Daniel Frank/Unsplash.com nuotr.

Kitados – senovėje ar viduramžiais – vietoje prarastojo būdavo „implantuojamas“ kito žmogaus dantis. X-XI amžių sandūroje arabai sumanė įdėti pakaitalą iš jaučio kaulo. Tiksliai nėra žinoma, kiek trukdavo tos procedūros. Šiandien tai daroma per vieną dieną.

Dantų bėdos žmonės kamavo nuo seno. Ir nuo seno su tuo kovota. Rezultatai buvo – kokie buvo. Mat mėginta žmonėms burnon perdėti ir kitų – jau mirusių žmonių dantis. Nereikia nė aiškinti, kad tai dažnai baigdavosi tragiškai – užkrečiamomis ligomis, mirtimi. Nereikia nė viduramžių ir šiurpinančių pačių „gydymo“ įrankių vaizdų. Pakanka prisiminti sovietines gręžimo mašinas, kurios  daugeliui mokinukų įvarydavo paniką ir galiausiai tapo gydymo vengimo bei rimtų problemų suaugus priežastimi. Laimei, viskas dabar yra kiek kitaip.

27 metų vilnietis Dainius iš pažiūros sveiko danties neteko po penkerius metus trukusio gydymo. Naujos kartos implantais burnos chirurgai jį atkūrė per vieną dieną.

Nors rentgeno tyrimai rodė, kad ant danties šaknies įsimetė pūlinys, iš pradžių Dainiui nieko neskaudėjo. Paskui keleriems metams pūlinio didėjimą pristabdė kanalų valymas ir danties protezavimas. Deja, kai problema vėl atsinaujino, teliko viena išeitis – šalinti dantį.

Atsisveikinęs su iš pažiūros sveiku dantimi, jaunas vaikinas ėmė ieškoti išeičių. Populiariame vaizdo įrašų kanale rado mokomųjų filmukų ir pagal juose pateikiamą informaciją ėmė lyginti, kuo dantų protezavimas skiriasi nuo dantų implantavimo. Taip suprato, kad protezavimo nenorėtų. „Iš karto atmečiau tiltelio galimybę, nes man nedaug metų, tik 27-eri, reikės visą gyvenimą gyventi, todėl iškart pasirinkau implantaciją“, – sako Dainius, nusprendęs išbandyti naujas medicinos technologijas.

Pateko į mokslinį tyrimą

Protezuojant trūkstamą dantį, nušlifuojami du greta esantys sveiki dantys ir ant jų  pricementuojamas tiltelis. Pasak specialistų, jis tarnauja vidutiniškai 10 metų. Paskui gali prasidėti įvairių komplikacijų, dėl kurių senąjį tiltelį tenka nuimti ir protezuoti iš naujo. Tai skausminga ir  brangu, o estetinis rezultatas – ne visada geras.

Implantavimo metu į trūkstamo danties vietą įsriegiamas implantas, imituojantis tikrą danties šaknį. Anksčiau medikai laikė, kad šis įtaisas žandikaulyje visų pirma turi patikimai prigyti ir tik paskui ant jo galima protezuoti vainikėlį. Implanto gijimas gali užtrukti nuo vieno iki kelių mėnesių, todėl gana ilgą laiką tenka gyventi su laikinu dantimi arba iš viso be danties. Be to, per tą laiką pas dantų gydytoją reikia apsilankyti mažiausiai 3–4 kartus.

Tačiau žmonės šiais laikais vis labiau skuba ir neturi laiko laukti. Kiti dantų implantavimo atvyksta iš užsienio, todėl dažnos kelionės jiems dar labiau pabrangina gydymą. Technologijoms ištobulėjus, implantų gamintojai metė sau iššūkį: sukurti tokį stiprų implantą, kad ant jo nuolatinį dantį būtų galima protezuoti jau tą pačią dieną. Tai leistų žmonėms sutaupyti laiko ir pinigų.

Dainiui pasisekė, kad tuo metu, kai jam pašalino dantį, viena Šveicarijos kompanija Vilniuje kaip tik vykdė mokslinį tyrimą. Jo esmė – atkurti neseniai prarastus krūminius dantis naujos kartos implantais per kuo trumpesnį laiką. Vaikinas pateko gydytis į Vilniaus universiteto dėstytojo, odontologo ortopedo doc. med. dr. Vygando Rutkūno rankas.

Atlikus išsamius kompiuterinius tyrimus, Dainiui jau kitą dieną buvo įsriegtas naujos kartos implantas iš titano ir cirkonio lydinio. Jį kūrę šveicarų mokslininkai tvirtina, kad žandikaulyje toks implantas prigyja greičiau dėl dviejų priežasčių. Pirmoji – unikali paties implanto forma. Antroji – chemiškai aktyvus paviršius, kuris labai gerai biologiškai dera su žmogaus organizmu. Kaip teigiama, šis paviršius greičiau pritraukia ląsteles, kurios regeneruoja kaulą ir dvigubai suaktyvina prigijimo procesus.  

