unsplash.com nuotrauka

Bernardinai.lt redakcija dalijasi muzikos nuorodomis. Patys per šventes klausome ir jums rekomenduojame. 

David Lang „The Little Match Girl Passion“ (liet. „Mergaitės su degtukais pasija“)

Kalėdų linksmybių sūkuryje ir artėjant Naujųjų sutiktuvėms šis JAV kompozitoriaus Davido Lango kūrinys galbūt ir nėra šventinės pakilios nuotaikos kupina muzika. Joje daug tragizmo, bet kartu tai – viltingas tragizmas. Ko gero, nėra tinkamesnio laiko už metų pabaigą klausytis šio meditatyvaus kūrinio. Be jo, kaip ir be kasmet sostinės Šv. Jonų bažnyčioje atliekamos Josepho Haydno „Atsisveikinimo“ simfonijos, senųjų metų palydėtuvės man sunkiai įsivaizduojamos.

„Mergaitės su degtukais pasija“ – Davido Lango vizitinė kortelė, už šį kūrinį 2008 metais kompozitorius pelnė Pulitzerio muzikos premiją, 2010-aisiais – „Grammy“ apdovanojimą už „Theatre of Voices“ įrašytą šio kūrinio plokštelę. „Mergaitės su degtukais pasija“ – tai Hanso Christiano Anderseno pasakos muzikinė interpretacija Johanno Sebastiano Bacho pasijų maniera. Prisimenate – maža vargeta mergaitė, vienplaukė, basa, Naujųjų išvakarėse gatvėje parduoda degtukus ir patekėjus Naujųjų saulei mirtinai sušąla.

Davidas Langas, kalbėdamas apie šį kūrinį, sakė, kad jam buvo svarbu sukurti parabolę tarp Jėzaus Kristaus kančios ir mažos mergaitės kančios, tarsi nuleisti Jėzaus kančią ant žemės, priartinti ją prie žmogaus.

Jurgita Jačėnaitė, kultūros temų redaktorė

Brenda Lee „Rockin Around the Christmas Tree“

Kalėdų eglės įžiebimas nebūtinai turi vykti tik vieną kartą ir tik centrinėje miesto aikštėje. Eglutę galima įžiebti kiekvienuose namuose kasmet. Ne tik formaliai įžiebti, bet ir tikrą šventę ta proga surengti: su meduoliniais sausainiais, kakava, šokiais ir dainomis. Apskritai gerai eglės įžiebimo šventei būtinai reikia kelių elementų.

Nesvarbu, ar jūsų eglutė tikra, ar dirbtinė. Ne taip svarbu ir tai, ar turite žaisliukų jai papuošti, tačiau lemputėmis eglę reikia apkarstyti – ir kuo gausiau. Taip pat pageidautina, kad eglutę įžiebtumėte bent dviese, kadangi susikibus gerokai smagiau suktis aplink eglę ratu. Kai jau susirinksite ir rankose laikydami spragsinčias bengališkas ugneles skaičiuosite nuo dešimt iki vieno ir iškilmingai įžiebsite eglutės lemputes, beliks padaryti tik vieną vienintelį dalyką – paleisti šią dainą, kuri būtent apie tai ir yra – kaip žmonės dūksta džiaugdamiesi savo kalėdinės eglės gražumu. Daina padės bematant nusikratyti visko, kas nereikalinga tikroje šventėje ir už jus sukurs tyro džiaugsmo kupiną kalėdinį siautulį. O jums beliks nuo jo neatsilikti.

Vytautas Raškauskas, žurnalistas

„Pentatonix“ atliekamos Kalėdų giesmės ir dainos

Šventinėmis dienomis norisi muzikos, kuri atspindėtų vidinį džiaugsmą, bičiulystę ir paprastumą. Be didelių pretenzijų ar gilių temų. Būtų skoninga. „Pentatonix“ (kitaip – PTX) amerikiečių a cappella grupė patraukė mano dėmesį vos prieš porą metų, kaip tik kalėdiniu laiku. Populiarias Kalėdų melodijas meistriškai atkuriantys atlikėjai – tikra šventė sielai.

Kaip galima lengvai nuspėti, pavadinimą grupė pasirinko, galvodama apie pentatoniką, tai yra pentatoninę gamą, kurią sudaro 5 natos, simbolizuojančios penkis unikalius atlikėjus. Tai roko ir bliuzo gitaristų pamėgta gama, plačiai vartojama ir funk bei reggae stilių atlikėjų.

Jau beveik šešerius metus atlikėjai dirba kartu, ne vien aranžuodami ir savaip interpretuodami populiarias melodijas, bet ir kurdami originalią muziką. Viskas prasidėjo nuo to, kai trys kartu augę ir tą pačią mokyklą baigę bičiuliai Kirstin Maldonado, Mitchellis Grassi ir Scottas Hoyingas nusprendė dalyvauti vietiniame dainų konkurse. Tiesa, laureatais netapo, tačiau suprato, kad labai nori ir toliau dainuoti, o netrukus atkreipė į save klausytojų dėmesį. Šiuo metu penketuką papildo Kevinas Olusola ir Mattas Sallee. Pastarasis pakeitė neseniai pasitraukusį paslaptingąjį Avi Kaplaną.

