Dubingiuose įsikūrusiame Asvejos regioninio parko lankytojų centre atidaryta fotografijų paroda „Dubingių krašto kronika: Dubingėnai“. Iki pat rudens veiksiančioje parodoje eksponuojamos fotografo Jono Giedrio autorinės nuotraukos, kuriose įamžinti Dubingių miestelio žmonės ir jų kasdienio gyvenimo momentai.

„Ši paroda yra apie visus, čia gyvenusius, augusius. Ja norima priminti dubingiečiams jų istoriją nuo 1957 m. Paroda – tai tarsi bendruomenės istorinės atminties atgaivinimas. Labai tikiuosi, kad tai vyksta kasdien vis stipriau“, – parodos atidarymo metu kalbėjo jos iniciatorė ir sumanytoja menotyrininkė dr. Aurelija Rusteikienė, nuotraukų autorių pavadinusi Dubingių krašto metraštininku.

Jonas Giedrys gimė 1942 metais Dubingiuose. Čia pabaigęs vidurinę mokyklą dirbo Dubingių kultūros namų direktoriumi, vėliau mokėsi Vilniaus technikos mokykloje šaltkalvio-įrankininko specialybės. Atlikęs privalomą karinę tarnybą Rusijoje grįžo į Lietuvą, kur pagal specialybę dirbo Skaičiavimo mašinų ir Radijo matavimo prietaisų gamyklose Vilniuje, Paberžėje įsikūrusioje žemės ūkio mašinų gamykloje, Vilniaus autobusų parke.

Fotografas Jonas Giedrys.

Fotografija J. Giedrį lydėjo nuo pat paauglystės, kai pasitinkant Naujuosius 1957 metus mama jam padovanojo pirmąjį fotoaparatą „Smena-2“. Nuo tada fotoaparatas tapo jo kasdieniu palydovu, ir jo vyras nepaleidžia iš rankų iki šiol, t. y. jau šešiasdešimt metų.

„Dabar „Smena-2“ saugau namuose kaip širdžiai brangią relikviją, anuomet juo didžiavausi. Tai gali suprasti tik žmogus, besimėgaujantis savo pomėgiu ir pasiektais jo rezultatais“, – sako J. Giedrys.

Parodos iniciatorė, Dubingių bažnyčios atstatymo mecenatė A. Rusteikienė su fotografijos mėgėju J. Giedriu susipažino 2016 m. vasarą, ieškodama istorinių sudegusios bažnyčios nuotraukų. Atradusi, bene, vienintelį to laikotarpio miestelio fotografą, pakvietė jį atvykti į vieną iš Dubingių bendruomenei organizuotų renginių.

„Jonas atsivežė pluoštą savo nuotraukų, kuriose užfiksuoti prieš 12–50 metų Dubingiuose gyvenę žmonės. Nuotraukos labai sudomino miestelėnus, visi dalijosi prisiminimais, kilo diskusijų. Tai matydama pasiūliau fotografui surengti jo darbų parodą, taip prisidedant prie vietos bendruomenės subūrimo idėjos. Parodos organizavimas truko beveik metus, reikėjo išvalyti ir suskaitmeninti negatyvus, identifikuoti, kas vaizduojama, o vėliau atrinkti nuotraukas teminei parodai“, – kelią iki parodos atidarymo prisimena A. Rusteikienė.

Parodai atrinktos 552 nuotraukos: daugiau nei keturi šimtai jų rodoma vaizdo montaže, kitos eksponuojamos salėje. Parodos interaktyvumas pasireiškia žiūrovams atpažįstant vaizduojamuosius asmenis, duomenys fiksuojami pačių lankytojų, mat prie nuotraukų nėra užrašų. Tokį parodos išskirtinumą rengėja tikslingai suplanavo siekdama kuo aktyvesnės bendruomenės integracijos ir reakcijos: „Po kurio laiko sukviesime visus ir paskelbsime informaciją apie nuotraukas, tikslinsime autoriaus ir miestelėnų duomenis. Lai visa bendruomenė dalyvauja atkuriant prisiminimus.“

Fotografijų paroda „Dubingių krašto kronika: Dubingėnai“ – viena naujausių Aurelijos ir Aurelijaus Rusteikų fondo socialinių iniciatyvų, įgyvendinamų Dubingiuose. Šiuo projektu, kaip ir ankstesniais, siekiama prisidėti prie istorinio Dubingių miestelio atgaivinimo. Verslininkų Rusteikų įkurtas fondas rūpinasi ir naujos Dubingių bažnyčios statyba, nes senoji praėjusio amžiaus VI dešimtmetyje sudegė iki pamatų. Šiuo metu jau yra baigti naujos bažnyčios statybos darbai, sutvarkytas šventorius. Meno kūrinių įkurdinimas bažnyčios interjere bus pradėtas dar šiais metais, o kitąmet planuojama maldos namų įrengimo pabaiga.