Renato Dūdos nuotr.

Rugsėjo 2–3 dienomis Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje (K. Donelaičio g. 66) vyksiantis Tarptautinis Kauno kariliono festivalis kviečia muzikos mėgėjus iš visos Lietuvos pasiklausyti klasikinės, populiariosios, elektrinės, džiazo ir liaudies muzikos, atliekamos karilionu.

Tikras garsas, tiesioginė transliacija, tarptautiškumas. Reguliariai Kaune koncertuojanti karilionininkė Austėja Staniunaitytė, kuri yra ir šio festivalio ambasadorė, mano, kad būtent šiomis ypatybėmis istorinėje Kauno vietoje rengiamas festivalis sieks konkuruoti su panašiais Vilniaus ir Klaipėdos festivaliais, o vėliau galbūt netgi juos pralenkti.

„Turiu daugybę minčių, kaip festivalis galėtų augti ir plėstis, – sako A. Staniunaitytė. – Nors šiemet dar nepavyko visų jų įgyvendinti, tikiu, kad festivalis taps miestiečių ir Kauno svečių kasdienybę praskaidrinančia švente, o ilgainiui – ir gražia rudens pradžią žyminčia tradicija.“

Mintis Kaune surengti tarptautinį varpų muzikos festivalį gimė Kauno menininkų namuose. Vėliau A. Staniunaitytei lankantis Barselonoje, kur ji atstovavo Lietuvos karilionierių gildijai šių metų liepos 1–5 dienomis vykusiame Pasauliniame kariliono kongrese, buvo puiki proga sukviesti į Lietuvą kompozitorius ir atlikėjus iš viso pasaulio. Savo koncerte, kuris vyks rugsėjo 3 d. 13 val., A. Staniunaitytė tikisi pristatyti ir jiems, ir kitiems festivalio svečiams šiuolaikinės lietuvių kompozitorių ir tradicinės liaudies muzikos įvairovę bei grožį.

Rugsėjo 2 d., šeštadienį, 12 val. festivalį pradės Kauno muzikos mėgėjams gerai pažįstamas ilgametis Kauno valstybinio muzikinio teatro dirigentas ir VDU Muzikos akademijos dėstytojas Julius Vilnonis. J. Vilnonis – vienas labiausiai patyrusių Lietuvos karilionininkų, varpais grojantis jau daugiau kaip trisdešimt metų. Specialiai festivaliui parengta muzikinė programa ne tik pagerbs kolegą Giedrių Kuprevičių, kurio pavardė neatsiejama nuo Lietuvos kariliono muzikos istorijos, bet ir džiugins klausytojus nepamirštamomis Eriko Satie melodijomis bei išskirtine Ennio Morricone filmų muzika.

Šiek tiek vėliau, 17 val., klausytojams prisistatys svečias iš Kanados Scottas A. Orras. Atlikėjas tikisi supažindinti kauniečius su gausiu Belgijos, Jungtinės Karalystės ir Kanados – šalių, kuriose mokėsi ir gyveno – muzikiniu paveldu. Oksfordo universiteto doktorantūros studento atliekamos jausmingos Joni Mitchello, Jacques'o Brelio ir Leonardo Coheno melodijos ilgai išliks klausytojų atmintyje. Pakviesdamas apkeliauti aplink pasaulį per vos daugiau nei valandą, koncertas atskleis kariliono muzikos įvairovę, sužavėdamas netgi reikliausius ir labiausiai nusimanančius klausytojus.

Pirmąją festivalio dieną užbaigs belgų kompozitorius Janas Verheyenas. 18 val. 15 min. prasidėsiantis koncertas nustebins kauniečius novatorišku požiūriu į kariliono muziką. Gimtinėje J. Verheyenas varpais groja „Led Zeppelin“ ir Yanno Tierseno melodijas, padedamas garsios belgų grupės „Naragonia“ ir didžėjų, o jo koncertus paįvairina gatvės šokių pasirodymai. J. Verheyeno muzikinė programa „Karilionas+“ privers net ir muzikos specialistus susimąstyti, kur yra šio instrumento galimybių ribos.

Renato Dūdos nuotr.

Rugsėjo 3 d., sekmadienį, 12 val. varpų dūžiais kauniečius džiugins olandas Mathieu Daniëlis Polakas. Kompozitorius gros ne tik originalias savo melodijas, bet ir Graikijos, Nyderlandų bei Izraelio muzikantų kompozicijas, o koncertą vainikuos Charlie Chaplinui skirtas kūrinys. Atliekamos muzikos įvairovė dar kartą įrodys, kad M. D. Polakas ne veltui liaupsinamas už savo techninį meistriškumą ir įvairiapusiškumą. Klezmerio įkvėpti motyvai, lietuvių liaudies muzika ir olandiškos melodijos – sau artimiausią kūrinį atras kiekvienas.

Įspūdingų pasirodymų kupiną antrąją festivalio dieną 16 val. prasidedančiu koncertu užbaigs vargonininkas, karilionininkas ir chorvedys iš Tulūzos Bertrand'as Ollé-Guiraud'as. Įsimintini garsiausių prancūzų kompozitorių, tokių kaip Jacques'o Offenbacho ir Charles'io Gounod, kūriniai sužavės klasikinės muzikos gerbėjus, o kino mėgėjus užburs festivalį vainikuosianti Johno Williamso „Hario Poterio“ filmų muzikos interpretacija. Gerai žinoma melodija suskambės naujai prancūzų karilionininko aranžuotėje, kurią kauniečiai ir miesto svečiai galės išgirsti patys pirmieji.

Viso festivalio metu bus galima pasivaikščioti į kariliono bokštą atsirėmusia arkada ir iš ten mėgautis koncertais. Veiks interaktyvi Renato Dūdos fotografijų paroda apie Lietuvos karilionus. Tiesioginės transliacijos iš kariliono bokšto metu visi susirinkusieji galės stebėti grojančius karilionininkus specialiai festivaliui įrengtame ekrane.

Sekmadienį 12–13 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus kiemelyje (V. Putvinskio g. 55) vyks kūrybinės dirbtuvės po atviru dangumi „Garsas, spalva, ritmas, linija“. Skambant kompozicijoms, atliekamoms karilionininko iš varpų muzikos tėvynės M. D. Polako, mažieji kartu su tėveliais galės piešti improvizuodami koncerto „Pasaulio ritmais“ tema.

Kauno miesto savivaldybės lėšomis rengiamo ir Kauno menininkų namų organizuojamo festivalio renginiai nemokami.

Daugiau informacijos apie renginį ir atlikėjus rasite Kauno miesto savivaldybės tinklalapyje www.kaunas.lt, Kauno menininkų namų interneto puslapyje www.kmn.lt ir feisbuko paskyroje www.facebook.com/KaunoMenininkuNamai, Kauno kariliono ir festivalio feisbuko paskyrose www.facebook.com/Kauno.varpininkai bei www.facebook.com/events/112312909443841.

Renato Dūdos nuotr.