Kiekvienas grupės aranžuotas kūrinys – tai vokalinės harmonijos, supintos variacijomis, interpretacijomis, beatboxing'u (vokaline perkusija), semiantis įkvėpimo iš pačių įvairiausių žanrų: populiariosios ir elektroninės muzikos, reggae, hip-hopo stilių ir, žinoma, klasikinės muzikos.

Virtuozų grupė yra laimėjusi tris prestižinius „Grammy“ apdovanojimus: už geriausią aranžuotę (2015 m.), už geriausią instrumentuotę arba a cappella atlikimą (2016 m.) bei geriausią grupinį atlikimą (2017 m.)

„Pentatonix“ jutube kanalą prenumeruoja milijonai gerbėjų, generuojančių milijardines peržiūras. Jis patenka į daugiausia prenumeruojamųjų jutubo kanalų 50-dešimtuką.

Saulena Žiugždaitė, religijos temų redaktorė

Led Zeppelin

Besibaigiant 2017-iesiems, vis pagalvoju, ar tik ne metas prisiminti, kuo šie metai buvo įspūdingi muzikos pasaulyje. Daugelis populiarių pasaulio leidinių ir interneto portalų skelbs kritikų sudarytus geriausių metų įrašų dešimtukus. Šie metai buvo gausūs praradimų, iš gyvenimo pasitraukė daug pasaulinio lygio atlikėjų ir muzikos kūrėjų, palikusių žymę muzikos pasaulio istorijoje.

Išrinkti vieną dainą ar atlikėją – išties nemenkas iššūkis, nes norisi paminėti tai, kuo buvo apdovanoti šie metai. Na, bet likime prie grupių ir kūrinių, kurie sukasi mano grojaraštyje šventiniu laikotarpiu. Vienareikšmiškai pirmoji vieta atitenka Anglijos sunkiojo roko grupei Led Zeppelin. Ir ne vien todėl, kad šios grupės kūriniai yra tapę muzikos klasika, bet ir todėl, jog tai išties viena reikšmingiausių to laikotarpio muzikos grupių visame pasaulyje. Žinoma, tenka tik apgailestauti, kad grupė gyvavo vos dvylika metų, kūrybinei veiklai nutrūkus dėl bugnininko Johno Bonhamo mirties. Tiesa, ir po jo mirties ketvertukas buvo susibūręs keliems išskirtiniams savo pasirodymams, į kuriuos bilietus teko pardavinėti loterijos principu. Susidomėjimas buvo milžiniškas, o mirusį J. Bonhamą pakeitė jo sūnus Džeisonas. Kalbant apie grupės įtaką, svarbu paminėti, jog tai komerciškai sėkmingiausia sunkiojo roko atstovė pasaulyje.

Mano manymu, šios grupės albumus reikia tiesiog klausyti vieną po kito. Išties kiekvienas albumas yra labai savitas ir kartu artimas vienas kitam. Klausantis šio ketvertuko būsi nustebintas nepaprastų gebėjimų valdyti instrumentus ir nepakartojamo Roberto Planto vokalo. Tikiu, jog didžiajai daugumai skaitytojų ši grupė tikrai gerai pažįstama. Todėl tiesiog kviečiu dar kartą prisiminti nepakartojamą jų muzikos žavesį. Rekomenduoju savo tris mėgstamiausius Led Zeppelin kūrinius.

Kostas Kajėnas, vaizdo operatorius

Muzika ir atmintis

Mano vaikystės namuose muzikai buvo atvertos ne tik durys, bet ir langai (tiesa, ne visada, nes ir dainos buvo netinkamos „tiems laikams“). Tėvai mėgo duetu savo pirmagimei dainuoti partizanų dainas, vakarais prieš miegą, po vakaro maldelės ir pasakos skambėdavo tėčio dainuojamos The Beatles dainos, o per šv. Kalėdas... Nežinau, iš kur tėvai gavo tą kasetę, bet aštuntojo dešimtmečio viduryje mūsų namuose per palaikį magnetofoną, skambėdavo Nana Mouskouri kalėdinės dainos ir giesmės. Anglų, prancūzų, vokiečių kalbomis skambanti muzika man buvo nereali! Mėgstamiausios iš tų dainų mielai klausausi ir šiandien, aišku, tik kalėdiniu laikotarpiu, nes branginu. Net ir tuomet, kai tėvų namuose susirinkus visai gausiai šeimynai paaiškėja, kad muzikiniai skoniai tokie įvairūs ir skirtingi, o laiko viskam išklausyti tiek mažai, aš kur nors slaptomis vis tiek jos pasiklausau.

Dar vienas muzikos kūrinys, klausomas tik per šv. Kalėdas ir kurį kadaise man prirodė brangus ir svarbus žmogus. Be zefyrų, Santa Klauso, be „minkštų pūkuotų dalykėlių“. Šioje dainoje girdžiu tokias šv. Kalėdas, tokį Jėzaus gimimą...

Ir, žinoma, giesmės giesmės giesmės... Sunku išsirinkti vieną, bet tenka, tad pirmenybę atiduodu senai XVIII a. giesmei, kuriai vienintelis „reikalavimas“, kad būtų atliekama choro.

Skambių šventų Kalėdų!

Veronika Kimbrytė, direktorė