pexels.com nuotr.

Rugpjūčio mėnesį pasaulyje švenčiama Vinilo plokštelės diena, kuri šį sekmadienį bus minima ir Vilniuje – Tarptautinės vinilo dienos 2017 renginys vyks Lietuvos muzikos, teatro ir kino muziejaus kieme – „Piano Man Outside“ terasoje. Vinilo plokštelėms ir jausmui klausantis jų neabejingas menų fabriko „Loftas“ įkūrėjas ir muzikantas Viktoras Diawara – jis irgi asirodys šį sekmadienį vyksiančiame renginyje.

V. Diawara vinilo plokštelių madą vertina labai teigiamai, išskirdamas du pagrindinius akcentus: pirma – muzikos mėgėjai gali daug geriau pajausti grupės ar atlikėjo charakterį klausydami vinilo plokštelės, antra – besiplečianti naujos kartos DJ bendruomenė, kuri groja tik plokštelėmis.

Menų fabriko „Loftas“ įkūrėjas ir muzikantas Viktoras Diawara. Vyginto Skaraičio / BFL nuotr.

„Aš manau, kad tai yra labai gerai. Atsiranda visiškai nauja DJ karta, kuri užauga su vinilais. Taip pat plokštelių sugrįžimas man yra labai malonus, nes grupė, leidžianti vinilą, turi ir apgalvoti viršelio apipavidalinimą, ir turinį tinkamai atsirinkti. Tuomet daug geriau atsiskleidžia grupės ar atlikėjo charakteris. Visai kitas jausmas laikyti rankose vinilo plokštelę, kai pradedi domėtis, kas įgrojo tam tikras dalis, kur ji buvo įrašyta, nes kai dar buvau paauglys, man buvo labai svarbu žinoti visus šiuos dalykus. Truputį bijojau, kad per visą skaitmenizaciją visa tai dings, bet tai neįvyko, ir dabar itin malonu klausytis renginyje plokštelėmis grojančių DJ arba kai pas draugus grojama plokštelių muzika. Man tokia muzika yra daug arčiau paties žmogaus“, – apie vinilo plokštelių muzikos ypatumus kalba muzikantas Viktoras Diawara.

Menų fabriko „Loftas“ įkūrėjas teigia, kad ši muzikos laikmena jam kelia daug sentimentų. „Vinilas man sukelia nostalgiją. Nelaikau savęs didžiuliu vinilų žinovu ar kolekcionieriumi, tačiau užaugau tais laikais, kai žmonės klausė plokštelių, ir taip atradau išties labai daug muzikos – būtent uždėdamas adatą ant plokštelės, kai man buvo 10 ar 11 metų. Taip pas mane atsirado visos AC/DC Bono Scotto laikų plokštelės, „Deep Purple“, Tinos Turner ir daugybės kitų atlikėjų įrašų. Buvau sukaupęs šiokią tokią kolekciją“, – vinilų sukeliama emocija dalijasi V. Diawara.

„Tie, kurie išmano muziką, puikiai žino, kad plokštele galima išgauti geriausią ir gyvą garsą. Kai prodiusavau grupės „Antis“ albumą, Algirdas Kaušpėdas man padovanojo vinilą, kuriame buvo ir tos dainos, prie kurių prisidėjau įrašant, kurias prodiusavau. Visas dainas buvau girdėjęs per kompiuterį tikrai labai daug kartų, bet tik uždėjęs adatą ant šios vinilo plokštelės išgirdau naują skambesį – tarsi geros 8 dešimtmečio roko grupės muziką“, – nuostabos neslepia muzikantas.

Vertindamas vinilo plokštelių ateitį Viktoras Diawara svarsto, kad ši laikmena gyvuos dar ilgai. „Manau, plokštelės populiarės ir toliau. Didžiausi vinilų mėgėjai ieško plokštelių per visą pasaulį, ir tol, kol grupės norės ir gebės įdomiai prisistatyti, tol žmonės norės išskirtinių dalykų. Juo labiau kad plokštelių tiražai nebūna didžiuliai – 200, 500, galbūt 1000 vienetų – ir jos iškart turi savo vertę ir pirkėjus – jie jaučiasi išskirtiniai įsigiję riboto leidimo įrašą. Tas estetinis jausmas, kuris ateina su plokštele, dar tikrai gyvuos ilgai“, – mintimis dalijosi muzikantas ir prodiuseris Viktoras Diawara.

Tarptautinė vinilo diena bus švenčiama trečius metus iš eilės, ši šventė suburia visus vinilo plokštelių mylėtojus ir jas tik dar atrandančius žmones. Šiais metais Tarptautinę vinilo dieną susirinkę lankytojai galės įsigyti vinilo plokštelių iš didžiausių vinilo prekeivių, dalyvauti atviroje diskusijoje su muzikantais, paklausyti lietuviško hiphopo vinilo pristatymo koncerto, pasimėgauti patiekalais iš maisto furgonų, o patys mažiausieji šventės dalyviai galės džiaugtis tik jiems skirtais batutais ir saldumynais.

„Per pastaruosius dvejus metus pamatėme, kad mūsų renginio idėja patinka vinilų mėgėjams, tad šiemet visi susibėgsime daug didesnėje erdvėje pačiame Vilniaus senamiestyje. Džiaugiuosi, kad bendruomenė plečiasi ir kad galėsime pasiūlyti platesnę programą. Turėsime ne tik vinilų turgų, maisto furgonus ir pramogas mažiesiems, bet ir edukacinę dalį apie vinilus, išgirsime žinomų muzikos pasaulio atstovų mintis ir sužinosime, kokias kolekcijas jie yra surinkę. Galiausiai scenoje pasirodys hiphopo muzikos atstovai. Tad bus visa diena vinilams skirtos programos“, – renginį pristato organizatorių „Garsiau.lt“ atstovas Saulius Masonas.

Tarptautinės vinilo dienos atviroje diskusijoje apie vinilo plokšteles bus kalbinami visiems puikiai pažįstami muzikos pasaulio atstovai: elektroninės muzikos kūrėjas ir prodiuseris Leonas Somovas, grupės „Biplan“ narys Olegas Sejevas, menų fabriko „Loftas“ įkūrėjas ir muzikantas Viktoras Diawara. Diskusiją moderuos ir muzikantus kalbins žurnalistas, muzikos apžvalgininkas Ramūnas Zilnys. Pokalbius scenoje pakeis hiphopo atlikėjai, kurių muzika skamba Tarptautinės vinilo dienos proga išleistoje vinilo plokštelėje „Lithuanian Hip Hop“. Scenos pasirodys Mesijus, Mad Money, Omerta, Dee & Kamy, MEANDI.

Renginio vieta – Lietuvos muzikos, teatro ir kino muziejaus kiemas, „Piano Man Outside“ terasa.

Renginio laikas – rugpjūčio 20 d., sekmadienis, 12–19 val.

Renginys nemokamas.