„Išėjęs iš klinikos net pagalvojau, kad per pačią procedūrą galėjau miegoti, nes realiai jaučiau tik pirmą adatos bakstelėjimą ir lūpų patampymus vėliau. Gal buvo šioks toks veido patinimas, kol atleido vaistai. Kokį pusdienį operuotą vietą pamaudė, bet praėjo net be nuskausminamųjų“, – tvirtino Dainius. Jau tos pačios dienos vakare jis į doc. V. Rutkūno vadovaujamą kliniką „Prodentum“ atėjo užsidėti naujo nuolatinio danties vainikėlio.

Reikia atitikti griežtus kriterijus

„Jeigu pavyks sutrumpinti tokių operacijų trukmę nuo 3–4 iki 1–2 vizitų, tai reikš, kad mes ne tik taupysime brangų savo ir paciento laiką, bet ir mažiau kišimės į žmogaus organizmą. Jau yra patikimai įrodyta, kad kuo mažiau chirurginių ir protezavimo intervencijų – tuo geresni gydymo rezultatai“, – teigė šveicarų kompanijos „Straumann“ ekspertas med. dr. Pedro Gonzalves, stebėjęs lietuvių medikų darbą Vilniuje ir Kaune.

Visiems atrinktiems tyrimo dalyviams iš karto po implantacijos buvo uždėtas būtent nuolatinis danties protezas. Pasak gyd. Jotauto Kakčio, kuris vadovavo šiam tyrimui Kaune, įkalbėti pacientus dalyvauti tyrime nebuvo sunku. „Buvo sunkiau juos atrinkti pagal mūsų griežtus kriterijus“, – tvirtino gydytojas ir išvardino pagrindinius jų: dantis turi būti pašalintas neseniai, pacientas neserga sunkiomis gretutinėmis ligomis, negriežia dantimis, yra taisyklingo sąkandžio ir laikosi nepriekaištingos burnos higienos.

Pasak gydytojų, jeigu dantis yra ištrauktas seniai, kaulas jau būna gerokai aptirpęs, todėl reikia jį priauginti. Be to, nuolatinį dantį protezuoti iš karto ant naujai įsriegto implanto galima tik tada, kai žandikaulio tvirtumas yra 1 arba 2 lygio iš 4 galimų. Jei kaulas minkštesnis, ir toliau reikia mėnesio pertraukos, kad implantas patikimai prigytų, nes dėl sąkandžio jėgos jis išklibtų.

Stiprus dantų sukandimas ir bruksizmas (griežimas dantimis) – dar viena šių dienų bėda. Dažnai su ja susiduriantys dantų gydytojai tvirtina, kad įpročio tvirtai sukąsti dantis ir griežimo jais naktį neatlaiko net tvirčiausi implantai, suskilinėja vainikėliai. Šių bėdų atsiranda dėl didelio streso, įtampos, skubėjimo ir panašiai. Tokiems pacientams gydytojai pataria neskubėti ir verčiau palaukti, kol implantas visiškai įaugs į kaulą.   

Anot tyrime dalyvavusio gyd. Mindaugo Kubiliaus iš Kauno klinikos „&Smile“, atrenkant dalyvius buvo labai svarbi ir paties žmogaus motyvacija. „Turi galioti mūsų su žmogumi susitarimas, kad jis bent jau tyrimo metu stengsis mažiau kramtyti 3 mėnesius ta puse, kur įdėtas implantas ir ant kurio iš karto padarytas dantis, nes jis gauna iš karto visą krūvį“, – kaip vieną esminių reikalavimų paminėjo burnos chirurgas.

 „Jeigu šis Lietuvoje atliekamas tyrimas pavyks, tai reikš didžiulį technologinį žingsnį odontologijos srityje ir bus įrodymas, kad gydymas dantų implantais yra labai patikimas, o 3D technologijos leidžia iki minimumo sumažinti apsilankymų pas odontologą skaičių ir žmogiškojo veiksnio įtaką galutiniam gydymo rezultatui.  Ir gydytojams, ir pacientams gyvenimas tikrai supaprastėsׅ, – įsitikinęs Vilniaus universiteto dėstytojas, gydytojas odontologas ortopedas dr. Vygandas Rutkūnas.

Vasarą Lietuvoje vykdytame moksliniame tyrime „Implantų su nuolatiniais vainikėliais apkrovimas ir įvedimas į pilną sąkandį iš karto po operacijos“ (angl. „Immediate loading of implants with final crowns in occlusion“) dalyvavo 10 pacientų. Tyrimą atliko Vilniaus klinikos „Prodentum“ ir Kauno klinikos „&Smile“ gydytojai.