Rašytojas George'as Saundersas. EPA nuotr.

Literatūrinės premijos „Man Booker“ komisija George'o Saunderso romaną „Linkolnas bardo būsenoje“ (ang. Lincoln in the Bardo) gyrė už unikalumą bei išskirtinumą, rašo britų dienraštis „The Guardian“.

Romanas yra paremtas tikra istorija: 1862 metų naktį Abrahamas Lincolnas palaidojo savo 11 metų sūnų Willie. Veiksmas vyksta realiose Vašingtono kapinėse. Knygoje rašytojas aprašo Willie sielos klaidžiojimą bardo būsenoje (Tibeto budistų tikėjime ši būsena reiškia, kad siela yra tarp mirties ir tolesnio gyvenimo arba nirvanos). Kapinių sielos paklydėlės seka besiblaškantį, ieškantį tėvo berniuką. 

„Linkolnas bardo būsenoje“ daugiausia parašytas dialogu, novelėje galima rasti istorinių tekstų, biografijų, laiškų. Pastarieji retsykiais prieštarauja vienas kitam. „The Guardian“ išspausdintoje knygos recenzijoje Hari Kunzru rašo: „Kūrinys yra visa galva aukščiau už didžiąją dalį šiuolaikinės grožinės literatūros, jis parodo rašytoją, plečiantį visatos ribas ir galintį pasiūlyti skaitymo malonomą savo skaitytojams.“

Atsiimdamas prizą 58 metų Teksase gimęs rašytojas gynė literatūros svarbą: „Jei nesate pastebėję, mes gyvename keistais laikais. Amerikoje mes dažnai girdime, kad reikia ginti kultūrą, tad štai šis vakaras ir yra kultūra.“

Komisijos teisėja Lola Young šią novelę apibūdino kaip išskirtinį kūrinį, tačiau prisipažino, kad jai buvo kiek sunkoka priprasti prie struktūros, nes ši primena teatro scenarijų.

G. Saundersas yra antrasis amerikietis, iš eilės laimėjęs „Man Booker“ premiją. Tik prieš ketverius metus priimta taisyklė, leidžianti dalyvauti bet kurios tautybės rašytojui, rašančiam anglų kalba. Iki tol tai galėjo daryti tik Didžiosios Britanijos piliečiai.

„Man Booker“ apdovanojimą sudaro atminimo prizas ir 52,5 tūkst. svarų (59 tūkst. eurų) premija. Be to, laureato knygų pardavimai paprastai smarkiai suintensyvėja.