Scena iš rež. Gyčio Bernardo Padegimo spektaklio „Filadelfija, aš atvykstu!“. Povilo Jaro / „Fotopo“ nuotr.

Jau tradicija tampa Alytaus miesto teatro rudeninės gastrolės Amerikoje. Šį sezoną teatras „Ameriką“ pristatys Alytuje. Pirmąją šio sezono premjerą teatras pavadino „Filadelfija, aš atvykstu!“. Tai yra Gyčio Bernardo Padegimo spektaklis, kuris lapkričio 3 d. atidaro teatrų festivalį COM•MEDIA. Spektaklis pirmąkart buvo parodytas spalio 12 d. Varėnoje vykstančiame Dalios Tamulevičiūtės vardo teatrų festivalyje: čia jis pelnė ypatingą prizą.

Neatsitiktinai ir pernai mūsų festivalyje būtent G. B. Padegimo pastatymas „Akmenys jo kišenėse“ sulaukė palankiausio publikos įvertinimo, o meistriškai vaidinę aktoriai pelnė komisijos prizą. Tai buvo irgi airiškais motyvais sukurtais spektaklis, tad režisierius toliau plėtoja panašią medžiagą, šįkart su kitu airiu dramaturgu Brianu Frielu. Savo Tėvui ir Motinai dedikuotoje pjesėje B. Frielas aprašo jaunuolio Garo O’Donelio emigraciją iš namų, iš gimtojo miesto, iš gimtosios Airijos.

Airijos ir Lietuvos dydis, istorija, nuolatinė kova už laisvę, tautinis atgimimas turi daug paralelių. Pagoniško identiteto reliktai abiejuose valstietiškos kilmės kraštuose glaudžiai susipynę su katalikybe, tautiniame mentalitete įbrėžė gana panašias stigmas. Šioje B. Frielo pjesėje tėvo ir sūnaus santykiai, grįsti abipusio dvasinio artumo troškimu ir kartu paniška baime atsiverti vienas kitam, puikiai atskleidžia ir tradicinio lietuviškojo nesusikalbėjimo ir netgi tarpusavio nekomunikavimo mechanizmą.

Šis valstietiškoje aplinkoje susiformavęs neva santūrumo fenomenas, padaugintas iš šiuolaikinių technologijų vartotojų socialinių įgūdžių trūkumo, pasmerkia individą negebėjimui save išreikšti, sutrauko ryšius artimiausioje aplinkoje ir visuomenėje. Kai žmonės, gyvenantys šalia vienas kito, neturi gebėjimų ir valios kalbėtis vienas su kitu, išgirsti vienas kitą, pajusti empatiją ir susisaistyti bendrais siekiais ar bent jau toleruoti kito gyvenseną, tuomet buvimas šalia tampa egzistencine katorga.

Maža to – su aplinka ir savimi susvetimėjęs žmogus tampa ir vidiniu emigrantu, bandančiu išsiveržti iš savęs ir savo neartikuliuotos būties nežinia kur, nežinia ko ir nežinia kam. Tokią herojaus būseną puikiai atskleidžia airių klasikas, nedramatizuodamas situacijos, veikiau supindamas komizmą su lyrizmu. Įdomu tai, kad Airija šiuos procesus išgyveno prieš pusšimtį metų ir šiandien tai yra savita Europos šalis, kuriai tikrai negresia išnykimas, o lietuviams ta pati Airija yra tapusi Pažadėtąja žeme, kur jie mano realizuosią save.

Režisierius siūlo alternatyvą bėgimui galopu per Europą – kantrų ir atkaklų savo gyvenimo lipdymą čia ir dabar su artimais žmonėmis. Tai yra didžiausia to paties gyvenimo privilegija.

G. B. Padegimas jau ankščiau yra statęs kitą B. Frielo pjesę „Lugnazados šventės šokius“ – apie dutūkstantuosius Vilniuje. Tai buvęs labai populiarus spektaklis. Šįsyk Alytun režisierius pasikvietė nuolatinius savo bendrakūrėjus: scenografę ir kostiumų dailininkę Birutę Ukrinaitę, kompozitorių Raimundą Martinkėną, choreografę Indrę Puišytę.

Šiame didžiosios scenos spektaklyje bus užimti kone visi Alytaus miesto teatro aktoriai vyrai, taip pat vienas kviestinis G. B. Padegimo aktorius iš Kauno – Arnas Aleinikovas. Jis vaidins pagrindinį protagonistą Garą O’Donelą, kuris pjesėje veikia kaip dvigubas personažas, privatus (A. Aleinikovas) ir viešas (Vaidas Praspaliauskas). Moterų vaidmenis atliks Alytaus teatro aktorės Onutė Gudaitytė, Eglė Juškaitė, Andra Kavaliauskaitė. Spektaklyje iš viso vaidins 10 aktorių, o be minėtų – dar Jonas Gaižauskas, Eugenijus Rakauskas, Vidas Vaškius, Tomas Kunčinas, Lukas Alsys ir du moksleiviai: Lukas ir Kasparas.

Premjerą „Filadelfija, aš atvykstu!“ žiūrėkite lapkričio 3 d. 18 val. Alytaus miesto teatre.

Scena iš rež. Gyčio Bernardo Padegimo spektaklio „Filadelfija, aš atvykstu!“. Povilo Jaro / „Fotopo“ nuotr.
Scena iš rež. Gyčio Bernardo Padegimo spektaklio „Filadelfija, aš atvykstu!“. Povilo Jaro / „Fotopo“ nuotr.
Scena iš rež. Gyčio Bernardo Padegimo spektaklio „Filadelfija, aš atvykstu!“. Povilo Jaro / „Fotopo“ nuotr.