EPA nuotrauka

Popiežius Pranciškus kitąmet rudenį lankysis Lietuvoje, BNS trečiadienį patvirtino Prezidentūra. „Popiežiaus Pranciškaus vizitas planuojamas kitų metų rudenį“, – sakė prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė. Pasak jos, Vatikanas artimiausiu metu turėtų paskelbti tikslią vizito datą ir statusą.

Atvyks rudenį, galbūt rugsėjį

Arkivyskupas Gintaras Grušas sakė: „Gavome žinią iš nuncijaus, kad popiežius išreiškė norą aplankyti mūsų kraštą. Mes labai tuo džiaugiamės. Deja neturime datų, kuriomis galime pasidalinti, nes dabar vyksta derinimas“.

G. Grušas akcentavo, kad popiežiaus atvykimas pirmiausiai yra pastoracinė kelionė aplankyti savo tikinčiuosius – Lietuvos žmones: „Dėmesys visuose popiežiaus vizituose pirmiausiai yra skiriamas žmonėms“. 

Popiežius į Lietuvą atvyks minint valstybės šimtmetį. Estijos žiniasklaida šią savaitę pranešė apie galimą Šventojo Tėvo vizitą į Taliną. Arkivyskupas tvirtina, kad tokie vizitai nėra siejami su konkrečiomis datomis ar sukaktimis, visgi 2018-aisiais minimas ne tik Lietuvos valstybės šimtmetis, bet ir 25-metis nuo Jono Pauliaus II vizito, bei Trakų Dievo Motinos, Lietuvos globėjos, metai.

Estijos prezidentės atstovas spaudai BNS sakė, kad Šventasis Tėvas Baltijos šalyse lankysis kitų metų rugsėjo 16-18 dienomis.

Popiežius yra viltis

„Jeigu tikrai įvyktų, mano šventu įsitikinimu, tai būtų svarbiausias 2018 metų, o gal ir paskutinių 25–erių metų įvykis“, – BNS sakė ambasadorius prie Šventojo Sosto Petras Zapolskas. Vis dėlto jis pabrėžė, kad vizitas dar tik planuojamas, todėl anksti kalbėti apie galimą jo žinią, detales ar datas. „Popiežius yra viltis. Mums visiems reikia vilties“, – pridūrė jis.

Pasak P. Zapolsko, popiežiaus vizitai skiriasi nuo kitų aukštų užsienio svečių vizitų, jie paprastai susideda iš valstybinės dalies, taip pat visuomeninės dalies, bažnytinių ceremonijų. „Popiežius yra vienas pasaulyje, tokiems vizitams skiriamas ypatingas dėmesys ir pasirengimas. Detalių, kaip žinia, prieš vizitus paprastai neatskleidžiama“, – kalbėjo ambasadorius. Jis sakė negalintis pasakyti, kada šis vizitas gali būti patvirtintas.

EPA nuotrauka

Samdyti papildomų saugumo pajėgų neprireiks

„Mes esame numatę pasirengimo darbus, jau buvome susitikę ir kalbėjomės. Taip pat, kadangi tai yra didžiulis įvykis valstybei, esame nusimatę ir tam tikrus poreikius, kuriuos turėsime, kalbant ir apie žmonių suaugumą, infrastruktūrą“, – sakė premjeras premjeras Saulius Skvernelis.

Jis teigė nemanantis, kad norint užtikrinti saugumą vizito metu reikėtų samdyti papildomas pajėgas: „Aš nemanau, kad mums reikės kažką samdyti papildomai – mes turime savo struktūras, tiesiog reikia pažiūrėti. Nes jeigu lygintume su 1993 metų popiežiaus vizitu, buvo jauna valstybė ir mes išvis nieko neturėjome: prisimenu, kaip reikėjo kolegoms užtikrinti iššūkį su saugumu. Dabar mes turime puikiai veikiančias tarnybas“.

Prezidentė vaišintų popiežių  lietuviškais pusryčiais

Oficialaus Vatikano patvirtinimo apie popiežiaus Pranciškaus kitų metų vizitą Lietuvoje laukiama gruodį, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Labai tikimės, kad vizitas bus labai aukšto lygio, gal net valstybinio – žiūrėsime. Nes Vatikanas mums svarbus ne tik dėl popiežiaus, svarbūs ir tarpvalstybinai santykiai. Tai bus didžiulė dovana Lietuvai, tikiuosi, mūsų kaimynams taip pat“, – sakė D. Grybauskaitė.

Prieš dvejus metus Vatikane su pontifiku asmeniškai susitikusi prezidentė sako davusi pažadą pavaišinti jį lietuviškais pusryčiais – baltu sūriu su medumi. „Įtariu, kad reikės vykdyti pažadą. O parodyti bus galima viską: mūsų bažnyčias, mūsų Vilnių, mūsų gamtą, o svarbiausia – mūsų tikinčiuosius, mūsų žmones“, – kalbėjo ji.

Ponfitikas Lietuvoje vienintelį kartą lankėsi 1993 metais. Tada šalyje viešėjo popiežius Jonas Paulius II. Jis lankėsi Vilniaus arkikatedroje, prie Aušros vartų, meldėsi Antakalnio kapinėse prie Sausio 13-osios ir Medininkų aukų kapų. Šventasis Tėvas taip pat aukojo mišias Vingio parke, buvo susitikęs su lenkų bendruomenės atstovais. Jonas Paulius II dar lankėsi Kaune, Kryžių kalne netoli Šiaulių, Šiluvoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.