Totalitariniai režimai naikino ir knygas, ir jų autorius. Filosofas, kultūros kritikas Leonidas Donskis (1962–2016) videoįraše pristato tris antitotalitarizmui pristatyti skirtas knygas: Czesławo Miłoszo „Pavergtą protą“, Aleksandro Solženicyno „Viena Ivano Denisovičiaus dieną“ ir Ray Bradbury „451° Farenheito“. Filmuota 2015 m. rugsėjį, kuriant Valstybės pažinimo centro ekspoziciją.

Czesławo Miłoszo „Pavergtas protas“ – nepaprastai intriguojanti knyga apie intelektualus, kurie netyčia parduoda sielą. Jūs žinote kam – apie tai jau rašė Gėtė, apie tai rašė Kristoferis Marlou – šėtonui, bet sekuliariam šėtonui, moderniam, t.y. totalitarinei valstybei. Kaip intelektualai parsiduoda šiai valstybei? O gi tuo, kad susikuria iliuziją, kad jie slapta gali būti laisvi. Bet jų stilistiniai triukai niekaip nepaslepia fakto, jog jie yra parsidavę, atsisveikinę su savo laisve ir tiesiog gyvena iliuzija, kad galima savo gerbūvį sutaikyti su mažytėmis, trumpomis laisvės akimirkomis. O laisvė, – tai galimybė skaityti mėgstamą knygą arba išversti kūrinį, kurio neleidžiama išversti kitam. Skaitykite „Pavergtą protą“, jūs suprasite, kad net labai protingi žmonės gali apsigauti. „Pavergtas protas“ iš tikrųjų galėjo būti pavadintas „Save apgaudinėjančiu protu“. 

Aleksandro Solženicyno „Viena Ivano Denisovičiaus diena“ ­– gyvenimo gabaliukas, išplėštas iš konclagerio. Tai stalinistinis konclageris, kuris, užuot pasakojęs ir tapęs epiniais potėpiais, parodo tik vieną kalinio gyvenimo dieną. Neįtikėtina, kad tas kūrinys pasirodė Sovietų Sąjungoje. Solženicynas paskelbė žinią pasauliui apie nežmoniškas sąlygas, kurios galėjo egzistuoti valstybėje, kuri laikė save pažangia ir civilizuota.

Ir galiausiai, Ray Bradbury „451° Farenheito“. Tai temperatūra, kurioje dega popierius, dega knygos. Ši knyga perspėja apie barbarišką ateitį, kurioje deginamos knygos. Kiek panaši į Huxley: mes matome pasaulį, kuriame klesti malonumo kultas, totalinė neatsakomybė, atsakomybės dingimas, visiškas politinės etikos dingimas, gyvenimas hedonistiniam „rojuje“, kuriame dingsta prasmė. Socialumas, dialogas, žmoniškumas, o galiausiai dingsta atmintis. Kaip galima gyventi pasaulyje be Dantės? Pasaulyje be Bokačo? Petrarkos? Donelaičio? Į šitą klausimą galite atsakyti tik jūs. 

„Bernardinai.lt“ drauge su Valstybės pažinimo centru kviečia geriau pažinti skirtingų laikotarpių politinę mintį ir atpažinti ją šiandienos politiniame mąstyme. Atitinkamo laikotarpio politinės minties idėjas pristato filosofai doc. dr. Naglis Kardelis ir prof. Alvydas Jokubaitis, dalinamės a. a. prof. Leonido Donskio geriausių grožinės literatūros kūrinių rekomendacijomis ir jaunosios kartos akademikų pasisakymais apie jų atspindžius šiandien. Kiekvieną mėnesį pateikiame vis naujos politinės minties tradicijos pristatymą: balandį – antikinės, gegužę – krikščioniškosios, birželį – moderniosios, liepą – liberaliosios, rugpjūtį – marksistinės, o rugsėjį – postmoderniosios.

Valstybės pažinimo centras