Tomo Karolio Kucharskio iliustracija

17 sezoną pradedantys „Bendrakeleiviai plečiasi į Kauną, kitus miestus, o ir vilniečiams turi naujienų. „Tai sielų ir gyvenimų gydykla“, – sako Asta, išėjimo iš skyrybų krizės grupę, kurioje pati dalyvavo, vadinanti grąžinančia gyvenimui spalvas.

Žinia suaugusiems, kurie vaikystėje patyrė santykių nedarną šeimoje

Po pertraukos į Šeimos ir asmens saviugdos centrą „Bendrakeleiviai“ grįžta programa, skirta suaugusiems, kurie vaikystėje patyrė tėvų skyrybas ar santykių nedarną šeimoje.

„Tėvų šeimoje patirtas tarpusavio santykių modelis gali būti ne tik pagalba, bet ir kliūtis vėliau kuriant bei palaikant ilgalaikius darnius santykius, sprendžiant tarpasmeninių santykių problemas su savo sutuoktiniu, auklėjant vaikus, – sako programos sudarytoja, psichologė psichoterapeutė Jelena Trofimova. – Skausmingą tėvų nesantaiką, skyrybas išgyvenę vaikai net ir suaugę gali stokoti pasitikėjimo savimi ir kitais, būti labiau pažeidžiami, nuolat lydimi nesaugumo, nepilnavertiškumo ar kaltės jausmų“.

Tomo Karolio Kucharskio iliustracija

Dvidešimties kassavaitinių susitikimų metu uždaros grupės dalyviai, lydimi psichologo, galės atkurti tėvų santykių istoriją ir geriau suprasti tėvų šeimoje buvusį/esamą tarpusavio santykių modelį; atpažinti, kaip tai juos paveikė ir tebeveikia dabar, mokytis įvardyti su tuo susijusius savo jausmus, nuostatas, reakcijas, rasti sąsajų tarp tėvų skyrybų ar jų santykių nedarnos patyrimo vaikystėje ir dabartinių sunkumų įvairiose gyvenimo srityse: mokytis atpažinti, kas šiandien trukdo kurti visavertiškesnius romantinius, partneriškus, kitus artimus santykius, patirti sėkmę arba jausti pasitenkinimą savo gyvenimu.

Programa parengta remiantis psichiatro Edward W. Beal ilgamete patirtimi dirbant su skyrybas išgyvenusiais vaikais ir suaugusiais bei jų šeimomis, kurią su žurnaliste Gloria Hochman jis apibendrino knygoje „Suaugusieji, išgyvenę tėvų skyrybas. Kaip ištrūkti iš užburto rato ir atrasti pasitenkinimą meilėje, santuokoje, šeimoje“ („Adult Children of Divorce. Breaking the Cycle and Finding Fulfillment in Love, Marriage, and Family“).

„Bendrakeleivių“ grupė suaugusiems, patyrusiems tėvų skyrybas ar santykių nedarną šeimoje vyks antradieniais, 18.45 val., Vilniuje.

Buria papildomą išėjimo iš skyrybų krizės grupę bei vaikus Vilniuje ir Kaune

Tomo Karolio Kucharskio iliustracija

Spalio 20 d. Vilniuje darbą pradės papildomai renkama išėjimo iš skyrybų krizės grupė, kuri vyks pirmadieniais, Šeimos ir asmens saviugdos centre „Bendrakeleiviai“, Didžioji g. 34. Patiriančiuosius šeimos krizę lydės psichologė psichoterapeutė J. Trofimova, psichoterapeutė Daiva Jasiulaitienė, palydėtoja Daiva Beliūnienė, kun. A. Saulaitis SJ, asistuos Diana Adomaitienė.

Spalio 20 d. į pirmą užsiėmimą, kurį ves psichologės Veronika Kareniauskaitė ir Lina Čepulytė, kviečiami išsiskyrusių vilniečių vaikai. Tokią pat grupę „Bendrakeleiviai“ pirmą kartą renka Kaune.

Bendrame rate, žaidimų, įvairių užsiėmimų metu 7-10 metų vaikai turės galimybę išreikšti savo nuslopintus ar neįsisąmonintus jausmus, baimes, įtampas bei kitus su tėvų skyrybomis susijusius sunkumus. Prieš ir po programos vyks individualios tėvų konsultacijos.

Skyrybų vaikų grupę Kauno jėzuitų gimnazijos patalpose nuo spalio 4 dienos, trečiadieniais ves psichologės Julija Ladigaitė ir Ieva Čiužaitė.

Naujiena – seminarų ciklas apie bendravimą su vaikais skyrybų metu ir po jų

Tomo Karolio Kucharskio iliustracija

Skyrybų vaikų grupės metu „Bendrakeleiviai“ organizuoja atvirą 12 seminarų ciklą apie bendravimo su vaikais ypatumus skyrybų metu ir po jų, į kurį kviečia ir skyrybas patyrusių vaikų senelius, tetas, dėdes, kitus artimuosius. Penktadieniais nuo 18 val. praktinius seminarus ves psichologai dr. Rasa Bieliauskaitė, Asta Groblytė, Andrius Gota ir Rasa Kardaitė-Vėlyvienė. Temos:

Spalio 6 d. Mitai ir tiesa apie skyrybas.

Spalio 13 d. Vaikų reakcijos į skyrybas: ikimokyklinukai.

Spalio 20 d. Vaikų reakcijos į skyrybas: pradinukai.

Spalio 27 d. Vaikų reakcijos į skyrybas: jaunesni ir vyresni paaugliai.

