Šiandien, Pasaulio lietuvių vienybės dieną, iš Vilniaus geležinkelio stoties Maskvos link pajudėjo jau šešioliktoji projekto „Misija Sibiras“ ekspedicija. Šiemet ekspedicijos komanda gyvosios istorijos ieškos Irkutsko srityje, esančiuose Nižneudinsko ir Tulūno rajonuose.

Iš daugiau kaip 900 norinčiųjų atrinkta 16-os žmonių komanda šiandien leidosi į 2 savaites truksiančią ekspediciją, kurią žymi ne vien dideli tikslai, bet ir nežinomybė – Sibiras dažnai pateikia staigmenų. Tam, kad netikėtų situacijų būtų kuo mažiau, galutinė ekspedicijos komanda daug kalbėjosi su tremtiniais, grįžusiais iš Irkutsko srities, dirbo archyvuose, mokėsi kryždirbystės pas profesionalų kryždirbį.

„Daugybė žmonių, kurių artimieji buvo ištremti, gyvena čia, Lietuvoje, tačiau jūsų ekspedicija padeda įamžinti šių žmonių atminimą, nors fiziškai jų artimieji ten nuvykti ir negali. Ačiū, kad lankote tas vietas, kur buvo ištremti ir mano artimieji“, – kalbėjo Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Atvykusi pasveikinti ekspedicijos Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė dovanojo ekspedicijos komandai lietuviškos arbatos ir sakė: „Turbūt prie Sibiro uodų priprasti neįmanoma, bet tikimės, kad sąlygos Jums bus kuo palankesnės.“

Ekspedicijos išlydėjime dalyvavo ir daugybė projekto „Misija Sibiras“ draugų bei partnerių, vienas jų – „Lietuvos geležinkeliai“. Jų vadovas Mantas Bartuška kalbėjo: „Traukiniai daug kam siejasi su skaudžia istorija, bet džiaugiamės, kad šiandien būtent jais į Sibirą vyksta naujoji karta. Ta, kuri saugo istoriją, kad ir skaudžią.“

„Šiandien į traukinį lipsiu ne tik džiaugdamasis galimybe dalyvauti ekspedicijoje, bet ir jausdamas didžiulę pareigą prieš žmones, kurie mato šios misijos prasmę ir kurie mus labai palaikė viso pasiruošimo metu. Pareigą sugrąžinti ten esančias kapines iš jas pasiglemžusios taigos ir nesiilsėti tol, kol nebus atstatytas paskutinis kryžius jose. Nepaisant to, jaučiuosi visiškai užtikrintai ir ryžtingai, tikiu mūsų komandos sėkme“, – prieš išvykstant į Irkutską sakė „Misija Sibiras‘17“ ekspedicijos komandos dalyvis Liudas Šiukšteris.

Irkutsko srityje, kur šiemet vyksta ekspedicija, tilptų 12 Lietuvų – atstumai čia išties didžiuliai. Nuo vienų iki kitų kapinių Nižneudinsko bei Tulūno rajonuose dažnai teks keliauti pėsčiomis, nes gaivališka Sibiro gamta kelius paverčia nepravažiuojamais, o net ir vykstant į kapines neaišku, ką ten ras ekspedicijos komanda. Kaip ir kasmet, dalyviai ne vien atstatinės nuvirtusius kryžius, bet ir stengsis, kad į dangų iškiltų ir nauji lietuviški kryžiai lietuvių tremtinių likimams atminti.

„Šiandien, Pasaulio lietuvių vienybės dieną, visi stovėjome vieningai išlydėdami jau 16-ąją „Misija Sibiras“ ekspediciją. Nors „Misija Sibiras‘17“ metai prasidėjo balandžio mėnesį, kai startavo atranka, spėjome nuveikti tiek daug, kad atrodo, jog praėjo tikrai daugiau nei keletas mėnesių. Susitikimai su tremtiniais, atminties akcija #IŠTARK #IŠGIRSK #IŠSAUGOK, sėkmingas paramos koncertas – visa tai leido pajusti, kad ši ekspedicija nuveikė jau gana daug, nors į Sibirą išvyko tik šiandien“, – sakė projekto „Misija Sibiras“ vadovas Ignas Rusilas.

Prisidėti prie pilietiškumo idėjų sklaidos galite paremdami projektą „Misija Sibiras“. Tai padaryti galite projekto paskiroje portale Aukok.lt arba trumpaisiais numeriais 1417 – auka 2EUR, 1418 – auka 3EUR.