Vilniaus Choralinėje sinagogoje žvakių uždegimas už Holokausto aukų atmintį. Karolio Kavolėlio / BFL nuotr.

Artėjant Lietuvos žydų genocido dienai, pilietinės iniciatyvos VARDAI organizatoriai kviečia prisiminti ir pagerbti Holokausto aukas. Septynerius metus vykstantys nužudytųjų vardų skaitymai šiemet sujungs įvairius susibūrimus ir truks visą savaitę, teigia organizatoriai.

Renginių ciklas prasidės Merkinėje. Rugsėjo 17 d. gyventojai balsu ištars prieš daugiau nei septynis dešimtmečius sunaikintų savo bendruomenės narių vardus, taip įprasmindami miestelyje įvykusią tragediją.

Rugsėjo 20 d. Vilniuje VARDŲ skaitymai vyks dviejose vietose – prie buvusios geto bibliotekos (Žemaitijos g. 4) ir prie „Atminimo akmens“ vegetariško restorano įkūrėjams ir savininkams Faniai bei Lazarui Lewando (Vokiečių g. 14).

Rugsėjo 23 d. VARDAI bus skaitomi Kaune.

Rugsėjo 24 d. Lietuvos gyventojai kviečiami aplankyti arčiausiai esančias žydų žudynių vietas.

„Holokaustas – viena skaudžiausių temų Lietuvos istorijoje. Tik kalbėdami ir prisimindami nemalonią praeitį galime tapti atviri pasauliui. Manau, kad šie skaitymai yra stipri ir asmeniška tokios atminties bei laisvės išraiška“, – sako VARDŲ koordinatorė Milda Jakulytė-Vasil.

Iniciatyvų sąrašas nėra baigtinis – visi norintieji gali prisidėti išsirinkdami Holokausto atminimui svarbią vietą. Nužudytųjų vardai ir pavardės gali būti randami muziejuose, bibliotekose ar žydų paveldo išsaugojimu besirūpinančiose organizacijose. Daugiau informacijos apie skaitymus ir tai, kaip juos suorganizuoti, galima rasti čia.

Savaitės laikotarpis pasirinktas ne atsitiktinai – per jį vyks net kelios žydų religijai ir kultūrai svarbios šventės. Rugsėjo 21–22 dienomis šiemet bus minima Roš ha-šana. Tai žydų Naujieji metai – susimąstymo ir susikaupimo periodas. Lietuvos žydų genocido diena sutampa su šabu – per jį pagal žydiškąją tradiciją negalima lankyti kapų.

Lietuvos žydų genocido diena minima rugsėjo 23 d. Tą dieną 1943 m. buvo likviduotas Vilniaus getas.

VARDAI socialiniame tinkle „Facebook“

lrt