Kadras iš rež. Annelies Kruk filmo „Skotas + Džulija“ (2016 m.).

Dokumentinis kinas skinasi kelią į vaikų širdis. Taip teigia 14-ojo Tarptautinio Vilniaus dokumentinių filmų festivalio (VDFF) rengėjai, įsitikinę, kad dokumentiką mėgstančių vaikų karta jau užaugo. Pernai sėkmingai startavę su specialia dokumentikos programa vaikams, festivalio rengėjai ir šiemet juos pakvies žiūrėti neišgalvotų istorijų apie bendraamžius. Du paskutinius rugsėjo šeštadienius (23 d. ir 30 d.) šeimos su vaikais kviečiamos į „Skalvijos“ kino centrą.

„Iš suaugusiųjų dažnai girdime, esą dokumentika vaikams neįdomi, bet praėjusių metų peržiūros tai paneigia. Sužinoti, kaip gyvena ir su kokiais sunkumais susiduria bendraamžiai iš kitų šalių, jiems tikrai įdomu. Vaikai dažniausiai neturi išankstinio nusistatymo prieš dokumentiką ar kitokį kiną. Kai tėvai ar mokytojai man sako „mūsų vaikai tikrai nežiūrės tokių filmų“, visada siūlau pamėginti“, – patirtimi dalijasi „Skalvijos“ edukacinių programų koordinatorė Goda Sosnovskienė.

VDFF programą vaikams pavadinimu „Sau ir draugui“ sudaro trys trumpametražiai pasakojimai apie draugystę ir iššūkius, kuriuos ji padeda įveikti.

Kadras iš rež. Daano Bolo filmo „Rokenroleriai“ (2016 m.).

Pirmoji istorija – daug žadančiu pavadinimu „Rokenroleriai“ (rež. Daanas Bolas, 2016 m.). Nuojauta sako, kad filme netrūks trankios roko muzikos, bandymų ją kurti ir koncertuoti. Ir ji neapgauna. Vincas, Basas ir Sia – lyg trys muškietininkai, muzikai atiduodantys visas jėgas, po užsitęsusių repeticijų net nakvojantys studijoje. Tačiau jų svajonių kupiną pasaulį sutrikdo liga – vyriausiasis jos narys Sia suserga depresija. Žvelgdami tiesiai į kamerą vaikinai atvirai kalba apie jų grupei iškilusį iššūkį. Tačiau nėra nieko, ko neįveiktų draugystė ir muzika.

Režisieriui Daanui Bolui „Rokenroleriai“ pelnė vieno didžiausių dokumentinių filmų festivalio Amsterdame (IDFA) prizą už geriausią dokumentinį filmą vaikams.

Kadras iš rež. Halvoro Nittebergo filmo „Tėja“ (2016 m.).

Kitos istorijos herojė – dvylikametė Tėja. Filmas taip ir vadinasi – „Tėja“ (rež. Halvoras Nittebergas, 2016 m.). Mergaitė moka džiaugtis gyvenimu ir džiuginti kitus. Mėgsta žaisti futbolą. Dar ji svajoja tapti pilote. Istorija būtų įprasta, jei ne merginos diagnozė: Tėja serga sunkia epilepsijos forma. Iš sustabdytų kadrų sumontuotas nespalvotas filmas nukelia į epileptikų stovyklą. Mergaitė pasakoja apie dalykus, kurie ją džiugina labiausiai, dalijasi savo svajonėmis.

Po seanso su vaikais susitiks „Tėjos“ režisierius Halvoras Nittebergas ir prodiuserė Elisabeth Aspelin. Jie žiūrovams papasakos, kaip Tėjai sekasi įgyvendinti savo svajones, atsakys į kitus klausimus.

Kadras iš rež. Annelies Kruk filmo „Skotas + Džulija“ (2016 m.).

Programą uždarys dar vienas filmas apie visas kliūtis įveikiančią draugystę. „Skotas + Džulija“ (rež. Annelies Kruk, 2016 m.) – tai istorija apie paauglių porą. Po sunkios traumos penkiolikmečiui Skotui pranešama, kad jis nebegalės vaikščioti. Tai nesutrukdo Skotui ir toliau kurti bendros ateities planus su savo mergina Džulija. Kai jos nėra šalia, Skoto kasdienybę praskaidrina naujas draugas ir pagalbininkas šuo Deksteris.

„Visi filmai labai viltingi ir šviesūs. Gal temų požiūriu tai ir ne pačios linksmiausios istorijos, tačiau jos skatina tikėti, kad nėra nieko, ko nepadėtų įveikti draugystė ir meilė“, – apibendrina G. Sosnovskienė.

Festivalio programa skirta 10–15 metų vaikams. Pasibaigus festivaliui šiuos filmus galės užsisakyti 5–9 klasių moksleiviai edukacinio projekto „Mokausi iš kino“ svetainėje www.mokausiiskino.lt nurodytais kontaktais.

Festivalis vyks Vilniuje rugsėjo 21–spalio 1 d., Klaipėdoje ir Ukmergėje – spalio 6–8 d.

Daugiau informacijos apie festivalį www.vdff.lt.

Kadras iš rež. Daano Bolo filmo „Rokenroleriai“ (2016 m.).