nominuotas ngoni ambasadorius ir Afrikos muzikos vizionierius yra užkariavęs klausytojų simpatijas visame pasaulyje. Atgaivinęs vieną seniausių instrumentų jis nutiesė tiltą tarp savo protėvių ir XXI amžiaus muzikos, tapdamas išskirtiniu talentu, jungiančiu bliuzą, rokenrolą, džiazą bei tradicinį Malio skambesį.

Bassekou Kouyate muzikos revoliucionieriaus ir modernisto vardą užsitarnavo už savo sukurtą naują ngoni – tradicinės liutnios, tolimo bandžos protėvio ir vieno seniausių styginių instrumentų Afrikoje – vaidmenį. Atlikėjas šiam instrumentui pridėjo stygų, atrado naujus grojimo metodus ir eksperimentuodamas su garso efektais jį išpopuliarino – dėl to dabar galima šį instrumentą girdėti daugybėje Malio grupių.

Bassekou Kouyate rankose šis iš pažiūros ribotų galimybių instrumentas įgijo platesnį melodijų asortimentą ir universalumą, apimantį Vakarų muzikos stilius. Taip Bassekou Kouyate užsitikrino elektrinio bliuzo, roko skambesio ngoni autoriaus, virtuozo ir inovatoriaus statusą. Pasak paties atlikėjo, ngoni tonacija padėjo pagrindą bliuzui ir džiazui, nes šie žanrai atsirado prieš 100 metų, o ngoni tokią pačią harmoniją ir skambesį turi 700 metų.

Bassekou Kouyate apdovanojimai ir projektai tik patvirtina jo talentą, gebėjimą užkariauti klausytojus bet kurioje pasaulio vietoje. Projekte „Symmetric trio“ jis grojo kartu su neeiliniu atlikėju Toumani Diabate (kora) ir Keletigui Diabate (balafonas), dalyvavo Taj Mahal ir Toumani Diabate projekte „Kulujan“, buvo tarp pagrindinių muzikantų Ali Farka Toure albume „Savane“, laimėjusiame „Grammy“ apdovanojimą.

Po garsaus debiutinio „Segu Blue“ (2007 m.), laimėjusio „BBC Radio 3“ „Awards for World Music“ metų albumo bei metų Afrikos atlikėjo kategorijose, ir „Grammy“ nominuoto įrašo „I Speak Fula“ (2009 m.) Bassekou Kouyate pasirodė kaip vienas svarbiausių muzikantų projekte „AfroCubism“. Jis koncertavo kartu su seru Paulu McCartney, Johnu Paulu Jonesu, Damonu Albarnu, Bonnie Raitt, Bono, Carlosu Santana, Jacksonu Brownu, Bela Fleck, dalyvavo daugybėje kitų naujausių „Africa Express“ renginių ir sulaukė pagyrų iš tokių muzikos ikonų kaip Ericas Claptonas.

Bassekou Kouyate talentas ir aistra tradicinei Vakarų Afrikos muzikai iškovojo jam vietą tarp aukščiausio lygio atlikėjų. „Todėl Lietuvai turėtų būti garbė, kad tokio lygio ir tiek apdovanojimų pelnęs atlikėjas sutiko koncertuoti mūsų šalyje. Mums prireikė daugiau nei trejų metų, kol suderinome koncertą“, – teigia renginio organizatoriai „GM Gyvai“.

Bassekou Kouyate Lietuvoje pasirodys su savo grupe „Ngoni Ba“ – kvartetu, sudarytu iš įvairaus dydžio ir tonacijų ngoni instrumentų. Šioje grupėje kartu pasirodys atlikėjo žmona Amy Sacko, puiki griot dainininkė, praminta Malio Tina Turner, ir sūnūs Madou bei Mustafa Kouyate. „Ngoni Ba“ dalyvaudami šimtuose koncertų per metus įkvėpė viso pasaulio auditorijas: „Glastonbury“, „Roskilde“, „Fuji Rock Festival“, „North Sea Jazz Festival“, WOMAD ir „Latitude“ festivalių bei žymiausių salių lankytojus („Carnegie Hall“, Niujorkas, „The Royal Albert Hall, Londonas). Negailėdami liaupsių BBC „Ngoni Ba“ pavadino geriausia rokenrolo grupe pasaulyje.

Neeilinė charizmatiško ir genialaus Bassekou Kouyate kelionė įrodo, kad jis yra vienas novatoriškiausių bei įdomiausių Afrikos muzikos atstovų. Stygų princu vadinamas atlikėjas, nepabūgęs laužyti tradicijų savo fenomenaliais pasirodymais ir idėjomis, praplėtė gimtosios muzikos paveldo ribas. Net senieji griot, ngoni tradicijų globėjai sveikina Bassekou Kouyate už tai, kad atkreipė žmonių dėmesį į šią jau pradėjusią nykti muziką. O mes galėsime susipažinti su neeiliniu atlikėju ir vienu seniausių Afrikos instrumentų jau kovo 28 d. Kaune, „Renginių oazėje“, ir kovo 29 d. Vilniuje, Keistuolių teatre.