Seimas patvirtino rudens sesijos darbų programą. Iš posėdyje dalyvavusių Seimo narių už nutarimą balsavo 70, prieš buvo 2, susilaikė 32 Seimo nariai.

Pristatydamas prasidedančios sesijos darbus Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis pabrėžė, kad kartu su ypatingos svarbos teisės akto – kitų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu, bus svarstomi teisės aktai, kuriais siekiama socialinės gerovės, vieni svarbiausių sesijos darbų – gyventojų pajamų didinimas, skurdo
mažinimas, dirbančių žmonių padėties gerinimas, šeimos stiprinimas, finansinių paskatų ar paslaugų jaunoms ar vaikus auginančioms šeimos didinimas, vaikų teisų apsaugos pertvarkos įgyvendinimas, neįgaliųjų poreikių užtikrinimas, sveikos gyvensenos skatinimas, regionų plėtros jų ekonominio, istorinio kultūrinio potencialo didinimas, sąlygų ekonomikos augimui sudarymas.

Šiandien, trečiąją rudens sesijos dieną, Seimas nusprendė skubos tvarka svarstyti šalies gyventojams itin svarbias Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nuo spalio 1 d. iki gruodžio 31 d. nustatyti 9 procentų lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą šilumos energijai, tiekiamai gyvenamosios patalpoms šildyti ir karštam vandeniui.

Lietuvos valstiečių ir žalųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis akcentavo, kad būtent šis Seimas dviem metais anksčiau nei buvo nutarta pasirašytame parlamentinių partijų susitarime nusprendė pirmą kartą krašto apsaugai skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto. Pasak seniūno, kitų metų biudžetas bus socialiai orientuotas ir tai yra 600 mln. papildomų lėšų skirtų
socialinei atskirčiai ir žmonių pajamoms didinti, paramos socialiniai politikai nesupriešinant su krašto apsauga. R. Karbauskio teigimu, švietimo klausimai – prioritetinė tema, turime realius rezultatus – universitetai jungiasi, siekiame švietimo kokybės, kalbame apie finansavimo keitimą, kitokį profesinį rengimą.

Švietimo, kultūros ir mokslo srityse Seimas sieks kokybės bei efektyvumo. Čia ypatingas dėmesys bus skiriamas profesiniam mokymui ir šios sistemos pertvarkai. Jau šiandien Seimo nariams pristatytos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos Profesinio mokymo įstatymo pakeitimo įstatymo pataisos, kurių tikslas – profesinio mokymo sistemos orientavimas į valstybės ir verslo poreikius, efektyvus sistemos finansavimo, valdymo ir veiklos skaidrumo
didinimas.

Numatyta, kad iki gruodžio mėnesio Vyriausybė Seimo pavedimu parengs įstatymų projektus, užtikrinsiančius tolesnį aukštojo mokslo reformos įgyvendinimą, kalbant apie vidurinį mokslą bus siekiama nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. įvesti etatinį mokytojų apmokėjimą.

R. Karbauskis atkreipė dėmesį į permainas sveikatos apsaugos srityje, ypač farmacijos sektoriuje, kurios būtinos tam, kad ne prekybininkai, parduodantys vaistus, diktuotų savo sąlygas, o valstybė aktyviai reguliuotų vaistų kainas ir jas mažintų.

Sesijos metu didelis dėmesys bus skiriamas ir valstybės saugumui. Tarp prioritetinių Seimo darbų – ilgalaikė krašto apsaugos sistemos plėtra ir šalies kibernetinis saugumas, Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos įgyvendinimas ir energetikos politikos tikslai ir gairės iki 2050 metų.

Seimo nutarimo „Dėl krašto apsaugos sistemos plėtros programos patvirtinimo“ pakeitimo projektu siekiama užtikrinti didesnį krašto apsaugos sistemos įsigijimų panaudojimo skaidrumą ir efektyvumą, konkretizuoti planuojamus vystyti karinius pajėgumus, terminus bei kaštus, užtikrinti efektyvesnę kibernetinio saugumo sistemos pertvarką, ypač didinti karių motyvaciją ir užtikrinti standartus atitinkantį karių aprūpinimą.

Tarp svarbių sesijos programos darbų – Organizuoto nusikalstamumo užkardymo ir kontrolės įstatymo projektas, kurio tikslas – sumažinti organizuoto nusikalstamumo grėsmės mastą. Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo projektu siekiama mažinti prielaidas šešėlinei ekonomikai, pranešėjų apsaugos įstatymas ir eilę kitų.

„Labai stipri žinutė ir labai stipri politinė valia yra dėl veiklos, susijusios su kova su korupcija. Mes galime šioje sesijoje padėti galą dešimtmečius vyravusiai praktikai ir nebaudžiamumui už korupcinius nusikaltimus, stambius nusikaltimus, atverti „pilkąsias zonas“, prie kurių niekas nedrįsdavo kištis. Numatoma pertvarkyti ir valstybės tarnybą“, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas.

Seimo III (rudens) sesijoje ypač svarbu priimti įstatymų projektus, susijusius su Europos Sąjungos teisės aktų nuostatų perkėlimu, tai yra, susijusius su pradėta ES teisės pažeidimo procedūra arba Europos Komisijos paklausimais dėl atitikties ES teisei, bei projektus, perkeliančius arba įgyvendinančius ES teisės aktų nuostatas.

Opozicijos atstovai Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Kęstutis Glaveckas ir Tėvynės
sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ragino valdančiuosius šios sesijos metu teikti ir svarstyti daugiau idėjų Lietuvai, atkreipdami dėmesį į proveržio trūkumą, kad Seimas galiausiai taptų idėjų kalve.

Rudens sesijos programoje įrašyta per 530 teisės aktų projektų (be lydimųjų). Ji sudaryta atsižvelgiant į Respublikos Prezidentės D. Grybauskaitės, Vyriausybės, Seimo komitetų, frakcijų bei Seimo narių pasiūlymus.

Parengta pagal LR Seimo kanceliarijos informaciją