Friedricho Nyčės stiliumi šiandien apie politiką mąsto net jo neskaitę mokiniai, teigia Vilniaus universiteto profesorius Alvydas Jokubatis. Pasak jo, be Nyčės idėjų neįmanoma suprasti mūsų dienomis Vakaruose vyraujančio požiūrio į žmogų, visuomenę ir politiką. Filmuota 2015 m. rugsėjį, kuriant Valstybės pažinimo centro ekspoziciją.

Knygoje „Štai taip kalbėjo Zaratustra“, F. Nyčė kalba apie paskutinį žmogų. Tai žmogus, kuris, filosofo žodžiais, viską į mažą paverčia, jis yra suvienodėjęs žmogus, bandos žmogus, neturintis jokių didelių troškimų ir aistrų. Šis žmogus, anot F. Nyčės, yra Dievo mirties padarinys. Ką reiškia tai, jog „Dievas mirė“? Jo teigimu, tai reiškia, kad nebeliko jokių aukščiausiųjų vertybių, tik nesibaigiantys vertinimai, vis nauji vertybių perkainojimai. Viskas paverčiama vertybėmis, paremtomis tik galios valia, kuri tampa pasaulio esme. F. Nyčė mano, kad demokratija taip pat yra suvienodinanti, sulyginanti, neleidžianti iškilti didelėms asmenybėms, pažeminanti visus iki vidutinybės lygio – iki to, ką jis vadina „didžiausiu skaičiumi“. Dėl šios priežasties, jo manymu, reikalingas naujas ateities žmogus, kuris būtų stipresnis už paskutinį žmogų.

Po Dievo mirties (arba to, ką galima pavadinti absoliučių pagrindų sunaikinimu), F. Nyčės nuomone, pasaulio politikoje prasidės vienas liūdniausių etapų – remdamiesi savo galios valia, visi pradės kovoti dėl viešpatavimo pasaulyje. Ši kova, anot jo, bus daug žiauresnė, nei buvo ankstesniais laikais. Tai reiškia, jog demokratija prieš savo valią ugdo tironus ir Vakarų kultūra F. Nyčei atrodo kaip neišvengiamas dekadansas.

Jauniems žmonėms F. Nyčė yra pavojingas autorius, tačiau be jo idėjų šiandieninis Vakarų pasaulis jau neįsivaizduojamas. Jei norime pakeisti šį pasaulį, neišvengiamai turime suprasti ir skaityti F. Nyčę.

„Bernardinai.lt“ drauge su Valstybės pažinimo centru kviečia geriau pažinti skirtingų laikotarpių politinę mintį ir atpažinti ją šiandienos politiniame mąstyme. Atitinkamo laikotarpio politinės minties idėjas pristato filosofai doc. dr. Naglis Kardelis ir prof. Alvydas Jokubaitis, dalinamės a. a. prof. Leonido Donskio geriausių grožinės literatūros kūrinių rekomendacijomis ir jaunosios kartos akademikų pasisakymais apie jų atspindžius šiandien. Kiekvieną mėnesį pateikiame vis naujos politinės minties tradicijos pristatymą: balandį – antikinės, gegužę – krikščioniškosios, birželį – moderniosios, liepą – liberaliosios, rugpjūtį – marksistinės, o rugsėjį – postmoderniosios.

Valstybės pažinimo centras