Orkestro NIKO įkūrėjas, meno vadovas ir dirigentas Gediminas Gelgotas.

Lietuva gali pasigirti gausiu talentingų atlikėjų būriu, tačiau būti išskirtiniam ir būti įdomiam publikai – nelengva užduotis. Liepos 18 d. „Midsummer Vilnius“ festivalyje pasirodysiantį Naujų idėjų kamerinį orkestrą (NIKO) galima pavadinti ekscentriškiausiu Lietuvos orkestru. Scenoje atlikėjai išsiskiria ir savo įvaizdžiu, ir atliekama muzika. Kaip jiems tai pavyksta, pasakoja NIKO įkūrėjas, meno vadovas ir dirigentas Gediminas GELGOTAS.

Gediminai, kaip ieškote naujų idėjų savo pasirodymams?

Labai dažnai pasirodymų idėjoms įtaką daro mūsų repertuaras, jame atsirandantys nauji kūriniai. Taip pat, pavyzdžiui, koncerto vieta ar laikas. Galima sakyti, kad idėjų paieškos vyksta visur ir visada ir kad tai yra labai intensyvus procesas. Nebūtina visada žvalgytis aplink, kad aptiktum ką nors įdomaus. Daug idėjų gali gimti ir tiesiog ramiai sėdint vienumoje. Reikia tik nuolatos ieškoti ir klausyti.

Kiekvienas jūsų pasirodymas – it mažas spektaklis – nuo atlikėjų neįmanoma atitraukti akių, jie visad spinduliuoja energija. Ar tai tik ilgų repeticijų darbas, ar atlikėjai iš tiesų tokie charakteringi, charizmatiški yra ir gyvenime?

Matyt, abu dalykai vienu metu. NIKO muzikantai – ypatingos asmenybės. Vis dėlto nemanau, kad jei, pavyzdžiui, muzikantas yra ekstravertiškas scenoje, būtinai toks yra ir gyvenime. Lygiai taip ir su energijos spinduliavimu – aš tikiu, kad tai ne vien prigimtinė savybė, bet ir vidinis apsisprendimas, kuriam įtaką daro vertybės, mąstymas, filosofija. O ilgos repeticijos tikrai yra būdingas NIKO bruožas. Labai įdomu nerti vis gilyn, analizuoti ir ieškoti. Tam mes skiriame daug laiko. 

Visas kompozicijas atliekate mintinai. Ar nesudėtinga išmokti tiek daug kūrinių? Kiek jų iš viso turite savo repertuare?

Vienu metu atmintyje tikriausiai laikome apie šešias valandas grynos muzikos. T. y. maždaug tiek įvairiausios muzikos staiga prireikus NIKO galėtų atlikti faktiškai bet kuriuo metu, be didesnio išankstinio pasiruošimo. Tas atmintyje laikomas kūrinių sąrašas vis kinta, atsiranda naujų kūrinių. Grojimas mintinai – nuo mažumės muzikos mokyklose lavinamas įgūdis.

Kokios jūsų repeticijos? Ar turite kokias nors taisykles ar tradicijas, kurių laikotės jų metu?

Taisyklė yra turbūt viena – visada būti 100 %. Jei tam galimybių nėra, geriau repeticiją nuimti, negu dirbti puse kojos. Todėl mūsų repeticijos labai intensyvios. Mes taip įpratę ir mums taip patinka. Tai labai įkvepia ir nuolat duoda naujų suvokimų. Pasyvumas – priešingai – atima daug jėgų, sukelia nuovargį. O to mes nenorime. 

Kaip jus sutinka publika užsienyje ir Lietuvoje? Kokie koncertai labiausiai patinka jums patiems?

Publika visur ir visada skirtinga, koncertų situacijos – taip pat. Viena yra groti kokios nors svarbios diplomatinės misijos metu, kur mūsų pasirodymas yra oficialaus renginio scenarijaus dalis, ir nebūtinai visa publika yra bent girdėjusi apie mus. Kas kita, pavyzdžiui, groti savo publikai Lietuvoje.

Abiem atvejais koncerto metu ryšys formuojasi labai skirtingai. Saviems klausytojams malonu groti, nes jie tarsi suteikia tau daugiau laisvės, nuo pirmos minutės net ir kvėpuoja kartu. Bet kitais atvejais jaudina tas pirmo susitikimo jausmas. Įdomu stebėti, kaip pasirodymo metu kinta klausytojų reakcijos, kuriasi emocijos.

Man apskritai turbūt gražiausia yra jausti ir matyti, kaip šimtai skirtingų žmonių tampa vienetu, kaip muzika vienija žmones. Kaip staiga visi dalyvaujame ypatingoje akimirkoje, ją kartu kuriame. 

Kuo žadate nustebinti susirinkusius į jūsų koncertą festivalyje „Midsummer Vilnius“?

Koncertas „Midsummer Vilnius“ festivalyje mums bus paskutinis pasirodymas šią vasarą Vilniuje. Labai jo laukiame, nes žinome, kad tai bus tas atvejis, kai publika bus mūsų klausytojai, turėsime puikią akustiką. Visada sakau, kad akustika – tai ne tiek sienos ir skliautai, bet tai, kaip muzika rezonuoja su klausančiųjų širdimis. O dėl nustebinimo – šiuo metu tai kuriame ir neabejojame, kad pavyks ne tik nustebinti, bet visiems kartu turėti ilgai į atmintį įsirėžusį vasaros vakarą. 

Pastarieji metai jums buvo itin sėkmingi (įrašai prestižinėje „Paramount“ studijoje, pasirodymas „St. Martin in the Fields“ salėje Londone ir žymiajame „Classic FM“, reportažas „BBC World Service“ programoje). Kokie artimiausi jūsų planai ir siekiai?

Šiuo metu Lietuvai atstovaujame Astanoje, Kazachstane, vykstančioje „Expo 2017“ parodoje. Laukia dar porą pasirodymų Rusijoje ir Norvegijoje, koncertai mūsų pačių kuriamame Kintų festivalyje. Praėjus vasarai ruošimės pradėti savo 12-ąjį koncertų sezoną, kuris žada būti rekordiškai intensyvus.

Bilietus į Naujų idėjų kamerinio orkestro (NIKO) koncertą ir kitus liepos 17–28 d. vykstančio „Midsummer Vilnius“ festivalio renginius galima įsigyti „Bilietai.lt“ kasose arba internetu.