Gytis Norvilas „Grimzdimas: eilėraščiai“. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017 m. Dailininkė – Deimantė Rybakovienė, piešiniai – Gyčio Norvilo.

„Grimzdimas“ – ketvirtoji poeto Gyčio Norvilo eilėraščių ir vizualios grafikos knyga (išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Visad mokėjęs stebinti, autorius gerokai gramzdina ir šį kartą, įsikabina tekstais ir dar ilgai neketina paleisti. Bekompromisė, aštri, ryškių pojūčių pilna knyga tarsi pratęsia, paaiškina G. Norvilo mintį, kad poezija ir turi būti aitri, nepatogi, turi erzinti, neduoti ramybės nei pačiam autoriui, nei skaitytojui, nei pačiai kalbai. Poezija turėtų ir guosti, priglausti, o guosti gali tik atimdama paskutinę viltį, iliuzijas, fantomus, kurie daugina kančią.

Gytis Norvilas. Gedimino Sadausko nuotr.

Daug dėmesio knygoje skiriama ir autoriaus grafiniams piešiniams, jo paties vadinamiems paišais. Tai tarsi dar viena poezijos forma. „Juos traktuoju kaip eilėraščius, be abejo, kaip tekstą. Juos reikia skaityti. Jie autonomiški, tikrai ne papildai ir vitaminai eilėraščiams. Nesu joks dailininkas, neturiu tokių pretenzijų. Tai piešiniai iš paraščių. Kai kuriuos turbūt galima priskirti konkrečiajai poezijai, su tam tikromis išlygomis“, – apie piešinių reikšmę knygos struktūrai pasakoja poetas.

Pirmasis šimtas Gyčio Norvilo knygos „Grimzdimas“ egzempliorių yra numeruoti ir autografuoti paties autoriaus ranka. Ši idėja gimė jau ruošiant knygą spaudai, o paklaustas, ką tai galėtų reikšti, G. Norvilas atsako: „Čia šioks toks žaidimas... Gal net paties autoriaus susireikšminimas autoriaus tuštybei patenkinti. Tik pamanyk – parašas... Žmogus toks jau kūrinys, jam reikia žaislų... Daug žaislų, kad neišprotėtų nuo savo vienatvės ir tuštybės siaubo... Man jų irgi reikia. Žaisti reikia, – o žaisti reikia rimtai. Tokia žmogaus prigimtis. Per mažai žaidžiame, norime visi atrodyti pernelyg geri ir dvasingi.“

Gytis Norvilas – poetas, vertėjas, eseistas. Išleido keturis poezijos rinkinius: „Akmen-skeltės“ (2002), „Skėrių pusryčiai“ (2006), „Išlydžių zonos“ (2012), „Grimzdimas“ (2017). Pastarosios knygos išleidimą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Kultūros ministerija.

Rinkinys „Akmen-skeltės“ 2002 metais „Poetiniame Druskininkų rudenyje“ pripažintas reikšmingiausiu poetiniu debiutu. Už knygą „Išlydžių zonos“ 2013 metais Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas įteikė premiją už kūrybingiausią 2012 metais išleistą kūrinį.