Lapkričio 3 d. Kaip likti tėčiu po skyrybų.

Lapkričio 10 d. Skyrybų krizės etapai.

Lapkričio 17 d. Tėvų tarpusavio bendravimas skyrybų metu vaikų labui. Vaikai kaip atskira skyrybų plano dalis: kaip gyventi, bendrauti, ribos ir lankstumas.

Lapkričio 24 d. Kaip giminės ir artimieji gali palengvinti skyrybų patirtį vaikui.

Gruodžio 1 d. Bendravimas su vaiku: aktyvus klausymas ir konfliktų sprendimas.

Gruodžio 8 d. Kaip būti pakankamai geru patėviu/pamote.

Gruodžio 15 d. Kaip likti mama po skyrybų.

Gruodžio 22 d. Savaitgalinių ir nuolatinių tėvų iššūkiai.

Susidomėjusieji gali rinktis jiems asmeniškai aktualias temas ir registruotis atskirai į kiekvieną užsiėmimą.

Grupė pakartotinai susituokusioms poroms

Tomo Karolio Kucharskio iliustracija

Kaip kartoja tėvas Antanas Saulaitis, pakartotinėse santuokose gyvenančios poros susiduria su specifinėmis problemomis ir, deja, ypač didele skyrybų rizika. Amerikiečių tyrimų duomenimis išsiskiria apie 50 proc. pirmųjų, 67 proc. antrųjų ir  73 proc. trečiųjų santuokų.

Ne visada lengva praeities patirčių našta, įvairios baimės ir nuogąstavimai, nepasitikėjimo savimi ir sutuoktiniu atkryčiai, rūpesčiai dėl vaikų iš pirmosios santuokos – tokia pakartotinai susituokusiųjų realybė. Tačiau sykiu tai ir kančios ar nelengvų gyvenimo pamokų subrandinta išmintis, išlavinta vidinė klausa, atlaidumas kitam ir sau už galimus netobulumus, troškimas neprarasti to, ką turi, nuolatinė pastanga puoselėti ryšį, mokėti pasitikėjimo savimi ir kitu kainą.

Grupę pakartotinai susituokusioms poroms lankę Rasa ir Tomas susitikimų metu įsivardijo skaudžiausius gyvenimo kartu momentus, tačiau tą laiką vadina ir puikia galimybe pasakyti pagarbos bei meilės žodžius vienas kitam.

„Kvietimas „reikia kalbėtis“ paprastai visiems būna aiškus ir suprantamas, tačiau kad galėtume kalbėtis ir susikalbėti reikia mokytis, nebijoti klysti, vėl bandyti sakyti taip, kad išgirstų, ir klausytis taip, kad galėtum girdėti savo partnerį, kuris ne visada tik stiprus ir pasitikintis savimi. Tai, kas kiekvieno iš mūsų išgyventa, sukelia skaudulių abiems. Tačiau mūsų drauge išgyvenamos patirtys dabar mums yra daug svarbesnės, nei išgyvenimai praeityje. Galime pyktis ir vėl taikytis dėl vaikų, tačiau galime bandyti kurti jiems ne „pamotės“ ir „patėvio“ namus, o atjaučiančios ir padedančios šeimos pajautą“, - sako „Bendrakeleivių“ grupę pakartotinai susituokusiems lankę vilniečiai.

Grupę poroms, gyvenančioms ne pirmoje santuokoje nuo rugsėjo 26 d. antradienio vakarais centre „Bendrakeleiviai“ ves individualiosios psichologijos konsultantė, supervizorė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, asistuos psichologijos magistrantas Gediminas Tumėnas.

Mokymai, kaip vesti išsiskyrusiųjų savigalbos grupes

Tomo Karolio Kucharskio iliustracija

Kaip ir kasmet „Bendrakeleiviai“ dalinsis patirtimi, kaip vesti išsiskyrusiųjų savigalbos grupes. Lapkričio 17-19 dienomis seminarų ciklas prasidės savaitgaliu Guronių rekolekcijų namuose ir tęsis keturis savaitgalius iki 2018 m. vasario 3 dienos. Užsiėmimus ves s. Judita Stankūnaitė SJE, kun. A. Saulaitis SJ, psichologė psichoterapeutė dr. R. Bieliauskaitė, palydėtojos Elvyra Kučinskaitė ir Daiva Beliūnienė.

Spalio ir gruodžio mėnesiais „Bendrakeleiviai“ mokyklų bendruomenes kvies į seminarus „Pagalba besiskiriančių ir išsiskyrusių tėvų vaikams mokykloje“. Suplanuoti psichologės dr. M. Dovydaitienės mokymai Klaipėdoje, Prienuose, Kėdainiuose, kitos vietos ir datos derinamos.

 „Vidinio kompaso“ grupė, kurią trečiadieniais centre „Bendrakeleiviai” lydi Agnė Žemaitytė – pilna, kaip ir pirmadieninė išėjimo iš skyrybų krizės grupė bei Elvyros Kučinskaitės sudaryta bei vedama programa „Karalienė ir laukinė moteris“. Tačiau dar yra vietų bendrakeleivės, menotyrininkės Daivos Beliūnienės autorinės programos „Kūrėjos kelias“ grupėje, kuri nuo spalio 26 dienos vyks ketvirtadieniais, 18 val.

Daugiau informacijos apie Šeimos ir asmens saviugdos centro „Bendrakeleiviai” naujienas ir programas – interneto puslapyje bendrakeleiviai.lt Taip pat sekite „Bendrakeleivius“ feisbuke.